دومین جلسه پرسش و پاسخ از وزیران دولت افغانستان برگزار شد

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری افغانستان سه شنبه کابینه دولت وحدت ملی را به مجلس معرفی کرد

چهار نامزد کابینه دولت وحدت ملی افغانستان امروز برنامه‌های کاری شان را به مجلس نمایندگان ارائه کردند.

رحمت الله نبیل نامزد ریاست امنیت ملی، فیروزالدین فیروز نامزد وزارت بهداشت/صحت، برنا کریمی نامزد وزارت مخابرات و تکنولوژی و داوود شاه صبا نامزد وزارت معادن و پطرولیم پنجشنبه دوم دلو/بهمن در مجلس حاضر شدند.

جاسوس‌‌ها و امنیت ملی افغانستان

در جلسه امروزی مجلس، رحمت الله نبیل رئیس پیشنهادی ریاست امنیت ملی افغانستان از کشف و خنثی سازی فعالیت گروه های تروریستی، تدوین برنامه های ضد جاسوسی، ایجاد مرکز ارزیابی تهدیدات و مبارزه با جرایم اقتصادی به عنوان اولویت های کاری اش در آینده نام گرفت.

سوالات نمایندگان مجلس از او روی چگونگی برخورد با جاسوس ها در دولت، افراد نفوذی مخالفان در بین نیروهای امنیتی و تجهیز نیروهای امنیت ملی تمرکز یافته بود.

آقای نبیل گفت که در بخش تجهیز نیروهای امنیت ملی سرمایه گذاری کافی نشده اما "امنیت ملی بیشتر از توپ و تانک به انگیزه نیاز دارد که در بین نیروهای امنیت ملی وجود دارد."

وی در مورد افراد نفوذی و جاسوس ها در امنیت ملی و در ساختار دولت گفت که افغانستان چندین میلیون مهاجر دارد و رفت و آمدها در حدود چهل سال جنگ، افغانستان را از این لحاظ آسیب پذیر ساخته است.

او افزود: "مشکلات حتما وجود دارد اما به این معنی نیست که از انگیزه وطن دوستی کارمندان ما کم شده باشد. ما هرگز کارمندی را نداشتیم که اسلحه گرفته و هم قطارانش را بکشد یا نیروهای خارجی را بکشد."

نامزد ریاست امنیت ملی وجود جاسوس ها در بدنه حکومت را نیز تایید کرد اما گفت که پاک کردن دولت از این افراد نمی تواند در مدت کوتاه یک سال و دو سال صورت گیرد.

او می گوید که آنها در بازداشت جاسوس هایی که عملا علیه شان اسناد وجود داشته، دستاوردهای خوبی داشتند اما بیشتر این افراد از لحاظ فکری به بیگانگان کار می کنند و مقابله با این افراد کار سختی است.

سفر بیماران به خارج و فرار سرمایه

فیروز الدین فیروز نامزد وزارت بهداشت/صحت عامه از مشکلات موجود در بخش بهداشتی افغانستان یاد کرد و گفت که می‌کوشد تا آنها را با تجربه‌ای که از کار در این وزارت دارد، حل سازد.

او از بهبود خدمات بهداشتی برای جلوگیری از سفر افغانها به کشورهای خارجی برای مداوا، نظارت بر کار شفاخانه‌های خصوصی و جلب سرمایه‌ گذاری‌های خصوصی در بخش بهداشت به عنوان مهمترین برنامه هایش یاد کرد.

نمایندگان مجلس از او در مورد خارج شدن بیش از ۳۵۰ میلیون دلار پول از افغانستان به خاطر سفر بیماران به خارج از کشور، تداوی بیش از یک میلیون معتاد در افغانستان و چگونگی تامین خدمات سراسری در این کشور پرسیدند.

آقای فیروز در پاسخ به این سوالات گفت که وزارت بهداشت ارزیابی را در سراسر افغانستان انجام خواهد داد و تلاش خواهد کرد مراکز بهداشتی را در "مناطق سفید؛ محلاتی که خدمات بهداشتی در آن ارائه نمی شود" ایجاد کند.

او افزود که برنامه او برای تداوی معتادان باید با همکاری ارگان های دیگر از جمله پلیس عملی گردد زیرا به دنبال تداوی، کاریابی و جلوگیری از دسترسی دوباره به مواد مخدر نیز باید صورت گیرد.

"گنج زیر اژدهای خوابیده"

داوود شاه صبا وزیر معادن و پطرولیم در جلسه امروزی مجلس نمایندگان گفت که اگر از منابع معدنی و منرالی به درستی استفاده شود می توان از آن به عنوان عنصر کلیدی در رشد و شکوفایی اقتصاد استفاده کرد.

او گفت که در نخستین قدم در وزارت معادن بررسی ای را از ظرفیت تشکیلات و پالیسی ها در این وزارت انجام خواهد داد.

آقای صبا از تشکیل شورای مشورتی، برگزاری جرگه پالیسی، تاسیس نمایشگاه دایمی سنگ های قیمتی، نظارت و کنترل از قراردادها، سهم دهی به مردم محلی در بهره برداری از منابع و جلب سرمایه گذاری های متوسط به عنوان اولویت های کاری اش نام گرفت.

برنامه های او برای جلوگیری از استخراج معادن از سوی مافیا که نمایندگان آن را "گنج زیر اژدهای خوابیده" خواندند، مهمترین سوال مجلس از او بود.

نامزد وزارت معادن گفت: "اگر فساد و بازی های مافیایی در سکتور معدن افغانستان تحمل شد، افغانستان بر باد خواهد شد. "

او افزود که تلاش می کند با شفافیت و حساب دهی، سکتور معدن را مدیریت کند و از افرادی که کار غیرقانونی در این بخش انجام می دهند، خواهد خواست تا از مجرای قانونی فعالیت کنند تا مفادشان بیشتر از پیش شود.

شنود مکالمات و نقض حریم خصوصی

برنا کریمی نامزد وزارت مخابرات و تکنولوژی می‌گوید که تدوین برنامه استراتژیک با تعیین اهداف پنج ساله و زمان عملی شدن آنها نخستین کاری است که اگر او رای اعتماد مجلس را به دست آورد، عملی خواهد کرد.

او افزود که تکمیل پروژه فایبر نوری، دسترسی همه افغانها به انترنت، بهبود خدمات پستی، استندرد سازی تمام خدمات مخابراتی و رقابت در بازار جهانی از اهداف کاری او در وزارت مخابرات خواهد بود.

نمایندگان مجلس افزون بر سوالاتی در مورد کیفیت و قیمت خدمات مخابراتی در افغانستان از نامزد وزارت مخابرات پرسیدند که او چطور می تواند مانع شنود مکالمات در افغانستان شود؟

او در پاسخ به این سوالات گفت که تلاش می‌کند چوکات حقوقی برای رقابت و بهبود کیفیت و کاهش قیمت‌ها ایجاد کند.

آقای کریمی تاکید کرد که به اساس قانون اساسی مکالمات باید محرمیت داشته باشند و او محرمیت مکالمات را یک اصل در امنیت ملی می‌داند.

او گفت که در نخستین اقداماتش بررسی ای را در این زمینه انجام خواهد داد و گزارشی را در مورد چگونگی محرمیت مکالمات به مجلس ارائه خواهد کرد.

جلسه های پرسش و پاسخ وزیران پیشنهادی در روزهای آینده هم ادامه می یابد و جلسه رای گیری در مورد تایید یا رد صلاحیت آنها هفته آینده برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط