روزنامه های کابل؛ چهارشنبه اول دلو

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته کابینه اش را به مجلس معرفی کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیروز کابینه دولت وحدت ملی را به مجلس نمایندگان این کشور معرفی کرد.

آقای غنی همراه با نامزدهای پیشنهادی برای ۲۴ وزارت‌خانه، ریاست‌ امنیت ملی و بانک مرکزی به مجلس نمایندگان رفت.

سخنرانی رئیس جمهوری در مجلس، وظیفه نمایندگان برای تایید وزیران پیشنهادی شایسته و انتقاد سران حزب جمعیت اسلامی از رئیس اجرایی عناوین مهم مطالب تحلیلی روزنامه های اول دلو/بهمن کابل است.

"سخنان مشخص و نامشخص"

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که رئیس‌جمهور غنی دیروز کلیات برنامه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی حکومت وحدت ملی را به نمایندگان پارلمان توضیح داد.

۸‌صبح نوشته که انتظار عموم این است که حرف‌های دیروز رئیس‌جمهور غنی، نکات اصلی خطوط اساسی سیاست کشور باشد و به ‌زودی از تصویب پارلمان بگذرد.

۸‌صبح افزوده که بعضی از سخنان رئیس جمهوری چون نقش وزارت‌های امنیتی و بعضی از برنامه‌های اقتصادی دولت بسیار واضح و روشن بود.

اما به باور نویسنده ۸‌صبح، ابهاماتی نیز در سخنان رئیس جمهوری وجود داشت از جمله در مسایلی چون صلح با طالبان و گفت‌وگوها با مقامات پاکستانی.

روزنامه جامعه باز نیز امروز مطلبی را زیرعنوان "نطقی که نطق نبود" به چاپ رسانده است.

جامعه باز نوشته که سخنرانی رئیس جمهوری مانند فهرست کابینه اش سوال برانگیز بود.

جامعه باز افزوده که رئیس جمهوری از هر چیزی حرف زد اما از کابینه‌ای که به مجلس معرفی می‌کرد سخن نگفت.

نویسنده جامعه باز به این باور است که حرف‌های رئیس جمهوری غیرمنسجم، پراکنده و سرشار از آشفتگی بود، او از تاریخ پنج هزار ساله گفت اما از آنچه در چهار ماه گذشته کرده، هیچ چیزی نگفت.

وظیفه سنگین مجلس

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که پس از معرفی کابینه از سوی حکومت، حالا نوبت پارلمان کشور است تا با دقت و درنگی بیشتر وزیران پیشنهادی را بررسی کند.

آرمان ملی نوشته که وزیران باید در وزارت مربوط شان بر بنیاد تحصیل و تخصص گماشته شوند تا بتوانند با فهم و درایت کامل، معضلات و دشواری‌های موجود در وزارت خویش را تشخیص و بر مبنای علم و تجربه کاری عمل کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که بر اساس بررسی‌های مجلس نمایندگان، گفته‌ می‌شود در حدود سیزده تن از نامزد‌وزیران دارای تابعیت دوگانه هستند و اسناد تحصیلی شماری از این افراد ناقص است.

اطلاعات روز نوشته که نامزد‌وزیران‌ کابینه پس از بیش‌تر از سه ماه تأخیر، سرانجام دیروز معرفی شدند؛ اما به احتمال زیاد، تشکیل کابینه سر دراز و مسیر دشوار و طولانی‌ای در پیش دارد.

به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، گرفتن رای اعتماد نامزد‌وزیران از مجلس، کار‌ ساده‌ای نیست و حکومت و مجلس نمایندگان بر سر رای اعتماد به نامزد‌وزیران، به احتمال زیاد هفته‌ها و حتی ماه‌ها را با هم رویارویی خواهند کرد.

"رئیس اجرایی بی پاسخ ماند"

روزنامه ۸‌صبح امروز مطلبی را در مورد نشست سران حزب جمعیت اسلامی افغانستان نشر کرده است.

۸‌صبح نوشته که منابعی به این روزنامه گفته اند که دو روز پیش در جلسه‌ای در منزل مارشال محمد‌ قسیم فهیم، سران جمعیت عبدالله عبدالله را، به‌دلیل معرفی نشدن یکی از اعضای این جریان در راس یکی از وزارت‌خانه‌های امنیتی، به شدت نکوهش کردند.

۸‌صبح می نویسد که عبدالله عبدالله در این جلسه به دوستان و هم‌حزبی‌هایش گفته است که در معینیت‌های وزارت‌خانه‌های قوای مسلح، چهره‌های مربوط به حوزه مقاومت ضدطالبان گماشته خواهند شد و نفوذ جبهه متحد پیشین و تاجیک‌ها در بدنه نیروهای امنیتی حفظ خواهد شد.

اما منابع روزنامه ۸‌صبح گفته اند که استدلال‌های رییس اجرایی، نتوانست قناعت اشتراک‌کنندگان را فراهم کند.

مطالب مرتبط