اتاق تجارت افغانستان: خوشبینی به وضعیت کار و بار در افغانستان افزایش یافته

اتاق تجارت و صنایع افغانستان براساس گزارش تازه خود گفته که هرچند امیدواری‌ها برای بهبود وضعیت کار و بار افزایش یافته، اما در عمل تغییری در وضعیت سرمایه‌گذاری دیده نمی‌شود.

عتیق‌الله نصرت، رئیس هیئت عامل این اتاق به خبرنگاران گفت که این گزارش براساس مصاحبه با مسئولان ۱۲۰۹ شرکت در پنج ولایت بزرگ و پرجمعیت کابل، بلخ، هرات، قندهار و ننگرهار انجام شده است.

او افزود که این گزارش حاکی است که امیدواری‌ها به بهبود وضعیت کار و بار در سه ماه خزان امسال به ۳۲ درصد رسیده، در حالی‌‎که این رقم در شش ماه پیش از آن تنها ۰.۷۸ درصد بوده است.

آقای نصرت افزود که سه ماه اول امسال "بسیار بد" بوده است، چرا که روند طولانی انتخابات و افزایش ناامنی وضعیت اقتصادی کشور را به رکود مواجه کرده بود.

رئیس هئیت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت که گزارش اخیر حاکی است که هنوز هم می‌توان اثر دشواری‌های ناشی از طولانی شدن انتخابات بر وضعیت سرمایه‌گذاری، اشتغال و کارآفرینی را دید.

به گفته او، ۸۰ درصد شرکت هایی که با مسئولان آنها مصاحبه شده، در شش ماه گذشته یا کاملا مسدود بوده یا فعالیت‌های محدودی داشته‌اند.

عتیق‌الله نصرت تصریح کرد که بدتر شدن وضعیت امنیتی به دنبال امضای توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا، عدم تشکیل کابینه و بلاتکلیفی نهادهای دولتی در شش ماه اخیر بر کار تاجران، سرمایه‌گذاران و کارفرمایان اثرگذار بوده است.

Image caption در گزارش اتاق تجارت و صنایع نبود زیربنا و نیروی برق از دیگر مشکلات بنیادی شرکت‌های تجاری و صنعتی خوانده شده است

گروه طالبان مخالف امضای این توافقنامه است و به دنبال امضای آن به حملات مسلحانه خود افزود و تهیه فهرست اعضای کابینه هم بیش از صد روز ادامه یافت و هفته گذشته تنها ۹ نفر از ۲۷ نفر معرفی شده از سوی اشرف غنی رئیس جمهوری از مجلس نمایندگان رای اعتماد گرفتند.

به گفته آقای نصرت، این عوامل "موانعی" را به وجود آورد که باعث کاهش تقاضا و رکود بازار شد؛ به همین دلیل، هنوز هم تغییر عملی در وضعیت کار اهالی تجارت و صنایع دیده نمی‌شود.

او گفت که رای نیاوردن وزیران پیشنهادی اشرف غنی رئیس جمهوری در مجلس نمایندگان، می‌تواند بر وضعیت بازار کار، تجارت و صنایع اثر بگذارد، به‌ویژه این که با رفتن اعضای مجلس به تعطیلات زمستانی، موضوع معرفی افراد دیگر دست کم تا نیمه ماه حوت/اسفند در دستور کار دولت وحدت ملی نخواهد بود.

رئیس هئیت عامل اتاق تجارت و صنایع گفت که نبودن افراد مسئول در راس نهادهای دولتی که تاجران، ارباب صنایع و کارفرمایان با آنها سر و کار دارند، می‌تواند بر وضعیت تجارت و صنعیت اثر منفی بگذارد.

با وجود این، آقای نصرت پیش‌بینی کرد که در سه ماه آینده دولت وحدت ملی زمینه‌های ایجاد محیط مناسبی را برای کار و بار را هموار خواهد کرد که امکان فعالیت‌های استخدامی را در شرکت‌ها فراهم خواهد کرد.

در گزارش اتاق تجارت و صنایع نبود زیربنا و نیروی برق از دیگر مشکلات بنیادی شرکت‌های تجاری و صنعتی خوانده شده است. آقای نصرت گفت که ۷۷ درصد شرکت هایی که با مسئولان آنها مصاحبه شده، به نیروی برق دسترسی ندارند.

رئیس هئیت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان تاکید کرد که دولت وحدت ملی برای بهبود شرایط کار و بار به وضعیت امنیتی و مسایل زیربنایی به صورت جدی توجه کند.

مطالب مرتبط