زندگینامه مختصر ۹ عضو جدید کابینه افغانستان

مجلس نمایندگان افغانستان روز چهارشنبه ۸دلو/بهمن به ۸ وزیر پیشنهادی و رئیس اداره امنیت ملی رای تایید داد. بعد از جلسه رای‌دهی مجلس افغانستان برای ۴۵ روز به تعطیلات زمستانی رفت.

دولت وحدت ملی حالا نیاز دارد در مدتی که پارلمان در تعطیلات به سر می‌برد، فهرست جدیدی از وزیران پیشنهادی را برای ۱۶ وزارت خانه و ریاست بانک مرکزی آماده کند. در این مدت حکومت مجبور است که وزارت خانه‌هایی که وزیر ندارند را با سرپرست‌ها اداره کند.

نورالحق علومی، وزیر امور داخله/‌کشور

نورالحق علومی، ۶۸ ساله و اهل ولایت قندهار در جنوب افغانستان است.

آقای علومی از اعضا برجسته حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود و در آن زمان به عنوان والی ولایت قندهار کار کرده است.

آقای علومی حزب متحد ملی افغانستان را در سال ۲۰۰۳ تاسیس و در سال ۲۰۰۵ نیز به نمایندگی از مردم ولایت قندهار به مجلس نمایندگان افغانستان راه یافت.

او دوره دانشگاه را در کابل به پایان رسانده و خود در دوران حکومت کمونیستی یکی از فرماندهان ارشد ارتش حکومت کمونیستی افغانستان بود.

صلاح الدین ربانی، وزیر امور امور خارجه

صلاح الدین ربانی ۴۳ ساله و متولد شهر کابل است.

او از قوم تاجیک است، مکتب/ مدرسه را در پاکستان خوانده و مدرک کارشناسی (لیسانس) خود را در رشته مدیریت و بازاریابی از دانشگاه ملک فهد عربستان سعودی گرفته است.

آقای ربانی تا سال ۱۳۷۸ در عربستان سعودی و امارات متحده عربی در شرکت‌های خصوصی کار کرده، اما پس از آن تحصیلاتش را در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه کینگستون انگلستان تا درجه کارشناسی ارشد (ماستری) ادامه داده است.

او همچنین یک گواهینامه کارشناسی ارشد دیگر از دانشگاه کلمبیای نیویورک در رشته روابط بین‌الملل به دست آورده است.

صلاح الدین ربانی در پی ترور پدرش برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح شد. او قبل از این کارهای دیپلماتیک را به عنوان مستشار سیاسی نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل آغاز کرد و مهم‌ترین سمت دولتی او سفارت افغانستان در ترکیه بوده است.

رحمت الله نبیل، رئیس اداره امنیت ملی

رحمت الله نبیل ۴۶ سال دارد و متولد ولایت جنوبی میدان وردک و از قوم پشتون است.

آقای نبیل مدرسه را در کابل به اتمام رسانده و در پاکستان در رشته مهندسی لیسانس خود را گرفته است.

او در نهادهای غیر دولتی و از جمله کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان کار کرده است.

آقای نبیل در گذشته هم به عنوان رئیس امنیت ملی افغانستان کار کرده و پیش از آن معاون مشاور شورای امنیت ملی و رئیس نیروهای ویژه محافظت از رئیس جمهور افغانستان کار کرده است.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/دارایی

آقای حکیمی پس از انصراف جیلانی پوپل به این سمت نامزد شد. او قبلا سفیر افغانستان در واشنگتن بوده و بر روی جزییات موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا کار کرده است. آقای حکیمی از دانشگاه پولیتخنیک کابل فارغ شده و به حیث مشاور وزارت مالیه، معاون سیاسی وزارت خارجه، سفیر افغانستان در چین و ژاپن هم کار کرده است.

وزیر جدید مالیه افغانستان ۴۷ ساله و متولد کابل است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه/بهداشت

فیروزالدین فیروز ۴۶ ساله و از قوم تاجیک است. او در ولایت پنجشیر به دنیا آمده و فوق لیسانس خود را در رشته مدیریت و رهبری از انگلستان گرفته است. آقای فیروز معاونت وزارت صحت را در کارنامه کاری خود دارد و مدتی نیز به عنوان مشاور بانک جهانی در وزارت صحت عراق کار کرده است.

فیض محمد عثمانی، وزیر حج و اوقاف

فیض محمد عثمانی ۴۲ ساله است. او در ولایت قندوز به دنیا آمده و از قوم ترکمن است. آقای عثمانی لیسانس علوم سیاسی دارد و پیش از این استاد دانشگاه بوده است. او همچنین مدتی به عنوان گرداننده برنامه‌های دینی تلویزیون خصوصی طلوع کار کرده است.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران

عالمی بلخی از قوم سادات و متولد بلخ است. او ۵۸ سال سن دارد. آقای بلخی در رشته علوم اسلامی در حوزه‌های علمیه مشهد و قم درس خوانده و مدرک معادل دکترا دارد و پیش از این عضو مجلس نمایندگان بوده است.آقای عالمی در حکومت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی، پست وزارت تجارت را در دست داشت.

نصیر درانی، وزیر انکشاف (توسعه) دهات

نصیر درانی متولد ولایت لوگر است و ۶۲ سال سن دارد. او از قوم پشتون است. آقای درانی در رشته توسعه شهری فوق لیسانس دارد و در حال حاضر معاون وزارت معادن افغانستان است.

داود شاه صبا، وزیر معادن

داود شاه صبا ۵۱ ساله و متولد هرات است. او از قوم پشتون است. آقای صبا در رشته زمین شناسی دکترا دارد و در سال‎های گذشته به عنوان والی هرات و مشاور رئیس جمهور کار کرده است.