پنجمین جلسه پرسش و پاسخ وزرای پیشنهادی کابینه افغانستان برگزار شد

حق نشر عکس ARG
Image caption بررسی صلاحیت نامزد وزیران وارد پنجمین روز خود شد

پنجمین جلسه پرسش و پاسخ از وزیران پیشنهادی دولت وحدت ملی افغانستان امروز برگزار شد.

غلام عباس بصیر وزیر پیشنهادی فواید عامه، فیض الله ذکی نامزد وزارت ترانسپورت/حمل و نقل و قمرالدین شینواری وزیر پیشنهادی سرحدات، اقوام و قبایل در جلسه امروز برنامه های کاری شان را به مجلس ارائه کردند.

سی میلیارد بودجه برای ساخت جاده و خط آهن

غلام عباس بصیر وزیر پیشنهادی فواید عامه گفت که تلاش می کند از موقعیت جغرافیایی افغانستان در راه تامین رفاه، جلب سرمایه و ایجاد شغل استفاده کند.

او گفت که در هماهنگی با ادارات مرتبط دیگر برنامه طولانی مدتی را برای حمل و نقل زمینی طرح و اجرا خواهد کرد.

آقای بصیر افزود که این برنامه، شامل ساخت جاده و خط آهن در سراسر کشور می باشد که برای تطبیق آن هزینه ای در حدود سی میلیارد دلار تخمین زده شده است.

او می گوید که اجرایی کردن این برنامه‌ها باعث ایجاد ثروت و در نتیجه خودکفایی کشور خواهد شد.

در این برنامه طرح ساخت بیش از صد هزار کیلومتر جاده و بیش از پنج هزار کیلومتر راه آهن پیش بینی شده است.

نامزد وزارت فواید عامه از ساخت پنج هزار کیلومتر جاده در پنج سال آینده از جمله ۳۵۰۰ کیلومتر جاده که روستاهای افغانستان را به هم وصل کند، به عنوان اولویت کاری اش یاد کرد.

معیاری ساختن اعمار جاده‌ها، حفظ و مراقبت از آنها و ایجاد انستیتو و صندوقی برای جاده سازی و حفظ و مراقبت آن، از دیگر برنامه های وی بود.

دلیل توقف اجرای پروژه های قرارداد شده در وزارت فواید عامه و چگونگی نظارت بر کار شرکت های خصوصی در تطبیق این پروژه ها مهمترین سوالات از آقای بصیر بود.

او در پاسخ به این سوالات گفت که در شش ماه نخست کارش تمام پروژه های متوقف شده را مطالعه خواهد کرد و بعدا در مورد دلایل توقف آنها و اقدامات بعدی اش به مجلس گزارش خواهد داد.

آقای بصیر همچنان گفت که او در وزارت فواید عامه ارزیابی دقیقی را از تمام شرکت های قراردادی انجام خواهد داد و بعد از مشخص شدن ظرفیت و امکانات آنها، پروژه ها را به آنها خواهد سپرد و بعدا نظارت دقیقی از تطبیق این پروژه ها خواهد داشت.

پرواز امن در افغانستان

فیض الله ذکی نامزد وزارت ترانسپورت می گوید که تجهیز فرودگاه های بزرگ کشور به سیستم‌های پیشرفته و ساخت فرودگاه‌های ولایتی از اولویت های کاری اوست که درآمدهای زیادی را برای دولت به دنبال خواهد داشت.

آقای ذکی به تامین مصونیت پرواز در افغانستان تاکید کرد و برای این کار از بازرسی و نظارت از شرکت های هوایی، دقت در صدور مجوز برای شرکت های هواپیمایی و تنظیم ترافیک هوایی از طریق کارمندان شایسته و آموزش دیده به عنوان برنامه های کاری اش یاد کرد.

او در بخش حمل و نقل زمینی گفت که می کوشد کنوانسیون ها و قراردادهای بین المللی را عملی کنند و حمل و نقل شهری را در عرصه ملی و بین المللی فعال کند.

جلب سرمایه گذاری های خصوصی و شفاف سازی و افزایش درآمدهای خدمات ترانسپورتی از دیگر برنامه های نامزد وزارت ترانسپورت بود.

نمایندگان مجلس از سرنوشت شرکت هواپیمایی دولتی آریانا که اکنون در بسیاری از کشورها در فهرست سیاه قرار دارد، پرسیدند.

آقای ذکی گفت که او در وزارت ترانسپورت تلاش خواهد کرد که شریکی مناسب برای شرکت هواپیمایی آریانا پیدا کند.

او هواپیماهای شرکت های خصوصی دیگر را نیز کهنه خواند و گفت که به این دلیل این شرکت ها نیز در حال ورشکستی هستند.

او از برداشتن قیدهایی در مورد عمر هواپیماها در قانون ترانسپورت به عنوان راه حل این مشکل یاد کرد.

تامین امنیت با همکاری اقوام

قمرالدین شینواری نامزد وزارت سرحدات، اقوام و قبایل در برنامه های کاری اش به همکاری نمایندگان مجلس، بزرگان قومی، متنفذین و علمای دینی تاکید کرد.

او از مسایل بزرگی چون حل منازعات قومی، تامین امنیت در این کشور، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تامین وحدت ملی به عنوان اهداف کاری وزارت سرحدات و قبایل یاد کرد.

آقای شینواری گفت که می کوشد با ایجاد شوراهای قومی و تدویر جرگه های سنتی با همکاری بزرگان و مردم به این اهداف برسد.

نمایندگان مجلس در بین سوالات شان از اختصاص یافتن وزارت سرحدات و قبایل تنها به یک قوم انتقاد کردند و از نامزد این وزارت در مورد توضیح خواستند.

آقای شینواری گفت: " از نام وزارت پیدا است که این وزارت مربوط به تمام اقوام ساکن در افغانستان است و من با اعتقاد و ایمانی که دارم صادقانه می گویم که این وزارت به قوم و زبان و منطقه خاص مربوط نخواهد شد و مرکز تجمع تمام اقوام کشور خواهد بود."

او در پاسخ به سوالی در مورد امنیت مرزها گفت که تلاش می کند در هماهنگی با نهادهای امنیتی مشکلات در مرزها را حل سازد و برنامه های مشخصی را با همکاری اقوام در تامین امنیت مرزها طرح و عملی کنند.

پیش از این چهارده تن از اعضای کابینه پیشنهادی دولت وحدت ملی برنامه‌های خود را به نمایندگان مجلس توضیح داده اند.

دبیر مجلس نمایندگان افغانستان گفته است که انتظار می‌رود جلسه رای‌گیری روز سه شنبه یا چهارشنبه این هفته برگزار شود.