انتقاد اسماعیل خان از کابینه: وزارت‌های امنیتی به چپی‌ها داده شده

محمد اسماعیل، وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان و والی سابق هرات از ساختار کابینه تازه اعلام شده از سوی دولت وحدت ملی انتقاد کرد.

او که روز شنبه در یک نشست خبری در هرات صحبت می‌کرد گفت که در کابینه جدید مقام‌های امنیتی عمدتا به افراد "چپ‌گرا" تعلق گرفته در حالی‌که به گفته او چهره‌های سرشناس جهادی در مقام‌های مهم گماشته نشده اند.

کابینه دولت وحدت ملی افغانستان پس از حدود سه و نیم ماه انتظار، یکشنبه گذشته اعلام شد. بیشتر اعضای معرفی شده چهره‌های جدیدی هستند و هیچکدام در کابینه گذشته حضور نداشتند.

آقای اسماعیل گفت: "بخش امنیتی در مجموع به چپی‌ها داده شده است. چپی‌ها کودتای ۷ ثور را علیه دولت داوود خان انجام دادند و دولت کودتایی ایجاد کردند. آنها باعث جنگ ۱۴ ساله شدند و موجب مهاجرت ۵ میلیون نفر، کشته شدن ۲ میلیون دیگر و تخریب ۴۰ درصد افغانستان شدند."

ظاهرا اشاره آقای اسماعیل به دو نامزد وزارت‌های داخله و دفاع است که در بخش‌های امنیتی دولت‌های چپ‌گرای تحت حمایت شوروی سابق کار کرده اند.

او همچنین از "مذاکرات پشت پرده" با طالبان ابراز نگرانی کرد و گفت با آنکه مجاهدین که نقش اصلی را در مبارزه با طالبان به عهده داشتند، "اکنون از مذاکرات با طالبان در پاکستان، چین و امارات متحد عربی دور مانده‌ایم و نگران هستیم".

وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان همچنین گفت که با وجود آن‌که "۲۵ تا ۳۰ درصد بودجه افغانستان از بنادر غربی این کشور بدست می‌آید، اما حضور این مناطق افغانستان در کابینه جدید بسیار کمرنگ است."

قرار است وزیران پیشنهادی دولت وحدت ملی افغانستان سه شنبه این هفته برای رای‌ گرفتن از مجلس نمایندگان به این مجلس معرفی شوند.