مجلس افغانستان اسناد ترک تابعیت دوم وزیر پیشنهادی خارجه را تایید کرد

حق نشر عکس epa
Image caption آقای ربانی در سه سال گذشته رئیس شورای عالی صلح افغانستان بوده است

مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید که اسناد ترک شهروندی صلاح‌الدین ربانی، وزیر پیشنهادی وزارت خارجه افغانستان از کمسیون موظف تایید شده و اکنون آقای ربانی می‌تواند در جلسه پرسش و پاسخ این مجلس حاضر شود.

عرفان‌الله عرفان، معاون منشی این مجلس به بی‌بی‌سی گفت: "مکتوب آقای ربانی از انگلستان به ما مواصلت کرده که ترک تابعیت شان پذیرفته شده و اشکالی از دید کمیسیون موظف رسیدگی به اسناد نامزدوزیران وجود ندارد."

دیروز نیز مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که اسناد نورالحق علومی، وزیر پیشنهادی وزارت داخله/کشور نهایی شده و از حکومت افغانستان خواسته تا او را دوباره به عنوان نامزدوزیر داخله به این مجلس معرفی کند.

آقای عرفان اما گفت احمدسیر مهجور، نامزد وزارت عدلیه/دادگستری، شاه زمان میوندی، نامزد وزارت توسعه شهری و آی‌سلطان خیری، نامزد وزارت فرهنگ حاضر به ترک تابعیت دوم خود نشده اند.

او همچنین افزود که سعادت منصور نادری، نامزد وزیر کار و امور اجتماعی و فیض‌الله کاکر، نامزد وزیر امور مهاجران نیز تا کنون نتوانسته اند اسناد ترک تابعیت شان را در اختیار مجلس قرار بدهند.

چند روز پیش براساس بررسی‌های مجلس،‌ نورالحق علومی نامزد وزارت امور داخله/کشور،‌ صلاح الدین ربانی نامزد وزارت امور خارجه، احمد سیر مهجور نامزد وزارت عدلیه،‌ سعادت نادری نامزد وزارت کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین، فیض‌الله کاکر نامزد وزارت مبارزه با مواد مخدر،‌ آی سلطان خیری نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ و شاه زمان میوندی نامزد وزارت امور شهری به دلیل تابعیت دوگانه از فهرست حذف شدند.

پیش از این نظیف الله سالارزی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که قرار است حکومت نامزد وزیران جدیدی به جای وزیران رد صلاحیت شده توسط مجلس نمایندگان افغانستان معرفی کند.

دیروز مجلس نمایندگان همچنین اعلام کرد که اسناد تحصیلی نجیبه ایوبی، نامزدوزیر امور زنان از سوی مجلس تائید نشده و او هم از فهرست نامزدوزیران حذف شده است.

تاکنون ۱۶ نامزد وزیر و رییس پیشنهادی امنیت ملی افغانستان با حضور در مجلس نمایندگان برنامه‌های کاری خود را ارائه کرده اند.

فرهاد محمدی، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید با آنکه مجلس امیدوار است این روند را تا روز چهارشنبه تکمیل کند و با آغاز رای‌گیری سرنوشت این نامزدان را مشخص سازد اما نگرانی‌های هم از احتمال پایان نیافتن این روند پیش از رفتن مجلس به تعطیلات زمستانی وجود دارد.

قرار است مجلس افغانستان از هفته آینده به تعطیلات زمستانی برود.