جلسه دوم پرسش و پاسخ مجلس افغانستان از وزیران پیشنهادی با تنش آغاز شد

حق نشر عکس .

جلسه دوم مجلس نمایندگان افغانستان برای پرسش و پاسخ از وزیران پیشنهادی حکومت وحدت ملی با جنجال و کشمکش بر سر رد یا تایید وزیران پیشنهادی با تابعیت دوگانه آغاز شد.

روز پنجشنبه دوم دلو، فیروزالدین فیروز، وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت/صحت عامه، داوود شاه صبا، وزیر پیشنهادی معادن، برنا کریمی وزیر پیشنهادی وزارت مخابرات و رحمت الله نبیل، رئیس پیشنهادی ریاست امنیت ملی افغانستان برای ارائه برنامه های خود به مجلس آمده اند.

شماری از اعضای مجلس برخلاف فیصله هیات موظف مجلس، خواهان حضور وزیران پیشنهادی با تابعیت دوگانه در مجلس نمایندگان شدند.

کمیسیون‌های فرهنگی، امور بین‌الملل و کمیسیون تفتیش مجلس نمایندگان که از سوی مجلس موظف شده‌ بودند تا اسناد و مدارک وزیران پیشنهادی را بررسی کنند، دیروز اعلام کردند که هفت وزیر به دلیل داشتن تابعیت دوم نمی‌توانند برای معرفی برنامه‌های خود به تالار عمومی مجلس بیایند و در جلسه پرسش و پاسخ شرکت کنند.

این کمیسیون ها از رئیس جمهوری خواستند افراد جدیدی را به جای این وزیران پیشنهادی معرفی کند، موضوعی که بعضی دیگری از نمایندگان را برآشفته کرده است.

جنجال مجلس

این نمایندگان در جلسه امروزی مجلس گفتند که این کار فیصله مجلس نبوده و وزیران پیشنهادی تعهدنامه‌ای را برای ترک تابعیت دوم شان امضا کرده اند.

شکریه بارکزی، یکی از نمایندگان مجلس گفت که قانون اساسی به هر افغانی حق نامزد شدن و رای گرفتن را داده است.

او گفت: "همین اکنون از چهار نفر در هیات اداری مجلس دو نفر تابعیت دوگانه دارند و بسیاری از اعضای مجلس نیز تابعیت دوگانه دارند... پیش از این نیز بسیاری از مصوبه‌های مجلس عملی نشده است. هیچ مصوبه ای نباید خلاف قانون اساسی باشد."

اما صدیق عثمانی، رئیس جلسه امروزی مجلس در پاسخ به او گفت: "اگر بگوییم هر افغان حق دارد پس یک جوان بیست ساله و یا یک بی‌تحصیل را بیاورید و نامزد بسازید تا رای بگیرند."

داوود کلکانی، یکی دیگر از نمایندگان نیز گفت: "قانون اساسی گفته که نامزد وزیر باید تنها تابعیت افغانستان را داشته باشد در غیر آن مجلس تصمیم می‌گیرد که ما تصمیم گرفتیم."

مجلس نمایندگان افغانستان حدود یک ماه پیش مصوبه‌ای را به اکثریت آرا تصویب کرد که در آن گفته شده است، مجلس نمایندگان به وزیران پیشنهادی با تابعیت دوگانه رای نخواهد داد.

هیله ارشاد، یکی دیگر از نمایندگان مجلس نیز در اعتراض به رد وزیران با تابعیت دوگانه گفت که ترک تابعیت حدود شش ماه تا یک سال زمان نیاز دارد و وزیران پیشنهادی نمی‌توانند سریعا این کار را انجام دهند.

موافقان با خانم ارشاد همچنان استدلال کردند که وزیران پیشنهادی تعهد کتبی را نیز برای ترک تابعیت دوم شان امضا کرده اند.

جنجال بین نمایندگان مجلس گاه با سر و صدا و کوبیدن بر سر میزها بالا گرفت.

سرانجام هیات اداری اعلام کرد که به اساس اصول داخلی مجلس افغانستان، مخالفان با فیصله مجلس باید امضای یک ثلث نمایندگان را برای رد مصوبه قبلی مجلس جمع آوری کرده و بعدا دو ثلث اعضا به آن رای موافق بدهند، آن گاه به وزیران پیشنهادی با تابعیت دوگانه اجازه حضور به مجلس داده خواهد شد.

دو روز پیش محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان فهرست وزیران پیشنهادی خود را به مجلس نمایندگان افغانستان آورد.

جلسه پرسش و پاسخ از وزیران پیشنهادی حکومت روز گذشته آغاز شد.

دیروز شیرمحمد کریمی وزیر پیشنهادی وزارت دفاع، نصیراحمد درانی نامزد وزارت توسعه روستایی، زلمی یونسی نامزد وزارت معارف (آموزش و پرورش) و فیض‌محمد عثمانی نامزد وزارت ارشاد، حج و اوقاف برنامه‌های خود را در مجلس اعلام کردند.

قرار است جلسه پرسش و پاسخ وزیران پیشنهادی چند روز ادامه پیدا کند و اوایل هفته آینده جلسه رای‌گیری برای وزیران پیشنهادی برگزار شود.