روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۶ دلو

حق نشر عکس AP
Image caption سفر اوباما به هند بازتاب زیادی در روزنامه‌های کابل داشته است

سفر بارک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به هند و پیامدهای این سفر و اینکه سود حاصل از این سفر برای افغانستان چه خواهد بود؟ سرمقاله و مطالب تحلیلی بیشتر روزنامه‌های امروز کابل را بخود اختصاص داده است.

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به استقبال گرم مقام‌های هند از آقای اوباما نوشته که ناظران و تحلیل‌گران‌ این سفر را تحول تازه‌ای در مناسبات هند و آمریکا قلمداد کرده و همچنین هردو کشور برای انجام این دیدار از ماه‌ها قبل مقدمات زیادی چیده‌اند.

سرمقاله نویس این روزنامه می‌نویسد که سیاست‌گذاران واشنگتن و دهلی نو به این سفر اهمیت ویژه قایل شده و آن را به مثابه نقطه‌‌ عطفی در تحولات جدید منطقه‌ای می‌بینند. ناریندرا مودی، نخست‌وزیر هند، بر‌خلاف عرف سیاسی معمول، خودش برای استقبال از رئیس جمهور اوباما به فرودگاه رفت.

این روزنامه افزوده که آقای اوباما در این سفر اهداف منطقه‌ای‌اش را دنبال می‌کند. هند، پس از چین و ژاپن به عنوان بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی آسیا، می‌تواند بهترین گزینه برای مقابله با گسترش نفوذ چین در منطقه باشد.

به نظر این نویسنده پرونده‌ا‌ی هسته‌ای ایران، گسترش تهدیدهای بنیاد‌گرایی و تروریسم و بازی‌های دوگانه‌ی پاکستان شاید یکی دیگر از اهداف این سفر باشد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مطبوعات افغانستان استقبال هند از اوباما را گرم و دوستانه گزارش داده است

آمریکا در ۱۳ سال مبارزه نتوانست بستر‌ها و اردوگاه‌های بنیادگرایی، افراطیت و تروریسم را از منطقه برچیند و اکنون با خروج آن‌ها از افغانستان، این لانه‌ها و بستر‌ها هم‌چنان خطرساز باقی مانده‌اند. از سوی دیگر، پاکستان تاکنون در مبارزه با تروریسم صادقانه برخورد نکرده است.

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به اینکه بهبودی روابط آمریکا و هند به سود منطقه است، نوشته که آقای اوباما قبل از سفر به هند در مصاحبه با مجله هند امروز (India today ) به پاکستان هشدار داده بود که پناهگاه‌های امن تروریستان را نابود کند و آنهایی که در حمله‌های سال ۲۰۰۸ در شهر ممبی هند دست دارند را محاکمه کند.

این روزنامه افزوده که رئیس جمهوری آمریکا همچنان یادآوری کرده بود که "چندین بار این را واضح نموده‌ام که آمریکا با پاکستان در امر مبارزه با تروریسم کار می‌کند و پناهگاه‌های امن تروریستان در آن کشور پذیرفتنی‌نیست."

آرمان ملی افزوده که مردم افغانستان از این سخنان رئیس جمهوری آمریکا به شدت استقبال می‌کنند و باور دارند که شعله افروز اصلی جنگ در افغانستان پاکستان است و باید بر این کشور از سوی کشورهای جهان فشار وارد شود تا دست از تروریست پروری و توطیه علیه کشورهایی چون افغانستان و هند و سایر کشورهای آسیای میانه بردارد.

روزنامه انصاف نیز با این پرسش که فصل تازه تنش میان آمریکا و پاکستان در راه است؟ نوشته که سخنان اخیر اوباما درباره پاکستان قبل از سفر به هند سبب آشفتگی در پاکستان شده است.

اوباما قبل از سفر به هند خواستار محاکمه عاملان ممبی شده بود و گفته که پناهگاه امن تروریستی در پاکستان پذیرفتنی نیست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست وزیر هند بر خلاف عرف معمول به فرودگاه به استقبال آقای اوباما رفت

به نوشته این روزنامه مطبوعات پاکستان گزارش داده که آقای اوباما این حرف‌ها را به منظور خرسندی هند گفته است؛ و تلاش‌های ارتش پاکستان را برای مبارزه با گروه طالبان، القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی در این کشور بی‌ارزش جلوه داده است.

به نوشته انصاف تحلیلگران با اشاره به واکنش تند پاکستان در برابر این سخنان اوباما، پیش بینی می‌کنند که این موضع آقای اوباما ممکن است فصل تازه تنش میان آمریکا و پاکستان را آغاز کند؛ فصلی که در گذشته نیز بهانه‌های فراوانی برای آغاز مجدد آن وجود داشت؛ اما آمریکا و پاکستان هردو تمایل کمتری برای تجربه دوباره به آن نشان داده‌اند.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته که ظهور هند به عنوان یک بازیگر مهم و تاثیرگذار بر منافع اساسی و استراتژیک آمریکا به عنوان سد نفوذ ناپذیر در برابر چین در منطقه و جهان تعریف می‌شود.

جامعه باز با اشاره به روابط استراتژیک و دیرینه آمریکا و هند به گذشته‌های دور نوشته که این روابط به ‌صورت چشم‌گیری بر تعاملات سیاسی، اقتصادی و امنیتی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تأثیرگذار بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption سفر اوبا به هند و استقبال از او

به نظر این نویسنده روابط آمریکا و هند با تغییر ماهیت و موضوعیت در نتیجه ظهور قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای مانند چین، ترکیه، ایران، کشورهای آسیای‌میانه و بازیافت اقتصادی‌ـ‌امنیتی روسیه، همواره دست‌خوش دگردیسی‌های شگرفی نیز شده‌است.

نویسنده جامعه باز نوشته که توقع می‌رود در سال ۲۰۱۵، آمریکا و هند وارد یک تعامل بی‌سابقه منطقه‌ای مبنی بر عقد قرارداد دوجانبه استراتژیک امنیتی و درازمدت شوند.

دو کشور آزمایش‌های نظامی‌ـ‌امنیتی برگزار کرده و فروش تسلیحات نظامی واشنگتن به دهلی در خلال سال‌های ۲۰۰۵تا ۲۰۰۸، افزایش یافته و حجم تجارت دوجانبه نیز در همین مدت سه برابر شده است.

این روزنامه تاکید کرده که سیاست‌گذاران آمریکایی همواره تاکید کرده‌اند که واشنگتن بر سر دهلی "شرط استراتژیک" درازمدت بسته است؛ از ظهور هند به ‌عنوان قدرت منطقه‌ای حمایت می‌کند و خواهان تقویت و توسعه قدرت ملی این کشور و حامی عضویت دایمی هند در شورای امنیت سازمان ملل است.