روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۳۰ جدی

Image caption معرفی کابینه به مجلس نمایندگان مطالب اصلی روزنامه‌های امروز را تشکل می‌دهد

فهرست کابینه وحدت ملی که پس از گذشت نزدیک به ۱۱۰ روز از آغاز به کار دولت وحدت ملی افغانستان، روز دوشنبه ۲۲ جدی/دی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان اعلام شده بود، امروز به مجلس نمایندگان معرفی شد و بیشتر مطالب تحلیلی روزنامه‌های امروز ۳۰ جدی/ دی کابل به این موضوع اختصاص یافته‌است.

روزنامه ۸صبح با این تیتر که مجلس قانون و منافع مردم را در نظر بگیرد، خطاب به نمایندگان مجلس افغانستان نوشته که از نمایندگان مردم انتظار می‌رود که این‌بار در دادن رای اعتماد به نامزدوزیران، قانون و منافع عمومی کشور را در نظر بگیرند. نمایندگان مردم نباید در بدل دریافت پول یا برمبنای عقده‌های شخصی تصمیم بگیرند.

این روزنامه نوشته که صنعت جعل بسیار پیشرفته شده و نامزد وزیرانی که با شبکه‌های مافیایی رابطه دارند، می‌توانند با مهارت تمام اسناد را جعل کنند. این امر باید از چشم تیزبین نماینده‌های مردم دور نماند. تابعیت دوگانه در ذات خود مشکلی ندارد. چیزی‌ مشکل‌ساز، پنهان‌کاری است. نامزدوزیری که در مورد تابعیت دومش پنهان‌کاری می‌کند، باید از سوی نمایندگان افشا شود.

سرمقاله نویس روزنامه جامعه باز نیز نوشته که بازیگران سیاسی که در دوران انتخابات سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تلاش دارند تا تاثیرگذاری شان در حوزه‌های سیاسی‌ـ‌اقتصادی استمرار یابد، در شکل‌دادن و جابه‌جایی افراد در کابینه و پست‌های کلیدی، راه باج‌گیری را در پیش گرفته و به ‌صورت انکارناپذیری بر رئیس‌جمهور و رئیس اجرائی تاثیر گذاشته‌اند.از سویی ‌هم، این دو رئیس در برابر نفوذ و قدرت این بازیگران و سران شبکه‌های قدرت ناچار‌ند.

نویسنده این روزنامه افزوده که کشور طی چهار دهه گذشته به ‌صورت مستمر در آتش جنگ می‌سوخت. فرصت‌های تربیت کادرهای متخصص و نخبه قبل از هر‌زمانی کند بوده است. جبران این‌همه خسارات هنگفت و سنگین، دشوار ‌و یک روند زمان‌گیر است و عبور از چنین وضعیتی مستلزم تعهد، ارادۀ سیاسی، ازخودگذری، تخصص‌گرایی ‌و مهم‌تر از همه "درست‌دیدن" وضعیت موجود است. اما علی‌رغم تمام این کاستی‌ها، افغانستان در قحطی مطلق نیروی انسانی متخصص و مجهز با مهارت‌های مدیریتی مدرن به‌سر نمی‌برد.

روزنامه افغانستان نیز با اشاره به اینکه مجلس نمایندگان نباید به صورت کلی تصمیم بگیرد، نوشته که اتهام‌هایی که بر شماری از وزرا وارد شده، در قدم اول کار را بر مجموع اعضای کابینه پیشنهادی سخت خواهد کرد.

این روزنامه افزوده است در صورتی که شماری از اعضای کابینه پیشنهادی نه مشکل خاص حقوقی دارند و نه در تکمیل شرایط اعلام شده از سوی مجلس نمایندگان کمبودی دارند. اما زمانی که فضای حاکم تیره شود، خوب و بد دیده نخواهد شد. کابینه‌ای که معرفی شده نباید به خاطر چند تن از اعضای دیگر با مشکلات در گرفتن رای اعتماد و فضای بدبینی نسبت به همه اعضا روبرو شوند.

نویسنده روزنامه افغانستان مدعی شده که این کابینه که از جنجالی ترین‌ها در سه دوره حکومت‌های بعد از سقوط گروه طالبان بوده، احتمالا همچنان جنجالی ترین باقی خواهد ماند.

روزنامه انصاف نیز با این تیتر "میوه‌ای که بی باد ریخت!" نوشته که فهرست وزرای کابینه دولت وحدت ملی بعد از سپری شدن صد روز اعلام شد. تصور می‌شد که این فهرست از چنان پختگی و صلابت برخوردار باشد که رهبران حکومت را وادارد که از فهرست معرفی شده با کمال اطمینان دفاع کنند، وزرای کابینه در روزهای نخستین رای اعتماد مجلس را به دست آورند و مردم از نابسامی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها بیرون آیند و دارای حکومت قانونی شوند.

انصاف نوشته که این گونه نشد، هنوز وزرای کابینه پای در آستانه دروازه‌ای مجلس نمایندگان نگذاشته بودند که فهرست کاستی‌ها رونما شد و شماری از فهرست وزرای کابینه حذف شدند. حال چه دلیل یا علتی در کار حذف برخی چهره‌ها از فهرست بود، هنوز بر کسی آشکار نشده است. اما آنچه واقعیت است و مردم استشمام می‌کنند، آنست که فهرست منتشر شده از دقت لازم برخوردار نبوده و سعی لازم در تهیه آن صورت نه گرفته است.

ماندگار نیز با اشاره به اینکه "همه چیز پایان نیافته است" نوشته که هرچند روند معرفی نامزد وزیران اعتراض‌های فراوانی را به همراه آورد؛ اما هنوز برای آنانی که دنبال ارزش‌ها بودند، کار پایان‌یافته تلقی نمی‌شود. مسلما هنوز هم برای اصلاح نظام سیاسی کشور از ریاستی به پارلمانی، زمینه و زمان وجود دارد تا هم عدالت اجتماعی محقق شود و هم ارزش‌ها برقرار گردد.

نویسنده این روزنامه افزوده که بایستی بخش اعظم توجه و تلاش نهادهای سیاسی و دولت بر تغییر نظام انتخاباتی و سیستم انتخابات و روش‌های اعمال صلاحیت این نهادها متمرکز گردد. بایستی با وصف همه نا‌بسامانی‌ها و مشکلاتی که دولت کنونی دارد، سرسختانه در پی ایجاد یک بستر سالم برای برگزاری انتخابات آینده باشیم و اجازه ندهیم که بار دیگر افراد فاسد، روند فاسد و فکر فاسد، مسئول و مجری برگزاری انتخابات پارلمانی باشند و سناریوی سیاه دیگری را به نمایش بگذرند.

این روزنامه نوشته که مسلما، دست یافتن به کرسی‌های پارلمانی و شوراهای ولسوالی برای آنانی که خواهان تغییر نظام و دست یافتن به ارزش‌هایی‌اند که در انتخابات ریاست‌جمهوری از آن حمایت کرده بودند، از اهمیت زیادی برخوردار است و باید آن قوت لازم را در لویه‌جرگه پیش رو داشته باشند تا قانون اساسی را طبق برنامه خودشان تغییر دهند و نظام غیر ریاستی را جای‌گزین نظام ریاستی سازند.

مطالب مرتبط