جلسه پرسش و پاسخ وزیران پیشنهادی دولت افغانستان در مجلس برگزار شد

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری افغانستان دیروز کابینه دولت وحدت ملی را به مجلس معرفی کرد

جلسه پرسش و پاسخ از وزیران پیشنهادی حکومت وحدت ملی به مجلس نمایندگان با حضور چهار وزیر پیشنهادی در جلسه پرتنشی برگزار شد.

شیرمحمد کریمی وزیر پیشنهادی وزارت دفاع، نصیراحمد درانی نامزد وزارت توسعه روستایی، زلمی یونسی نامزد وزارت معارف (آموزش و پرورش) و فیض‌محمد عثمانی نامزد وزارت ارشاد، حج و اوقاف برنامه‌های خود را در مجلس اعلام کردند.

وزیر پیشنهادی دفاع

آقای کریمی تنظیم امور مالی وزارت دفاع، مبارزه با فساد، اصلاحات تشکیلاتی، تحقق شایسته‌سالاری، غیرسیاسی‌سازی، بالا بردن قدرت آتش و تحرک ارتش، ارتقای سطح پاسخگویی و بهبود انگیزه نهادهای نظامی را از اولویت‌های عمده خود خواند.

او افزود که راهبرد عملیاتی ارتش را از حالت دفاعی به حالت تهاجمی تغییر می‌دهد، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرد. نامزد وزارت دفاع در عین حال از نبود نیروی هوایی، ابزارهای ضد مین و چالش‌هایی در مورد آموزش، فساد مالی، اداری و تدارکاتی به عنوان دشواری‌های پیش روی خود در این وزارت نام برد.

آقای کریمی در سخنان خود گفت که در صورت گرفتن رای اعتماد از مجلس، "رابط معقول در سطح تاکتیکی با پاکستان" برقرار می‌کند، اما توضیح بیشتری در این مورد هم ارائه نکرد.

پیشتر گزارش شده بود که او تابعیت بریتانیا را دارد و براساس قانون، افراد دوتابعیته نمی‌توانند در مقام وزارت کار کنند. به همین دلیل، قبل از آغاز جلسه رسمی برای ایراد سخنرانی وزیران پیشنهادی، اعتراض‌هایی نسبت به چگونگی بررسی موضوع تابعیت، اسناد و سن وزیران پیشنهادی مطرح شد، اما این اعتراض‌ها کارگر واقع نشد.

تناسب قومیتی وزارت دفاع

تبعیض قومی و عدم توازن قومی در رده‌های مختلف ارتش و فساد اداری و مالی گسترده در نهادهای زیرمجموعه وزارت دفاع و ارتش از سوال‌هایی بود که بیشتر سوال‌کنندگان به این موضوع اشاره کردند و پرسیدند که آقای کریمی با این دو موضوع برخورد می‌کند.

آقای کریمی گفت که تناسب قومی در ارتش وجود دارد. او گفت که این تناسب براساس درصد مشخصی از اقوام پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک و سایر اقوام در نظر گرفته شده است. او آمار این درصدی‌ها را مشخص نکرد، اما افزود که نمی‌تواند بگوید که در نظر گفتن چنین تناسبی درست است یا نه.

آقای کریمی در مورد تعریف دشمن گفت: "به ما تعریف دشمن را کسی نداده است. ولی تعریف خود ما این است که هر کسی که علیه ملت ما از اسلحه استفاده می‌کند، دشمن ما است."

پرسش‌های نمایندگان

سوال‌های نمایندگان از آقای کریمی بسیار جدی و صریح بود. فرهاد عظیمی نماینده بلخ سوال‌های خود از او را با این شعر شروع کرد که "تو کار زمین را نکو ساختی که پنجه در آسمان انداختی؟" او از آقای کریمی پرسید که در زمان ماموریت خود در ریاست ستاد ارتش چه تغییری در وضعیت امنیتی آورده که حالا نامزد وزارت دفاع شده است.

پاسخ آقای کریمی این بود که "رئیس ستاد ارتش هیچ صلاحیتی ندارد، تمام صلاحیت‌ها در اختیار وزیر دفاع است". او خواست با این پاسخ به انتقاد نمایندگان بگوید که در ماموریت پیشین خود به دلیل نداشتن صلاحیت کافی، نتوانسته کار قابل توجهی انجام دهد.

