اشرف غنی: طرح نظارتی شوراهای ولایتی تا سه هفته تدوین شود

حق نشر عکس .

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به اداره مستقل ارگانهای محلی این کشور دستور داده تا طرح نظارتی شورای ولایتی را دو تا سه هفته دیگر تدوین کند.

براساس خبرنامه ارگانهای محلی افغانستان که به رسانه‌ها ارسال شده، آقای غنی به این نهاد وظیفه داده تا طرح چگونگی نظارت شوراهای‌ولایتی از فعالیت‌های واحدهای دولتی در ولایات را تدوین نماید.

آقای غنی به این نهاد گفته که بعد از گنجانیدن طرح نظارت در قانون شوراهای‌ولایتی، این قانون را برای تصویب دوباره به شورای ملی افغانستان خواهد فرستاد.

متین بیگ، سرپرست اداره مستقل ارگان‌های محلی گفته است که در گذشته نقش نظارتی شوراهای‌ولایتی تعریف واضح نداشت و در طرح جدید نقش نظارتی شوراهای ولایتی تلاش می‌شود تا روند پاسخ دهی نهادهای دولتی به مردم نهادینه و از آن به عنوان یک اصل شفافیت استفاده شود.

آقای بیگ از نمایندگان شورای ولایتی افغانستان خواسته که دفاتر خود را دوباره بازگشایی کرده و به صورت عادی به کارهای خود ادامه دهند.

مجلس نمایندگان افغانستان روز چهارشنبه گذشته در نشست علنی خود نقش نظارتی شوراهای‌ولایتی را که در طرح تعدیل شده قانون شوراهای‌ولایتی وجود داشت حذف نمود. بعد از آن بیشتر شوراهای‌ولایتی به رسم اعتراض دفاتر خویش را در کابل و سایر ولایت‌های افغانستان بستند.

اعضای شوراهای ولایتی هشدار داده بودند که در گام نخست دفاترشان را برای یک هفته باز نخواهند کرد و اگر حکومت و پارلمان به این مساله توجهی نکند، بعدا در این مورد تصمیم جدی‌تری خواهند گرفت.

در ماده ۱۳۹ قانون اساسی افغانستان آمده است که شورای ولایتی در تأمین اهداف توسعه‌ای دولت و بهبود امور ولایت به نحوی که در قوانین تصریح می‌گردد، سهم گرفته ودرمسایل مربوط به ولایت مشوره می‌دهد.

شورای ولایتی وظایف خود را با همکاری اداره محلی اجرا می‌نماید.

مطالب مرتبط