روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۹ جدی

با ختم سال ۲۰۱۴ مسئولیت‌های امنیتی در افغانستان به طور کامل به نیروهای امنیتی افغان سپرده شد. روزنامه های ۲۹ جدی/دی کابل در سرمقاله‌های امروز خود به چالش‌های فراروی نیروهای امنیتی افغان برای انجام مسئولیت‌های شان و بازی‌های سیاسی در انتخاب کابینه پرداخته‌اند.

بازی های سیاسی و انتخاب کابینه

روزنامه افغانستان می‌نویسد که بازی‌های سیاسی که این روزها برای انتخاب و تشکیل کابینه جریان دارد مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است.

افغانستان نوشته "زمانی که صاحبان قدرت به خاطر امتیازگیری‌های شخصی و خانوادگی، مانع پیشرفت پروسه‌های سیاسی شوند، دیگر امیدی نسبت به کارکرد آنها باقی نمی ماند."

افغانستان افزوده که دولتمردان در این کشور باید از منافع شخصی خود دست بکشند و برای تامین عدالت و برابری گام بردارند تا مشکلات مردم حل شود.

روزنامه ماندگار نیز از اعضای مجلس نمایندگان که آغاز تعطیلی‌های زمستانی آنها نزدیک است خواسته تا پیش از رای دهی به نامزد وزیران و کارهای مهمی دیگر چون اصلاح قانون تشکیلات کمیسیون های انتخاباتی به رخصتی نروند.

ماندگار می‌نویسد که "بدون شک فرصت محدود است و سرنوشت میلیون‌ها افغان نیز به حل این مسایل گره خورده است."

چالش های تامین امنیت در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که طالبان در میدان نبرد و جنگ جبهه‌ای تاب مقاومت در برابر نیروهای امنیتی افغانستان را ندارند و از این‌رو، تمام تمرکز‌شان را بر عملیات‌های انتحاری، بمب‌گذاری‌های کنار جاده و تخریب اموال عمومی کرده‌اند.

اطلاعات روز نوشته که مخالفان مسلح افغانستان با انجام یک حمله‌ تروریستی هرچند از نظر امنیتی و سیاسی به هیچ چیزی دست نمی‌یابند، فقط به‌دنبال خبر‌ساز شدن و ایجاد جو وحشت و دهشت در میان مردم می‌باشند.

اطلاعات روز افزوده که نیروهای امنیتی افغان توانایی‌ها و مهارت‌های‌شان را ثابت کرده‌اند و نیاز به حمایت‌های سیاسی و مردمی دارند.

روزنامه آرمان ملی به نفوذ گروه داعش در بعضی مناطق افغانستان اشاره کرده و از نیروهای امنیتی خواسته که این موضوع را جدی بگیرند.

آرمان ملی نوشته که وضعیت فعلی افغانستان چیزی شبیه زمانی است که طالبان ظهور کردند اما با این تفاوت که اکنون در افغانستان نیروهای مسلح پر قوتی وجود دارد و جامعه جهانی هم در کنار دولت و مردم افغانستان ایستاده است.

آرمان ملی افزوده که نیروهای امنیتی باید از همین اکنون تلاش کنند تا گروه داعش را در این کشور از بین ببرند تا کار به جاهای باریک نرسد.

روزنامه جامعه بازدر سرمقاله امروز خود به طرح ایجاد نیروهای ویژه در شمال کشور پرداخته است.

جامعه باز می‌نویسد که مساله حفظ یکپارچگی نیروهای نظامی و وفاداری آن‌ها به یک مرکز اراده و تصمیم‌گیری، همیشه جدالی بین موافقان تمرکز‌گرایی و مخالفان آن به وجود آورده است.

جامعه باز افزوده که اما مساله اصلی امنیت در افغانستان، نه ارتباطی به ضعف یا عدم اراده نیروهای امنیتی دارد و نه برخاسته از کمبود نیروی زبده و کارآمد است؛ بلکه نبود یک استراتیژی مشخص بیشتر از هر‌چیزی در وضعیت امنیتی امروز این کشور نقش‌آفرین بوده است.

جامعه باز می‌نویسد که هنوز یک برنامه مشخص و استراتیژی قابل‌اتکایی برای مبارزه با شورشگری و خشکاندن ریشه‌های آن در افغانستان موجود نیست که مشکلات زیادی را خلق کرده است.