انتخابات پارلمانی افغانستان با تاخیر برگزار می‌شود

Image caption گلالی اچکزی می‌گوید تاکنون بودجه مورد نیاز برای برگزاری انتخابات را به دست نیاوردند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که احتمالا انتخابات پارلمانی افغانستان و انتخابات شوراهای ولسوالی این کشور در ماه اسد/مرداد سال آینده برگزار خواهد شد.

کار روی تهیه تقویم این انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات جریان دارد.

گلالی اچکزی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات در مصاحبه با خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "ممکن است انتخابات دو ماه دیرتر از وقت قانونی آن برگزار شود. این مساله هنوز نهایی نیست و کار روی آن جریان دارد."

براساس ماده هشتاد و سوم قانون اساسی، "مدت کار اعضای پارلمان در اول ماه سرطان/تیر سال پنجم کاری شان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد و انتخابات پارلمانی باید ۳۰ تا شصت روز قبل از پایان دوره کار مجلس نمایندگان برگزار شود."

به این ترتیب باید انتخابات پارلمانی افغانستان در سال آینده در ماه ثور/اردیبهشت یا جوزا/خرداد برگزار شود.

هزینه انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ۱۲۰ میلیون دلار تخمین شده که کشورها و سازمان‌های کمک کننده وعده پرداخت آن را داده اند.

خانم اچکزی می‌گوید که نهادهای کمک کننده پیشنهاد کرده اند که انتخابات با یک سال تاخیر برگزار شود تا آنها بتوانند مصارف انتخابات را فراهم کنند.

او گفت: "آنها(کشورهای تمویل کننده) می خواهند که انتخابات در سال ۲۰۱۶ برگزار شود که ما آن را قبول نداریم، بعد گفتند که انتخابات را در ربع اخیر ۲۰۱۵ برگزار کنیم که با آن نیز موافق نیستیم. کار به جدیت جریان دارد که اگر ممکن باشد انتخابات را حد اقل در ماه اسد برگزار کنیم."

Image caption زنان افغان خواهان سهم بیست و پنج درصد در شوراهای ولسوالی هستند

این در حالی است که، بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری افغانستان، دولت وحدت ملی اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی را از جمله اولویت‌های کاری خود قرار داد. بنظر نمی‌رسد قبل از اصلاحات در کمیسیون‌ها انتخابات دیگری برگزار شود.

انتخابات شوراهای ولسوالی افغانستان اولین بار است که در این کشور برگزار می شود. مشخص نبودن مرز میان ولسوالی ها یکی از دلایل اصلی برگزار نشدن انتخابات شوراهای ولسوالی ها در چهارده سال گذشته بود.

امروز شبکه زنان افغان کمپینی را نیز آغاز کرد که در آن خواهان سهم ۲۵ درصدی زنان در شوراهای ولسوالی شد.

در این کمپین این نهاد در طوماری از حامیان این طرح امضا می گیرد و از رئیس جمهوری می خواهد تا سهم و حقوق زنان را نادیده نگیرد.