در تظاهرات علیه نشریه شارلی ابدو در کابل 'هفت نفر زخمی' شدند

Image caption هشت روز پیش هم کابل و چند شهر دیگر افغانستان شاهد تظاهرات علیه نشریه شارلی ابدو بود

تظاهرات در شرق کابل علیه انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه فرانسوی شارلی ابدو به خشونت کشیده شد و پلیس می‌گوید که هفت تن در اثر شلیک گلوله این تظاهرات زخمی شده‌اند.

عبدالرحمان رحیمی فرمانده پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که این تظاهرات صبح امروز (۱۱ دلو/بهمن) در منطقه حوت‌خیل در شرق کابل شروع شد و در بین تظاهرکنندگان افراد مسلح حضور داشتند و این افراد در اثر شلیک آنها زخمی شدند.

فرمانده پلیس اضافه کرد که هنوز مشخص نیست که این افراد چرا مسلح بودند و به سوی چه کسانی شلیک کردند.

فرمانده پلیس افزود که "کسانی آنها را تحریک" کرده بودند، اما هنوز مشخص نیست که این "محرکان" چه کسانی هستند.

ژنرال رحیمی گفت که تظاهرکنندگان قصد داشتند وارد گمرک کابل و شعبه یک بانک محلی شوند، اما پلیس مانع آنها شد و کوشید که جلو تخریب دارایی عمومی، مغازه‌ها و خودروهای مردم را در جاده محل تظاهرات شود.

به گفته او، تا حال چهار نفر در ارتباط با کشاندن این تظاهرات به خشونت بازداشت شده‌اند.

فرمانده پلیس کابل افزود که زخمیان به بیمارستانها منتقل شده‌اند.

این در حالی است که پیشتر رسانه‌های محلی گزارش داده بودند که درگیری در این تظاهرات منجر به کشته شدن دو تن و زخمی شدن سه نفر دیگر شده است. فرمانده پلیس کابل این گزارش ها را رد کرد.

حشمت‌الله استانکزی سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفته که در این تظاهرات حدود چهارصد تا پانصد نفر شرکت کرده بودند . او اضافه کرد که هیچ مجوزی برای راه‌اندازی این تظاهرات صادر نشده بود و برگزارکنندگان این تظاهرات هم از قبل به پلیس اطلاع نداده بودند.

آقای استانکزی افزود که هدف تظاهرکنندگان تقبیح انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه فرانسوی شارلی ابدو بود.

هشت روز پیش هم تظاهرکنندگان در ولایت‌های کابل، هرات، غزنی و پکتیا علیه انتشار این کاریکاتور اعتراض کردند و معترضان در هرات خواستار اخراج سفیر فرانسه از افغانستان شدند.