دادگاهی در کابل 'رئیس یک باند تبهکار' را به اعدام محکوم کرد

حق نشر عکس
Image caption پلیس افغانستان در بیش از ده سال گذشته در پی دستگیری رئیس خدایداد بود و سرانجام سال گذشته او را بازداشت کرد

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که نخستین جلسه دادگاه سعید الله معروف به رئیس خدایداد با چهار تن از همدستانش امروز در شهر کابل برگزار شد و رئیس خدایداد از سوی این دادگاه به اعدام محکوم شد.

در خبرنامه امنیت ملی آمده است که قاضی دادگاه، یک تن از همکاران رئیس خدایداد را به ۲۰ سال زندان و ۳ تن دیگر از آنها را هر کدام به هفت سال زندان محکوم کرده است.

امنیت ملی افغانستان تصاویر ویدئوی جریان دادگاه رئیس خدایداد را را در صفحه رسمی فیسبوک این اداره منتشر کرده است.

دادگاه در محل نامشخصی برگزار شده و تصاویر دادستان و قاضی در این نوار مات شده اند.

در این نوار ویدیویی دادستان، رئیس خدایداد را به دست داشتن به چند سرقت مسلحانه، قتل، رهبری یک باند تبهکار، اخاذی کردن بازرگانان و افراد سرشناس متهم می‌کند.

در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که در عملیاتی "بزرگ و ویژه" که ۳۶ ساعت طول کشیده بود، سردسته خطرناکترین باند تبهکار به نام رئیس خدایداد را با دو نفر از همراهانش دستگیر کرده است.

مقام های امنیتی افغان بارها در مورد رئیس خدایداد در رسانه ها حرف زدند و او را فردی خطرناک که در چند مورد قتل و آدم ربایی دست داشته است، معرفی کردند.

مقام های امنیت افغان همچنین می‌گویند که رئیس خدایداد قبل از بازداشت در ولایت‌های مختلف افغانستان با هویت‌های مختلف رفت و آمد می‌کرد و همزمان پاسپورت جعلی چند کشور دیگر را نیز داشت.

یافته‌های امنیت ملی افغانستان نشان می‌دهد که رئیس خدایداد همچنین در کشورهای تاجیکستان، پاکستان و امارات متحده عربی در رفت و آمد بوده و در فهرست سیاه پلیس تاجیکستان و "مجرمان بزرگ تحت پیگرد پلیس بین‌المللی" قرار داشت.

پلیس افغانستان بیش از ده سال در پی دستگیری رئیس خدایداد بود.

اما این ویدیو نشان نمی‌دهد که رئیس خدایداد وکیل مدافع داشته است یانه و آیا حکم دادگاه را پذیرفته یا خواستار تجدید نظر شده است.

مطالب مرتبط