روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۸ جدی

Image caption پس از معرفی کابینه دولت وحدت ملی، این موضوع در روزهای گذشته بیشتر مطالب تحلیلی روزنامه‌های کابل را به خود اختصاص داده است

پس از معرفی کابینه دولت وحدت ملی، حرف و حدیث‌ها در مورد نامزد وزیران و نحوه انتخاب شان بحث داغ مطبوعات افغانستان شد.

اختلافات در بین دسته‌های انتخاباتی ریاست جمهوری به دنبال معرفی کابینه و وزیران پیشنهادی ناآشنا در جمع اعضای کابینه مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۸ جدی/ دی کابل است.

فروپاشی دسته های انتخاباتی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که "پس از معرفی فهرست نامزدوزیران، بسیاری از چهره‌های همراه رئیس‌جمهور غنی و رئیس اجرایی هر روز زیر نام سهم ولایت، جهادی، قیادی، تکنوکرات و غیره علم نارضایتی از فهرست نامزدوزیران را بلند می‌کنند."

۸‌صبح نوشته این نشان می‌دهد که چیزی به نام کار گروهی و سازمانی و تعهد سیاسی و سازمانی در ائتلاف‌های رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی با برخی از چهره‌ها و سیاستمداران وجود نداشته است.

۸‌صبح افزوده که شماری از ناراضیان هشدارهایی داده‌اند که خلاف قانون اساسی است.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح به این باور است که استفاده از لحن تند در همایش‌ها و ایجاد نگرانی به مردم افغانستان، با انتظاری که جامعه از چهره‌های سیاسی مشهور دارد، در تضاد است.

۸‌صبح می نویسد که جامعه سیاسی افغانستان از یک مشکل ساختاری رنج می‌برد و آن این است که سیاست در این کشور، به‌جای این‌که حزبی و سازمانی باشد، فردی و شخصی است.

داستان طولانی کابینه

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان دولت وحدت ملی را به اتلاف وقت متهم کرده و نوشته که این دولت با مشغول ساختن خود به مسایلی که باید به زودترین فرصت حل و فصل شود، مشکلات زیادی را برای مردم خلق کرده است.

افغانستان به عنوان نمونه به بحث برگزاری انتخابات، نتایج انتخابات، معرفی کابینه، طرح بودجه اشاره کرده و نوشته که اکنون دولت‌مردان تمام ذهن مردم را مصروف روند رای اعتماد به وزرا ساخته است.

افغانستان نوشته که مصروف شدن دولت به این امور، افزایش ناامنی‌ها، افزایش بیکاری، فقر و بی اعتمادی بیشتر مردم به دولت را در پی داشته است.

افغانستان می‌نویسد "افغانستانی که باید از کمترین فرصت‌ها برای کار و پیشرفت استفاده نماید، نباید سالها وقت خود را برای مساله‌ای مثل انتخابات و ماه‌ها وقت خود را برای مساله مثل کابینه مصرف نماید."

نامزد وزیران آشنا و ناآشنا

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که قرار است مجلس نمایندگان افغانستان روز سه شنبه به وزیران پیشنهادی رای اعتماد و یا عدم اعتماد بدهد.

اطلاعات روز نوشته که "کمیسیون‌های کاری مجلس نمایندگان در جریان بررسی اسناد تحصیلی و تابعیت‌ نامزدوزیران در‌یافته‌اند که چندین تن آن‌ها تابعیت دوگانه دارند و حتی نام نامزد‌وزیر وزارت زراعت در لیست مجرمان تحت پیگرد پولیس بین الملل- اینترپل ‌است."

اطلاعات روز افزوده که انتخاب تمام این افراد با شناخت دقیق و همه‌جانبه از آن‌ها صورت نگرفته است. برخی از این افراد به یک‌بارگی در لیست نامزدوزیران پیشنهادی کابینه حکومت وحدت ملی مطرح شده و هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد هویت، کارکرد و گذشته‌ آن‌ها وجود ندارد.

اطلاعات روز می‌نویسد که با وجود گذشت زمان زیاد برای معرفی نامزد وزیران، روند گزینش و معرفی نامزدوزیران بسیار سطحی و بدون تأمل صورت گرفته است.

روزنامه ماندگار نیز از تقسیمات قومی وزارت‌ها انتقاد کرده است.

ماندگار نوشته که شماری از مردم از فهرست معرفی شده کابینه ناراضی هستند و دولتمردان باید این نارضایتی‌ها را بررسی و رفع کنند.

نویسنده ماندگار به این باور است که وزارت‌های کلیدی و امنیتی همه در اختیار یک قوم قرار گرفته است و این ادامه "بی عدالتی" است که سالها در این کشور وجود داشته است.

مطالب مرتبط