انفجار یک کامیون پر از مواد منفجره در کابل

حق نشر عکس AP

سرپرست وزارت وزارت داخله/کشور افغانستان تأیید کرده که انفجار یک واسطه/خودرو مملو از مواد منفجره در شرق کابل منجر به زخمی شدن دو غیرنظامی شده است.

ژنرال ایوب سالنگی در حساب کاربری توئیترش نوشته که این کامیون در جاده حلقه‌ای کابل در حوزه پانزدهم امنیتی پلیس صبح زود امروز (۵ دلو/بهمن) منفجر شده است.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته و سخنگوی این گروه گفته که هدف این انفجار نیروهای خارجی بوده و "تلفات سنگینی" در پی داشته، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

این انفجار پس از چند هفته آرامش نسبی در شهر کابل و در حالی روی داده که بررسی صلاحیت اعضای کابینه افغانستان در مرکز توجه همگانی قرار گرفته است.

دولت وحدت ملی افغانستان پس از حدود ۱۱۰ روز، اخیرا ۲۵ وزیر، رئیس اداره امنیت ملی و رئیس بانک مرکزی را برای بررسی صلاحیت‌های آنها و اخذ رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی کرد.

مجلس هفت تن از وزیران پیشنهادی، از جمله نامزد وزارت داخله را به دلیل داشتن تابعیت دوگانه رد صلاحیت کرده است.

مدیریت نهادهای امنیتی در این مدت از سوی سرپرست‌ها، مورد انتقاد بسیاری از محافل سیاسی و رسانه‌ای کشور بود. با شدت یافتن حملات شورشیان به شهرهای بزرگ به‌ویژه شهر کابل، این انتقادها افزایش یافت.

طالبان در هفته‌های پس از آغاز کار دولت وحدت ملی و امضای قرارداد امنیتی بین کابل و واشنگتن، حملات مسلحانه خود را افزایش داده اند.