وزیران پیشنهادی افغانستان سه‌ شنبه به مجلس معرفی می‌شوند

حق نشر عکس AFP
Image caption غنی در صد روز اول کارش موفق به معرفی کابینه خود نشد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با هیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان، امروز اعلام کرد که خود شخصا روز سه‌شنبه هفته جاری وزیران پیشنهادی دولت وحدت ملی را به مجلس نمایندگان معرفی کرده و برنامه ۵ ساله‌اش را به این مجلس اعلام خواهد کرد.

آقای غنی در این دیدار گفته که رد یا تایید صلاحیت نامزد وزیران از مسئولیت‌های مجلس نمایندگان است و او در این زمینه دخالتی نخواهد کرد.

قرار بود این وزیران نامزد امروز، شنبه، به مجلس نمایندگان معرفی شوند، اما رئیس جمهوری افغانستان گفته آماده این کار نبوده‌است.

روز دوشنبه ۲۲ جدی/دی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان بعد از گذشت بیش از ۱۰۰ روز از مراسم تحلیف ۲۵ نامزد وزارت، ریاست بانک مرکزی و رئیس امنیت ملی افغانستان را رسما معرفی‌ کردند.

عرفان الله عرفان، منشی مجلس نمایندگان افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که آقای غنی وعده داده که برنامه کاری خود را به مجلس معرفی کند.

به گفته آقای عرفان، رئیس جمهور غنی برنامه دارد که تا روز سه‌شنبه با نمایندگان مجلس از حوزه‌های شش گانه افغانستان به شکل جداگانه دیدار کند.

آقای عرفان گفت که زندگی نامه و مدارک تحصیلی تمامی نامزدان به منظور بررسی به مجلس فرستاده شده و از فردا کمیسیونی مرکب از اعضای مجلس نمایندگان بررسی این اسناد را شروع خواهد کرد.

او افزود که تنها اسناد یکی دو نفر از ۲۷ نفر از معرفی شدگان به مجلس نرسیده که تا فردا به مجلس خواهد رسید.

چندی قبل مجلس نمایندگان افغانستان تصویب کرده بود که به نامزدهای دارای دو تابعیت رای ندهد و امروز نیز هیات اداری مجلس تاکید کرده که به نامزدانی که دارای دو تابعیت هستند حتی صندق رای اعتماد گذشته نخواهد شد و این موضوع در دیدار با رئیس جمهورغنی نیز مطرح شده است.

انتظار می‌رود که بعد از معرفی نامزد وزیران نشست پرسش و پاسخ از آنان تا پایان همین هفته به پایان برسد و هفته آینده نمایندگان مجلس صلاحیت نامزد وزیران را تایید یا رد کنند.

مطالب مرتبط