وزرای پیشنهادی برای وزارت‌های دارایی و کشاورزی افغانستان انصراف دادند

Image caption آقای پوپل قبل از این به عنوان معاون وزارت مالیه و رئیس اداره ارگان‌های محل کار کرده و به عنوان مشاور آقای کرزی در امور حکومت‌داری خوب نیز بوده است.

جیلانی پوپل، وزیر پیشنهادی برای وزارت مالیه/دارایی در دولت وحدت ملی افغانستان از نامزدی برای این وزارت انصراف داده است.

یک منبع کاخ ریاست جمهوری افغانستان که نخواست نامش فاش شود، گفت که آقای پوپل به دلیل "مسایل شخصی" کنار رفته است.

آقای پوپل قبل از این به عنوان معاون وزارت مالیه و رئیس اداره ارگان‌های محل کار کرده و به عنوان مشاور آقای کرزی در امور حکومت‌داری خوب نیز بوده است.

او فعالیت سیاسی داشته و معاون حزب افغان ملت است.

منابع نزدیک به رئیس جمهوری همچنین گفته اند که یعقوب حیدری، وزیر پیشنهادی برای وزارت کشاورزی، نیز انصراف داده است.

پیش از این دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد بود که تحقیقاتی را درباره وزیر پیشنهادی کشاورزی آغاز کرده است.

پس از آنکه نام آقای حیدری در فهرست وزرای پیشنهادی دولت وحدت ملی دیده شد، پلیس بین الملل (انترپل) اعلام کرد که نام او به دلیل فرار از مالیات و کلاه برداری در فهرست افراد تحت تعقیب آنها است.

آقای حیدری به رسانه ها گفته است که نام او به این دلیل در فهرست افراد تحت تعقیب انترپل است که کسی که شرکت او را خریده است، مالیات مربوط به شرکت را نپرداخته است.

منابع نزدیک به ارگ ریاست جمهوری می‌گویند که قرار است به جای آقای پوپل اکلیل حکیمی سفیر افغانستان در واشنگتن برای احراز این پست معرفی شود.

کابینه دولت وحدت ملی افغانستان پس از حدود سه و نیم ماه انتظار، دوشنبه گذشته اعلام شد و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که کابینه را فردا سه شنبه برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان می فرستد.

Image caption آقای حکیمی در دوران ماموریتش به عنوان سفیر افغانستان در آمریکا روی جزییات موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا کار کرد.

در کابینه جدید ۱۳ وزیر که آقایان پوپل و حیدری نیز در میان آنها بودند، از سوی رئیس جمهوری و ۱۲ وزیر به شمول وزرای داخله و خارجه از سوی عبدالله عبدالله رئیس اجرایی معرفی شده اند.

آقای حکیمی در دوران ماموریتش به عنوان سفیر افغانستان در آمریکا روی جزییات موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا کار کرد.