وزیر خارجه ایران به افغانستان سفر کرده است

حق نشر عکس Mehr
Image caption ظریف گفته برای گسترش روابط با افغانستان به کابل سفر کرده است

وزیر خارجه ایران به کابل سفر کرده است.

روز سه شنبه، ٣٠ دی/جدی، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، وارد پایتخت افغانستان شد و از سوی عتیق‌الله عاطف مل، سرپرست وزارت خارجه افغانستان مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، و مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه، آقای ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران گفته است که آقای ظریف در طول این سفر با اشرف غنی، رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله، رئیس شورای اجرای و حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان ملاقات خواهد کرد. وی در دیدار با رئیس جمهوری افغانستان، دعوتنامه حسن روحانی برای سفر به ایران را به او تسلیم خواهد کرد.

محمدجواد ظریف همچنین با نیکلاس هیسم، نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان هم ملافات خواهد داشت.

وزیر خارجه ایران هنگام ورود به کابل از تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان استقبال کرد و افزود "خوشحالیم که همه مردم این کشور حضورشان را در دولت مشاهده می‌کنند و این فرصت خوبی برای ریشه‌کنی افراط و تروریسم و مقابله با نیروهای خارجی است."

حواد ظریف گفت که هدف اصلی از این سفر تاکید بر روابط نزدیک دو کشور و گفتگو پیرامون گسترش این روابط است. وی افزود که ایران و افغانستان دارای "روابط مشترک فرهنگی و دینی" هستند و این اشتراکات می‌تواند زمینه ساز تقویت روابط باشد. وزیر خارجه ایران اظهار داشت که فرصت مناسبی پدید آمده تا ایران بتواند "سهم جدی در پیشرفت افغانستان" داشته باشد.

به گزارش وبسایت وزارت خارجه ایران، آقای ظریف همچنین گفت که "افراط و تروریسم" از چالش‌های مشترک دو کشور است و افزود که "بحث آب، تالاب‌ها، مواد مخدر و مهاجران موضوعاتی است که بیو دو کشور پیوند ناگسستنی ایجاد کرده است."