روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۷ دلو

حق نشر عکس ARG
Image caption جلسه پرسش و پاسخ از وزیران وارد ششمین روز شد

جلسات پرسش و پاسخ از وزیران پیشنهادی دولت وحدت ملیافغانستان وارد روز ششم خود می شود. اما هنوز هم شماری از پستها به دلیل دو تابعیت بودن نامزدوزیرها بی سرنوشت است و جنجالی شده.

شماری از روزنامه‌های ۷ دلو/بهمن کابل به پیامدهای منفی طولانی شدن روند معرفی، توضیح برنامه ها و رای‌دهی به وزیران پیشنهادی پرداخته اند.

نامزد وزیران و مجلس

روزنامه افغانستان می‌نویسد که مشکل وزیران پیشنهادی درست زمانی شروع می‌شود که آنها به پارلمان معرفی می‌شوند.

افغانستان نوشته که وزرای پیشنهادی در پارلمان با احزاب و جناح های سازمان یافته روبرو نیستند بلکه آن‌ها با تک تک نمایندگان روبرو هستند و عبور از پارلمان از مشکلات اساسی و جدی آنهاست.

افغانستان افزوده که هر نامزدوزیر مجبور است برای متقاعد کردن هر نماینده، جداگانه با او حرف بزند و او را راضی سازد.

افغانستان می نویسد که "در سیزده سال گذشته، نامزد وزرایی که دست شان به دهان شان می رسید و توانایی پرداخت چند صد هزار دلار را داشتند می‌توانستند به راحتی از نمایندگان مجلس رأی اعتماد بگیرند. اما کسانی که قادر به پرداخت پول به نمایندگان مجلس نبودند، رأی اعتماد نمی‌گرفتند."

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان از گرایش‌های قومی به عنوان مشکل دیگر در مجلس یاد می‌کند که گاهی سبب شده نامزدان از اقوامی با جمعیت و نماینده کمتر در مجلس، موفق به گرفتن رای اعتماد نشوند.

افغانستان افزوده که اما در وضعیت کنونی که احزاب وجود ندارد و گرایش‌های قومی تا حدودی شدید است، رئیس جمهوری باید از تمام افراد معرفی شده حمایت کند تا اکثر وزیران پیشنهادی بتوانند رأی اعتماد کسب کنند زیرا این موضوع در مشروعیت حکومت وحدت ملی تاثیر گذار است.

پیامدهای منفی طولانی شدن روند رای اعتماد به وزیران

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که در حال حاضر مناسبات مجلس نمایندگان با حکومت به دلیل وعده‌خلافی‌های پی‌هم رئیس جمهوری در مورد معرفی کابینه و بی‌توجهی به مصوبات این مجلس از سوی حکومت در "یک رویارویی تمام عیار" قرار دارد.

اطلاعات روز نوشته که در درون مجلس صف‌بندی‌های گوناگون قومی، سیاسی، منطقه‌ای و زبانی برجسته اند و آن‌ها در دادن رای اعتماد به نامزد‌وزیران متغیر‌های گوناگونی را از مصالح قومی، منطقه‌ای و زبانی گرفته تا سلیقه‌های فردی در نظر می‌گیرند.

اطلاعات روز افزوده که تجربه نشان می‌دهد که روند رای اعتماد به نامزدوزیران‌ پیشنهادی حکومت وحدت ملی ماه‌ها ادامه می‌یابد.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که تعطیلی‌های زمستانی نمایندگان مجلس نیز نزدیک است و نمایندگان باید آن را به تعویق بیندازند زیرا طولانی شدن این روند و ادامه‌ بی سرنوشتی حکومت و کرسی‌های خالی کابینه، بر کارکرد نظام و وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور پیامد‌های منفی دارد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد نزدیک به یک سال است که وضعیت کشور در بسیاری زمینه‌ها خوب نیست از جمله انتخابات همه عرصه‌های زندگی مردم را به چالش کشید و مردم روز به روز ناتوان تر می شوند.

آرمان ملی نوشته پس از آن که حکومت وحدت ملی در کشور شکل گرفت امیدواری های مردم نسبت به آینده بهتر شد ولی این امیدواری ها اکنون جای خود را به یاس و ناامیدی می دهند.

آرمان ملی افزوده که مردم نمی توانند ماه های دیگری را انتظار بکشند تا کابینه تکمیل شود. کابینه باید هر چه زود تر آغاز بکار کند تا به مشکلات مردم رسیدگی شود.

مطالب مرتبط