ترکمنستان صادرات برق به افغانستان را به ۵۰۰ مگاوات افزایش می‌دهد

حق نشر عکس arg

ترکمنستان وعده داد که میزان صادرات برق به افغانستان را تا ۵۰۰ مگاوات افزایش دهد.

در حال حاضر افغانستان سی میگاوات برق از ترکمنستان وارد می‌کند. افغانستان سالانه به حدود ۳ هزار میگاوات برق نیاز دارد که اکنون تنها حدود ۶۰۰ مگاوات آن در داخل افغانستان تولید می‌شود.

محمد اشرف‌غنی رئیس جمهوری افغانستان که اکنون در ترکمنستان بسر می‌برد گفته با وارد کردن برق از ترکمنستان تلاش خواهد کرد افغانستان را به مرکز انتقال برق در منطقه مبدل کند.

در اعلامیه که از سوی ارگ ریاست جمهوری منتشر شده، آمده که میزان دادوستد تجاری میان افغانستان و ترکمنستان دو برابر خواهد شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه اول دلو/بهمن همراه با هیاتی به ترکمنستان سفر کرد با قربان قلی بردی محمدوف، رئیس جمهوری ترکمنستان دیدار داشت.

بعد از ملاقات دو رئیس جمهوری، اعلامیه مشترکی به نشر رسیده که در آن آمده است دادوستد تجاری میان دو کشور در بسیاری عرصه افزایش خواهد یافت.

میزان داد‌و ستد میان این دو کشور به بیش از یک میلیارد دلار در سال می‌رسد.

در اعلامیه همچنین تاکید شده تا کمیسیون بین الحکومتی برای همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایجاد شود.

افغانستان و ترکمنستان در می ۲۰۱۱ سند همکاری های مشترک را امضا کردند.

توسعه همکاری‌های اقتصادی، ترانزیتی، تجاری و فرهنگی و همچنان مبارزه با تروریسم، بخشی دگر تعهداتی است که در این اعلامیه آمده است.

کار روی پروژه تاپی یا انتقال گاز از ترکمنستان به هند از طریق افغانستان و پاکستان و خط آهن میان ترکمنستان، ایران، افغانستان و پاکستان از موضوعات دیگر این دیدار بوده است.

اتاق‌های تجارت افغانستان این تعهدات جدید را سازنده خوانده است. خان جان الکوزی، معاون این نهاد می‌گوید با عملی شدن آن وابستگی افغانستان به سایر کشور ها پایان خواهد یافت.

ترکمنستان در شمال و شمالغرب- ۷۴۴ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.

تصاویر بیشتر این سفر

حق نشر عکس .
حق نشر عکس .
حق نشر عکس .
حق نشر عکس .