روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۱۲ دلو

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption دفاتر شوراهای ولایتی افغانستان در بیش از بیست ولایت بسته شده اند

هفته گذشته نمایندگان شوراهای ولایتی افغانستان دفاترشان را در بیش از بیست ولایت این کشور بستند. آنها این حرکت را در اعتراض به حذف حق نظارت شان از ادارات دولتی در قانون شوراهای ولایتی انجام دادند. اعتراض شوراهای ولایتی، گزارش تازه اتاق تجارت افغانستان از رونق اقتصاد و تظاهرات افغانها علیه مجله شارلی ابدو مهمترین عناوین روزنامه های ۱۲ دلو/بهمن کابل است.

حق نظارت شوراهای ولایتی

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که "سلب حق نظارتی شوراهای ولایتی، موجه نیست. اگر شوراهای ولایتی نقش نظارتی نداشته باشند، چه به درد می‌خورند."

۸‌صبح نوشته که فلسفه ایجاد شوراهای ولایتی، روستایی و شهری، نظارت بر قوه مجریه است. اگر شوراهای محلی و ولایتی، به مقام‌های محلی نظارت نکنند، چه مرجعی می‌تواند این مقام‌ها را کنترل کند.

۸‌صبح افزوده که رئیس‌جمهوری نمی‌تواند از روی میزش در ارگ، همه وزارت‌خانه‌ها، ولایت‌ها، شهرها و روستاها را مدیریت کند و تمرکز قدرت در یک اتاق، توجیه عقلانی ندارد.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح به این باور است که نمایندگان شوراهای ولایتی، از روستاها نمایندگی می‌کنند و نقش نظارتی نیرومند آنان، مصداق حکومت مردم بر مردم است.

۸‌صبح می نویسد که شوراهای ولایتی حتی باید در گزینش والی‌ها هم نقش داشته باشند. باید شورا‌های ولایتی، فهرستی از آدم‌های شایسته را تهیه کنند و بعد رئیس‌جمهوری از میان آنان کسی را به‌عنوان والی مقرر کند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که مجلس نمایندگان قانون شوراهای ولایتی را در یک نشست با عجله تصویب کرد زیرا قرار بود به تعطیلی‌های زمستانی برود.

اطلاعات روز نوشته که شاید اگر بحث تعطیلی های زمستانی در بین نمی بود بحث روی این قانون و قوانین دیگر که در آخرین نشست مجلس تصویب شد، هفته ها طول می کشید.

اطلاعات روز افزوده که "قانون شوراهای ولایتی بدون این‌که جنبه‌های مثبت و منفی سلب صلاحیت نظارتی این شوراها و دیگر بخش‌های مهم این قانون در مجلس نمایندگان به بحث و بررسی گرفته شوند، با نقض‌ها و نارسایی‌های فراوان به رای‌گیری گذاشتند و نمایندگان نیز بدون سبک و سنگین کردن آن کارت‌های سرخ و سبز بلند کردند."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، سلب صلاحیت نظارتی شوراهای ولایتی، یکی از سازوکارها و نهادهای جدی نظارت‌کننده بر رفتار حکومت‌های محلی را از بین برد و عملا شوراهای ولایتی را به نهادهای بیکاره و اضافی بدل کرد‌.

فساد اداری و رونق اقتصادی

روزنامه افغانستان می‌نویسد که انتخابات ریاست جمهوری تاثیرات منفی بر روی اقتصاد کشور داشت.

افغانستان نوشته که اما با پایان انتخابات و بعد از آن معرفی کابینه خوشبینی های نسبت به آینده اقتصاد این کشور به میان آمد و به اساس گزارش های نهادهای اقتصادی افغانستان، تغییرات مثبتی در این ساحه دیده شده است.

روز گذشته اتاق تجارت و صنایع افغانستان گزارش تازه ای را از وضعیت اقتصادی و کار و بار در این کشور منتشر کرد که نشان می داد سرمایه گذاران به آینده این کشور امیدوار شده اند.

روزنامه افغانستان می نویسد که از بحث انتخابات و جنجال های کابینه، مشکل جدی تری وجود دارد که حل آن می تواند تاثیرات بیشتری در بهبود وضعیت اقتصادی این کشور داشته باشد. نویسنده سرمقاله این روزنامه اشاره به مشکل فساد اداری در افغانستان دارد.

افغانستان افزوده که ضعف مدیریت از نتایج دیگر فساد اداری است که مشکلات زیادی را برای تاجران به وجود آورده است.

نویسنده سرمقاله افغانستان از تمام وزرایی که قرار است کار خود را به زودی آغاز کنند خواسته تا به شکل جدی با فساد اداری مبارزه کنند.

"گنه کرد در بلخ آهنگری ..."

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که افرط‌گرایی و فعالیت‌های تروریستی، در جهان معاصر هرروز ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گیرد و هزینه‌های مادی و معنوی و انسانی روزافزون‌تری را بر جامعه‌های بشری تحمیل می‌کند.

جامعه باز به چاپ کاریکاتور پیامبر اسلام در مجله شارلی ابدو و تظاهرات افغانها در کابل که منجر به زخمی شدن هفت نفر شده، اشاره کرده و نوشته که کار این نشریه هرچند با ارزشی چون آزادی بیان توجیه می‌شود؛ اما واقعیت آن است که حتی اگر بتوان بر بنیاد این ارزش آن را توجیه کرد، نمی‌توان سویه‌های غیرمسئولانه رفتار آنان، آن‌هم در وضعیت و زمانه اکنون را نادیده انگاشت.

جامعه باز افزوده که خشونت های دیروز در کابل در اعتراض به این مجله کار یک گروه بی هویت بوده "حمله بر اموال عمومی و پلیس با هیچ مبنایی قابل توجیه نیست. آن نشریه در پاریس چنان کرده است و اینان با تحمیل هزینه‌های گزاف انسانی و مادی، ‌با خود چنین می‌کنند!"

جامعه باز نوشته که پلیس باید ظرفیت کافی برای کنترل همچو حرکات را داشته باشد و دولت نیز باید گروه های افراط گرا را که به دنبال بهانه هایی برای جلب و جذب در گروه های شان هستند شناسایی و با آنها برخورد کند.