مجلس افغانستان صلاحیت ۹ عضو کابینه را تایید کرد

حق نشر عکس RFEL
Image caption نامزدان وزارت‌های خارجه، داخله، مالیه، معادن، توسعه روستاها، صحت، مهاجرین، حج و اوقاف و رئیس عمومی امنیت ملی توانستند رای اعتماد مجلس را بدست بیاورند

مجلس نمایندگان افغانستان ۹ تن از ۱۹ نامزد پیشنهادی حکومت وحدت ملی را تایید کرد.

۱۰ تن دیگر از وزرای پیشنهادی موفق به کسب رای کافی برای تصدی وزارت نشدند.

نامزدان وزارت‌های خارجه، داخله/کشور، مالیه/دارایی، معادن، توسعه روستاها، صحت/بهداشت، مهاجرین، حج و اوقاف و رئیس عمومی امنیت ملی توانستند رای اعتماد مجلس را بدست بیاورند.

از نتیجه رای‌ اعتماد مجلس افغانستان به وزیران پیشنهادی راضی هستید؟

اما وزرای پیشنهادی دفاع، تجارت، مخابرات، آموزش و پرورش، حمل و نقل، انرژی و آب، تحصیلات عالی، اقتصاد و فواید عامه موفق به تایید رای مجلس نشدند.

روند رای‌دهی طوری بود که برای هر نامزد برگه رای به تعداد اعضای مجلس افغانستان با رنگ خاص چاپ شده بود.

به جز از بکتاش سیاووش و رمضان بشردوست، دیگر همه‌ نمایندگان مجلس به صورت سری آرای خود را به صندق ریختند و پس از پایان روند رای‌دهی شمارش آرا برای هر یک نامزدان صورت گرفت.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که با توجه به حضور ۲۴۳ نماینده در مجلس، برای پیروزی هر نامزد به ۱۲۲ رای تایید نیاز است.

مجلس نمایندگان افغانستان در چند روز گذشته مشغول بررسی اسناد وزرای پیشنهادی از سوی دولت بود و در آغاز ۷ وزیر پیشنهادی را به دلیل داشتن تابعیت دوگانه از فهرست حذف کرد.

از آن میان اسناد لغو تابعیت صلاح‌الدین ربانی، نامزد وزیر خارجه و نورالحق علومی، نامزد وزیر داخله از مجلس تایید شد و هردوی آنها امروز در مجلس رای تایید گرفتند.

پوشش کامل جلسه رای‌گیری مجلس به وزرای پیشنهادی را اینجا ببینید

پس از ۴ ماه از شروع کار دولت وحدت ملی، در حال حاضر از ۲۵ وزیر کابینه تنها ۸ وزیر یعنی یک ثلث کابینه کامل شده است و رئیس جمهوری برای کامل کردن کل کابینه باید تا بازگشت مجلس از مرخصی یعنی حداقل ۴۵ روز دیگر صبر کند.

واکنش دولت

حق نشر عکس .
Image caption در حال حاضر از ۲۵ وزیر کابینه تنها ۸ وزیر یعنی یک ثلث کابینه کامل شده است و رئیس جمهوری برای کامل کردن کل کابینه باید تا بازگشت مجلس از مرخصی یعنی حداقل ۴۵ روز دیگر صبر کند

رئیس جمهور غنی از تایید صلاحیت ۸ نامزد وزیر کابینه دولت وحدت ملی و رئیس امنیت ملی افغانستان توسط مجلس نمایندگان افغانستان قدردانی کرده است. براساس اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، آقای غنی برای وزرای جدید حکومت وحدت ملی در راستای خدمت‌گزاری به مردم افغانستان، آرزوی موفقیت کرده و وعده داده که در زودترین فرصت، نامزدوزرای وزارت خانه‌های باقی مانده را جهت گرفتن رای تایید به مجلس نمایندگان معرفی خواهد کرد.

در همین حال مجیب‌الرحمن رحیمی، سخنگوی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان گفت که آقای عبدالله از تایید ۸ وزیر از سوی مجلس استقبال می‌کند. آقای رحیمی افزود با این حال رد شدن ۱۰ نامزدوزیر دیگر از سوی مجلس روند معرفی کامل کابینه را که مدت طولانی در برگرفت، همچنان طولانی‌تر می‌کند.

رد شدگان

از میان ده نامزد رد شده از سوی مجلس، ۵ تن آنها از سوی تیم رئیس جمهوری و ۵ تن آنها از سوی تیم رئیس اجرایی معرفی شده بودند.

براساس توافقنامه دولت وحدت ملی که در پی انتخابات بدست آمد، هر دو تیم در کابینه به صورت "مساویانه" سهم خواهند داشت. بعدا در نتیجه مذاکرات دو تیم توافق صورت گرفت که از مجموع ۲۵ وزارت، ۱۳ وزیر را تیم آقای غنی و ۱۲ وزیر را تیم آقای عبدالله معرفی می‌کنند.

آقایان غنی و عبدالله پس از سه و نیم ماه تشکیل دولت وحدت ملی و بحث‌ بر سر رعایت اصل تخصص، توازن قومی و توازن سیاسی، ۱۶ روز پیش کابینه دولت وحدت ملی را اعلام کردند.

مجلس امروز هر سه نامزد وزیر هزاره و هر دو نامزد وزیر ازبیک را رد کرد. همچنین تنها نامزد وزیر زن نیز از سوی مجلس رد شد. بیشتر نامزدانی‌که از سوی مجلس افغانستان رد شدند، چهره‌های جوانی بودند. آقایان غنی و عبدالله در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بودند که حضور جوانان در کابینه را افزایش خواهند داد.