هشت وزیر جدید افغانستان سوگند خوردند

حق نشر عکس arg
Image caption از چپ به راست: نورالحق علومی، داوودشاه صبا، نصیر احمد درانی و فیروزالدین فیروز

هشت تن از وزرای کابینه دولت وحدت ملی افغانستان با حضور در ارگ ریاست جمهوری این کشور مراسم سوگند وفاداری را بجا آوردند.

هفته گذشته از میان ۱۸ نامزد وزیری که به مجلس نمایندگان معرفی شدند، تنها هشت تن از آنها توانستند، رای اعتماد مجلس را به دست آورند.

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، نورالحق علومی وزیر امور داخله/کشور، اکلیل حکیمی وزیر دارایی، داوودشاه صبا وزیر معادن، سیدحسین عالمی بلخی وزیر عودت مهاجرین، فیروزالدین فیروز وزیر بهداشت، نصیر احمد درانی وزیر توسعه روستاها و فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف، هشت وزیری است که امروز با ادای سوگند ویژه رسما به عنوان وزرای کابینه دولت وحدت ملی کار خود را آغاز کردند.

افزون بر اینها رحمت الله نبیل رئیس امنیت ملی نیز هفته گذشته موفق به کسب رای اعتماد مجلس نمایندگان شد، اما قانون اساسی افغانستان روسای ادارات مستقلی را که نیازمند کسب رای اعتماد مجلس هستند، ملزم به ادای سوگند قبل از آغاز کار نکرده است.

حق نشر عکس arg
Image caption از چپ به راست: عالمی بلخی، فیض محمد عثمانی، اکلیل حکیمی و صلاح الدین ربانی

با این حساب بعد از حدود چهار ماه از آغاز به کار رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، تنها یک ثلث وزرا کار خود را شروع کرده اند و دو ثلث دیگر وزراتخانه‌ها هنوز از سوی سرپرست ها اداره می‌شوند.

افغانستان ۲۵ وزارتخانه دارد. براساس توافق ۱۳ وزارت به رئیس جمهوری و ۱۲ وزارت به رئیس اجرایی که در راس دو تیم انتخاباتی "تحول و تداوم" و "اصلاحات و همگرایی" قرار داشتند، تعلق دارد.

مجلس نمایندگان افغانستان پس از رای دهی به وزرای پیشنهادی به تعطلات 45 روزه رفتند و در آخرین روزهای سال جاری خورشیدی باز می‌گردند.

انتظار می‌رود دو ثلث دیگر از وزرا در نخستین روزهای سال آینده خورشیدی به مجلس نمایندگان معرفی معری شوند.

عکسهای بیشتراز مراسم ادای سوگند:

حق نشر عکس arg
Image caption سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری، راست و احمدضیا مسعود نماینده رئیس جمهور در امور حکومتداری خوب، چپ
حق نشر عکس arg
Image caption غلام نبی فراهی وزیر دولت در امور پارلمانی (چپ) درکنار عبدالله عبدالله و معاونانش

مطالب مرتبط