گالوپ: با وجود اعتماد به نیروهای نظامی، افغان‌ها نگران آینده‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption هفتاد و یک درصد افغان‌ها به نیروهای نظامی اعتماد دارند

با پایان یافتن مأموریت ناتو و آمریکا در سال ۲۰۱۴، بسیاری از افغان‌ها نسبت به آینده کشور پس از خروج سربازان ابراز نگرانی می‌کنند.

بر اساس یک نظرسنجی موسسه گالوپ تقریبا از هر ۱۰ افغان، چهار نفر باور دارند که خروج اکثر نیروهای ناتو و آمریکا، زندگی بدتری را برای آنها رقم خواهد زد، درحالی که تعداد کمتری معتقدند وضعیت مثل گذشته خواهد بود و درصد کمتری هم گمان می‌کنند که اوضاع رو به بهبود خواهد گذاشت.

ماه گذشته، نیروهای آیساف به رهبری آمریکا به ماموریت رزمی سیزده ساله خود در افغانستان پایان دادند. این ماموریت پس از حملات یازدهم سپتامبر در ماه دسامبر ۲۰۰۱ آغاز شد و هدف آن جنگ علیه تروریسم و کمک به امنیت به افغانستان بود.

اکنون نظرسنجی موسسه گالوپ نشان می‌دهد ۳۹ درصد افغان‌ها معتقدند اوضاع کشور بدتر می‌شود، ۲۹ درصد گفته‌اند اوضاع مثل قبل باقی می‌ماند و ۱۸ درصد هم گفته‌اند وضع افغانستان رو به بهبود است.

نتایج این نظرسنجی از طریق گفت‌وگوهای رو در رو با ۱۰۰۰ افغان بالاتر از ۱۵ سال به دست آمده و در فاصله زمانی مرداد تا شهریور امسال در افغانستان انجام شده است.

طالبان و سایه داعش

امنیت و تهدید‌ طالبان، به خصوص، مهمترین عامل هراس افغان‌ها محسوب می‌شود. سازمان ملل سال ۲۰۱۴ را که با موج جدید حملات طالبان همراه بوده، مرگبارترین سال برای غیرنظامیان توصیف کرده است. هرچند افغان‌ها نسبت به سال ۲۰۱۳ تا حدی امیدوارتر به نظر می‌رسند، اما همچنان نزدیک به نیمی از جمعیت افغان‌ها (۴۶٪) معتقدند درصورت خروج نیروهای بین‌المللی، حضور طالبان افزایش خواهد یافت، و درمقابل ۲۳ درصد تخمین می‌زنند حضور آنها کاهش پیدا می‌کند.

طالبان در سال ۲۰۱۴ بر شدت حملات خود در سرتاسر افغانستان افزوده است، هرچند فعالیت دوباره این گروه در غرب افغانستان با شدت بیشتری دنبال می‌شود، جایی که ۶۷٪ افغان‌ها گفته‌اند که خروج نیروهای بین‌المللی، حضور بیشتر طالبان را درپی خواهد داشت. نیمی از افغان‌ها در مناطق مرکزی زندگی می‌کنند، که پایتخت کشور، کابل، را نیز دربرمی‌گیرد. ساکنان این مناطق نیز معتقدند که حضور طالبان افزایش خواهد یافت. این نگرانی‌ها در مناطق جنوبی و شرقی کمتر دیده می‌‌شود، با اینحال، ساکنان این مناطق هم حدس می‌زنند احتمال افزایش حضور طالبان بیشتر از کاهش آن باشد.

افغان‌ها اگرچه نسبت به آینده کشورشان پس از خروج نیروهای بین‌المللی با دیده‌ی تردید می‌نگرند، اما اعتماد زیادی به نیروهای نظامی خود دارند، نیروهایی که از اول ژانویه ۲۰۱۵ مسئولیت کامل تأمین امنیت کشور را برعهده گرفته است. روند رو به بالای اطمینان افغان‌ها به نیروی نظامی خود در سال ۲۰۱۴ به ۷۱٪ می‌رسد، نسبتی که اگرچه با کاهش روبرو بوده اما نسبت به چند سال گذشته همچنان بسیار بالاتر قرار دارد.

اما این روزها داعش هم به نگرانی تازه مردم افغانستان تبدیل شده است. اما نگرانی ها در مورد آغاز فعالیت گروه های مرتبط با داعش در افغانستان در حال افزایش است.

برخی مقام های دولتی سرازیر شدن صدها شورشی خارجی را تایید می‌کنند هر چند هنوز در مورد هویت آنها و چگونگی فعالیت شان در آینده ابراز شک و تردید می‌کنند.

"بررسی مجدد"

طالبان ـ گروهی که خود را پیروز مبارزه با آمریکا و هم‌پیمانانش اعلام کرده ـ به وضوح تهدیدی جدی برای بسیاری از افغان‌ها محسوب می‌شود، و در حال حاضر که اکثریت نیروهای بین‌المللی کشور را ترک کرده‌اند، گروهی از افغان‌ها انتظار دارند که اوضاع رو به وخامت بگذارد.

پیکارجویان طالبان در سال گذشته حملات خود را به طور قابل توجهی شدت داده‌اند و علیه آمریکا اعلام پیروزی کرده ‌اند. طالبان همچنین قول داده که "با اخراج باقی نیروهای متجاوز یک نظام خالص اسلامی برقرار کند."

Image caption طالبان قول داده با اخراج باقی 'نیروهای متجاوز' یک 'نظام خالص اسلامی' برقرار کند

با وجود آنکه آمریکا ده هزار نفر از سربازان خود را در راستای حمایت و تلاش‌های ضد تروریستی در افغانستان باقی می‌گذارد، احتمالا بسیاری از افغان‌ها با رئیس جمهوری، اشرف غنی، هم‌نظر هستند، کسی که هفته گذشته از آمریکا خواست جدول زمانی خروج باقی‌مانده نیروهایش تا سال ۲۰۱۵ را مجدداً بررسی کند.

مأموریت نیروهای آمریکایی باقی مانده در افغانستان پس از این به آموزش نیروهای افغان و ارائه مشورت محدود می‌شود. در همین رابطه، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، گفته است که ضرب الاجل دو ساله آمریکا برای خارج کردن آخرین نیروهایش از افغانستان ممکن است نیازمند "بررسی مجدد" باشد.

این درحالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید نهایتا همه سربازان آمریکایی را تا پایان ۲۰۱۶ از افغانستان خارج خواهد کرد.

افغانستان حدود ۳۶۰ هزار نیروی امنیتی دارد اما این نیروها با تجهیزات پیشرفته نظامی مجهز نیست و بخشی از این نیروها هم نیازمند آموزش های نظامی است. تلفات نیروهای افغان هم در سیزده سال گذشته زیاد بوده و تنها در سال ۲۰۱۴ که خونین ترین سال برای این نیروها بود، ۴۶۰۰ نیروی افغان در جنگ علیه طالبان و انفجار مین‌های کنار جاده‌ای کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط