چهارمین جلسه پرسش و پاسخ وزیران کابینه افغانستان امروز برگزار شد

حق نشر عکس .

در چهارمین روز جلسه‌های پرسش و پاسخ اعضای کابینه پیشنهادی دولت وحدت ملی افغانستان، نامزدهای وزارت اقتصاد، تجارت، تحصیلات عالی و امور مهاجران برنامه‌های خود را در مجلس نمایندگان توضیح دادند.

در جلسه علنی امروز مجلس، سید حسین عالمی بلخی نامزد وزارت امور مهاجرین، سردارمحمد رحمن اوغلی نامزد وزارت اقتصاد، سردارمحمد رحیمی نامزد وزارت تجارت و خاطره افغان نامزد وزارت تحصیلات عالی به پرسش‌های نمایندگان گوش دادند.

نظام تجارت مافیایی

Image caption سردارمحمد رحیمی گفت که برنامه او برای حل این مشکل ابتدا نیاز است که "بازار آزاد" بازتعریف شود

آقای رحیمی گفت که نظام بازرگانی کشور فروپاشیده و به صورت "سیستم تجارت مافیایی" درآمده است. او افزود که در چنین وضعیتی رشد تجارت و صنایع کشور به سادگی امکان‌پذیر نیست.

نامزد وزارت تجارت هشدار داد که اگر وضعیت تجارت و صنایع کشور به همین وضعیت به پیش برود، شگاف بین فقیر و غنی افزایش خواهد یافت و جامعه با وضعیت "هولناکی" مواجه خواهد شد.

سردارمحمد رحیمی گفت که برنامه او برای حل این مشکل ابتدا نیاز است که "بازار آزاد" بازتعریف شود و دولت به صورت مسئولانه وارد بازار شود تا هم بتواند عدم توازن در آن را کنترل کند و هم جلو بی‌نظمی را بگیرد.

این سخن آقای رحیمی که در صورت به دست آوردن رای اعتماد مجلس، در راستای ایجاد توازن در میزان واردات و صادرات کشور تلاش می‌کند، باعث طرح سوال‌هایی در مجلس شد. نمایندگان پرسیدند در حالی که واردات کشور ۳۰ برابر بیشتر از واردات آن است، او چگونه می‌تواند تراز تجاری کشور را تنظیم کند.

طرح‌های دراز مدت عمرانی

Image caption نامزد وزارت اقتصاد افزود که اگر او موفق به اخذ رای اعتماد مجلس شود، وزارت تحت امر خود را از حالت "انگشت ششمی" در ساختار دولت بیرون می‌کند

سردارمحمد رحمان‌اوغلی نامزد وزارت اقتصاد از وضعیت اجرای طرح‌های عمرانی و زیربنایی در کشور انتقاد کرد و گفت که پیش از این روی طرح‌های کوتاه‌مدت توجه شده و باعث تغییر محسوس در سطح زندگی مردم نشده است.

آقای رحمان‌اوغلی با تاکید براین موضوع که طرح‌هایی که اشتغالزایی و پایایی نداشته باشد، "طرح نیست"، گفت که با اجرای چنین طرح‌ها "به چشم مردم خاک زده‌ایم و با خاک مرچ (فلفل) هم زده‌ایم."

نامزد وزارت اقتصاد افزود که اگر او موفق به اخذ رای اعتماد مجلس شود، وزارت تحت امر خود را از حالت "انگشت ششمی" در ساختار دولت بیرون می‌کند و آن را به یک نهاد فعال و موثر تبدیل می‌کند و بیشتر بر اجرای طرح‌های عمرانی اساسی و زیربنایی توجه می‌کند.

بازگشت آبرومندانه مهاجران

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption نامزد وزارت امور مهاجران برنامه‌های کاری خود را به صورت کتبی در اختیار نمایندگان قرار داد

سید حسین عالمی بلخی در سخنرانی خود گفت که اولویت او بازگشت آبرومندانه مهاجران از سراسر جهان جهان به کشور است. او افزود که اگر رای اعتماد مجلس را به دست آورد، برای رفع مشکلات مهاجران به پاکستان سفر خواهد کرد.

نامزد وزارت امور مهاجران برنامه‌های کاری خود را به صورت کتبی در اختیار نمایندگان قرار داد و گفت که اگر موفق اخذ رای اعتماد شود، متعهد به اجرای این برنامه‌ها خواهد بود.

گسترش علوم اسلامی، افزایش حضور زنان، نظارت بر دانشگاه‌های خصوصی

خاطره افغان وزیر پیشنهادی وزارت تحصیلات عالی مشکلات آزمون کنکور سراسری، نبود خوابگاه برای دانشجویان، عدم تصویب قانون تحصیلات عالی، نبود زمینه انجام تحقیقات علمی، نبود هماهنگی در سطوح مدیریتی وزارت تحصیلات عالی و سطح پایین خدمات آموزشی را از مشکلات نظام آموزش‌های عالی کشور عنوان کرد.

وزیر پیشنهادی اشرف غنی مبارزه با فساد اداری، طرح برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت و ایجاد هماهنگی در سطوح مدیریتی وزارت تحصیلات عالی را از سه برنامه کلیدی خود معرفی کرد.

Image caption خانم افغان مبارزه با فساد اداری، طرح برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت و ایجاد هماهنگی در سطوح مدیریتی وزارت تحصیلات عالی را از سه برنامه کلیدی خود معرفی کرد

گسترش زمینه آموزش علوم اسلامی در دانشگاه‌ها، افزایش حضور زنان در مراکز آموزش‌های عالی و نظارت بر دانشگاه‌های خصوصی از موضوع‌هایی است که خانم افغان گفت در صورت به دست آوردن رای اعتماد مجلس بر آنها تمرکز خواهد کرد.

از خاطره افغان سوال شد او در حالی که سابقه مدیریتی ندارد، چگونه سکان وزارتی را به عهده می‌گیرد که علاوه بر تجربه کافی، نیاز به تخصص در سطح عالی دارد.

پیش از این ده تن از اعضای کابینه پیشنهادی اشرف غنی رئیس جمهوری برنامه‌های خود را به نمایندگان مجلس توضیح داده و قرار است. شش تن دیگر هم در روزهای آینده به این منظور در مجلس حضور یابند.

هفت تن از وزیران پیشنهاد شده به دلیل داشتن تابعیت دوگانه رد صلاحیت شده‌اند. مجلس تصمیم گرفته که به افراد دوتابعیته رای اعتماد ندهد. آقای غنی اعلام کرده که به تصمیم مجلس احترام می‌گذارد.