حامد کرزی: داعش در افغانستان جایی ندارد

Image caption حامد کرزی پس از سیزده سال رهبری افغانستان، در سپتامبر گذشته قدرت را به اشرف‌غنی واگذار کرد

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان در مورد وجود گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان ابراز تردید کرده و گفته بزرگ نشان دادن این مساله کار استخبارات خارجی است.

اخیرا شماری از مقام‌های محلی افغانستان به رسانه گفتند که افراد مسلحی که پرچم داعش را بر افراشته اند در مناطقی از ولایت های زابل، غزنی و هلمند در جنوب افغانستان دیده شده اند.

آقای کرزی در مصاحبه با هارون الرشید خبرنگار بخش اردوی بی‌بی‌سی و در پاسخ به این نگرانی‌ها گفته است، داعش در افغانستان حامی ندارد و اگر کسی یا گروهی بخواهد پرچم داعش را در افغانستان بلند کند، باید دانست که دست‌های خارجی پشت آن است.

آقای کرزی بطور ضمنی چنین حرکت‌هایی را با سالهای نخست ظهور گروه طالبان مقایسه کرده و گفته است: "اگر کسی درجایی از افغانستان بیرق داعش را بلند کند، نتیجه توطئه خارجی است که در منطقه وضعیت جدیدی را حاکم کرده و بدبختی تازه و بی ثباتی بوجود آورد. در این صورت وظیفه همه ما و بخصوص نهادهای امنیتی پاکستان است که متوجه باشیم. سی سال قبل این نهادها در کنار شماری از کشورهای دیگر وارد معامله‌ای شدند که هم خودشان و هم ما را خراب کرد. دیگر باید این حادثه تکرار نشود."

به دنبال حمله اخیر گروه طالبان به یک مدرسه در پیشاور پاکستان که حدود ۱۵۰ دانش آموزش در آن کشته شد، مقام‌های امنیتی پاکستان چندین بار به افغانستان سفر کرده اند. شماری از تحلیل گران از جمله احمد رشید روزنامه نگار شناخته شده پاکستانی معتقد است که روابط این دو کشور بهبود یافته و پاکستان رویکردش در قبال گروه های شورشی فعال در دو سوی خط دیورند را تغییر داده است.

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز اخیرا در مصاحبه با روزنامه هشت صبح گفته است که رئیس جمهور افغانستان در سفر به پاکستان، شماری از شرایط پاکستان از جمله اینکه پاکستان درآموزش ارتش افغانستان را آموزش دهند، پذیرفته است و این مساله شاید نظامیان پاکستان را به تامل وادارند.

اما رئیس جمهوری پیشین افغانستان معتقد است که او تاکنون تغییری در رویکرد نظامیان پاکستان نمی‌بیند:"تاحالا من چنین چیزی نمی بینم. اما امیدواری وجود دارد. آنها هم انسان هستند و می دانند که درنتیجه سیاست های غلط پاکستان مردم این کشور بسیار زجر دیدند، افراد زیادی کشته شدند و اقتصادش ضربه خورد. این به سود پاکستان است که نهادهای امنیتی این کشور دیدگاه‌ خود را تغییر داده و از افراطیت و ترویسم به عنوان وسیله‌ای در داخل پاکستان و یا در خارج از این کشور استفاده نکند."

در سیزده سالی که حامد کرزی زمام امور در افغانستان را به عهده داشت، رهبری پاکستان به عهده پرویز مشرف، آصف علی زرداری و میا نواز شریف بود.

خبرنگار بی‌بی‌سی از حامد کرزی پرسیده است که آیا این رهبران توان آن را داشته اند که رویکرد ارتش در مواجهه با شورشیان را تغییر دهند؟

آقای کرزی در جواب گفته است: "اگر توان می داشتند، تغییراتی ایجاد می شد. وقتی که میا صاحب نوازشریف به نخست وزیری پاکستان انتخاب شد، امیدواری بیشتر شد. حالا هم امیدواری وجود دارد. خودش هم می خواست که رابطه دوکشور بهبود یافته و پاکستان و افغانستان از شر تروریسم رهایی یابند. او تلاش کرده اما تاحالا موفق نشده و امیدوارم که این تلاشها بالاخره نتیجه دهد."

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که پس از سقوط گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی قدرت را در افغانستان به دست گرفت، در سپتامبر ۲۰۱۴ قدرت را اشرف‌غنی واگذار کرد.

افغانستان و پاکستان در دوران حامد کرزی روابط پر فراز و نشیبی داشتند.

مطالب مرتبط