حفیظ منصور، نماینده کابل از نامزد وزارت دفاع پرسید در حالی که پست وزارت دفاع غیرنظامی است، اما آقای کریمی با داشتن بالاترین رتبه نظامی و بدون استعفا از مقام ریاست ستاد ارتش، نامزد این مقام شده است. شاه‌گل رضایی نماینده غزنی پرسید: "در حال حاضر تعریف‌های متضادی از "دشمن" وجود دارد، تعریف مشخص شما از دشمن چیست و چگونه با آن برخورد می‌کنید؟"

سوال‌های انتقادآمیز فتح‌الله قیصاری نماینده ولایت فاریاب از کارکردهای ارتش، ادعای شایسته‌سالاری و توانایی و کنترل ارتش بر اوضاع مناطق ناامنی مانند بعضی ولسوالی‌های ولایت فاریاب، با استقبال شمار زیادی از نمایندگان مواجه شد. آقای قیصاری گفت که بخش‌های وسیعی از این ولسوالی‌ها زیر کنترل طالبان است و این گروه بر طرح‌های بازسازی و عمرانی دولت در این مناطق هم کنترل دارند.

نماینده فاریاب این اظهارات شیرمحمد کریمی را زیر سوال برد که ارتش بدون داشتن جنگنده، جنگ افزارهای سنگین و تدارکات لازم با چالش مواجه می‌شود. آقای قیصاری پرسید که مگر طالبان چنین ارتشی دارند و آیا این گروه جنگنده و جنگ افزار سنگین دارد. به نظر او، ارتش از برتری اش نسبت به طالبان، در راستای برقراری ثبات استفاده نکرده است.

بقیه وزیران پیشنهادی

نصیراحمد درانی، زلمی یونسی و فیض محمد عثمانی هم برنامه‌های خود را با اظهار وعده‌هایی برای بهبود وضعیت امور مربوط به وزارتخانه‌های توسعه روستایی، معارف و حج و اوقاف اعلام کردند.

آقای درانی توجه به توسعه متوازن، اصلاحات اداری، مبارزه با فساد از از اولویت‌های کاری خود عنوان کرد و گفت که در صورت رسیدن به وزارت توسعه روستایی، سعی می‌کند که در تمام برنامه‌های این وزارت در هر ولایت یک استاندارد مشخص ایجاد می‌کند تا هر طرحی یک قیمت مشخص داشته باشد تا باعث شفاف‌سازی شود.

آقای عثمانی گفت که ۹۰ درصد مساجد در کشور "غیررسمی" هستند و امامان مساجد بدون هماهنگی و برنامه مشخص در این مساجد فعالیت می‌کنند. او وعده کرد که در صورت احراز مقام وزارت حج و اوقاف، فعالیت تمام مساجد و حسینیه‌ها و روحانیون را در چهارچوب رسمی تنظیم خواهد کرد.

ایجاد مرکز واحدی زیر عنوان "دارالافتا" از دیگر وعده‌های نامزد وزارت حج و اوقاف بود، اما شماری از نمایندگان از جمله حفیظ منصور درستی این برنامه‌های او را زیر سوال برد و گفت که دولت نمی‌تواند «دین را دولتی» بسازد.

در حالی که شماری دیگر از نمایندگان این موضوع را مطرح کردند که شمار زیادی از امامان مساجدی که در وزارت حج و اوقاف ثبت شده نیستند، علیه نظام سیاسی کشور تبلیغات می‌کنند و حتی بعضی از امامان مساجد ثبت شده که چنین می‌کنند. این نمایندگان بر نظارت بر فعالیت‌های مراکز دینی تاکید کردند.

آموزش و پرورش

زلمی یونسی بر مبارزه با فساد در وزارت معارف و نهادهای آموزشی تاکید کرد، اما راهکار مشخصی در این مورد ارائه نکرد. تاکید توسعه و تنظیم مدارس دینی، بخشی دیگر از اظهارات او را تشکیل می‌داد.

اما جعفر مهدوی، نماینده کابل از او پرسید که او بر اساس کدام تخصص و تجربه در آموزش و پرورش، به مقام وزارت معارف نامزد شده است. اشاره او به تحصیل آقای یونسی در رشته حقوق و عدم سابقه کاری‌اش در این بخش بود.

حفیظ منصور از وزیران پیشنهادی خواست به نمایندگان و مردم وعده‌هایی ندهند که فردا نتوانند عملی کنند.

موضوع توازن در استخدام پرسنل و اجرای طرح‌های بازسازی و نوسازی، از موضوع‌هایی بود که در سوال‌هایی از وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و به‌ویژه توسعه روستایی مطرح شد.

جلسه های پرسش و پاسخ وزیران پیشنهادی در روزهای آینده هم ادامه می یابد و جلسه رایگیری در مورد تایید یا رد صلاحیت آنها در روز شنبه برگزار خواهد شد

مطالب مرتبط