مجلس افغانستان: وزیر پیشنهادی داخله می‌تواند در جلسه پرسش و پاسخ حاضر شود

حق نشر عکس .

مجلس نمایندگان افغانستان امروز اعلام کرده که اسناد نورالحق علومی، وزیر پیشنهادی وزارت داخله/کشور نهایی شده و از حکومت افغانستان خواسته تا او را دوباره به عنوان نامزدوزیر داخله به این مجلس معرفی کند.

سید اکرام، منشی مجلس نمایندگان افغانستان گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که کمیسیون‌ مشترکی که روی اسناد نامزدوزیران کابینه دولت وحدت ملی کار می‌کنند، متقاعد شدند که آقای علومی شهروندی کشور دیگری را ندارد و اکنون او می‌تواند در جلسه پرسش و پاسخ مجلس حاضر شود.

آقای اکرام گفت که اسناد مربوط به ترک تابعیت صلاح‌الدین ربانی، وزیر پیشنهادی وزارت خارجه نیز بعد از ظهر امروز در اختیار کمیسیون‌ مشترک قرار گرفت و قرار است این کمیسیون فیصله خود را فردا در مورد آن اعلام کند.

چند روز پیش براساس بررسی‌های مجلس،‌ نورالحق علومی نامزد وزارت امور داخله/کشور،‌ صلاح الدین ربانی نامزد وزارت امور خارجه، احمد سیر مهجور نامزد وزارت عدلیه،‌ سعادت نادری نامزد وزارت کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین، فیض‌الله کاکر نامزد وزارت مبارزه با مواد مخدر،‌ آی سلطان خیری نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ و شاه زمان میوندی نامزد وزارت امور شهری (شهرسازی و مسکن) به دلیل تابعیت دوگانه از فهرست حذف شدند.

Image caption نورالحق علومی داشتن تابعیت خارجی را رد کرده است

در پی آن دیروز نظیف الله سالارزی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که قرار است حکومت نامزد وزیران جدیدی به جای وزیران رد صلاحیت شده توسط مجلس نمایندگان افغانستان معرفی کند.

در همین حال منشی مجلس افغانستان گفت که اسناد نجیبه ایوبی، وزیر پیشنهادی زنان مورد قبول کمیسیون مشترک واقع نشد اما اسناد سه نامزدوزیر، حمل‌ونقل، سرحدات و قبایل و فواید عامه از سوی این کمسیون تایید شده و آنها فردا در جلسه پرسش و پاسخ حاضر خواهند شد.

آقای اکرام افزود که انتظار می‌رود جلسه رای‌گیری در مورد کابینه جدید دولت روز سه شنبه یا چهارشنبه این هفته برگزار شود.

او همچنین گفت که مجلس می‌خواهد تا آخر این هفته بودجه سال جدید افغانستان را نهایی کند و پس از آن به اساس درخواست قانون به تعطیلات زمستانی خواهد رفت.

پیش از این ده تن از اعضای کابینه پیشنهادی اشرف غنی رئیس جمهوری برنامه‌های خود را به نمایندگان مجلس توضیح داده و قرار است. شش تن دیگر هم در روزهای آینده به این منظور در مجلس حضور یابند.