راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به عدم حضور زنان در کابینه

حق نشر عکس AWN
Image caption یک بررسی که دو روز پیش منتشر شده نشان می‌دهد که حضور زنان افغان در اجتماع در هفت سال اخیر کمتر شده است

شماری از فعالان مدنی و مدافعان حقوق زن با شرکت در یک راهپیمایی در کابل خواستار توجه رهبران دولت وحدت ملی به سهم زنان در دولت شدند.

این راهپیمایی ساعت هشت صبح به وقت محلی با حضور ده‌ها زن از سوی شبکه زنان افغان برگزار شد و در آن شمار زیادی از چهره‌های شناخته شده زنان حضور داشتند.

سازماندهندگان این راهپیمایی گفتند که حدود ۳۸ درصد از رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری زنان بودند اما حالا حضور آنها در رده های تصمیم گیری و رده‌های بالای اجرایی بسیار کمرنگ است.

حسینه صافی از مسئولان شبکه زنان افغان گفت که "تقلیل سهمیه زنان در کابینه پیشنهادی، زنان را سخت نگران کرده" و دولت باید جدا در این زمینه توجه کند.

در قطعنامه‌ای که از سوی معترضان در این راهپیمایی خوانده شد آمده است که زنان افغان در جریان انتخابات با توجه به خطرات امنیتی و تهدیدهای مخالفان مسلح دولت، در انتخابات سهم گرفتند اما حالا به دلایل مختلف، زنان از حضور در کابینه و دیگر رده های اجرایی محروم شده اند که این مساله "تاسف بار است."

شبکه زنان افغان می‌گوید که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در اجلاس لندن وعده کرده بود که چهار وزیر کابینه دولت وحدت ملی، زن خواهد بود.

خانم صافی گفت که اگر کابینه افغانستان به چهار بخش تقسیم شود، زنان در آن ۳۸ درصد سهم خواهند داشت و از ۲۵ وزیر کابینه دست کم ۹ وزیر آن باید زن باشد.

حق نشر عکس AWN
Image caption در راهپمایی امروز زنان با اشاره به مشارکت 38 درصدی زنان در انتخابات خواهان مشارکت جدی آنها در کابنه و دیگر رده های تصمیم‌گیری شدند

معترضان در راهپیمایی امروز از رهبران دولت وحدت ملی خواستند به وعده های خود عمل کنند و حداقل چهار وزیر باید زن باشد و نیز زنان باید در پست های مهم اجرایی دیگر گماشته شوند.

جلوگیری از برخورد دوگانه میان زن و مرد در انتصاب افراد در پست‌های کلیدی و توجه به حضور زنان در تصمیم گیری‌های کلان، از دیگر خواست‌های معترضان از دولت وحدت ملی افغانستان است.

آنها همچنین از مجلس نمایندگان افغانستان خواستند که به زنان کارا و شایسته رای دهند.

رئیس جمهور غنی اخیرا ۱۹ نامزد از جمله یک زن را به مجلس نمایندگان معرفی کرد که از این میان تنها ۹ نامزد از سوی مجلس نمایندگان تایید شدند.

در کابینه ناقص افغانستان که انتظار می‌رود بعد از تعطیلات زمستانی مجلس نمایندگان حدود ۴۵ روز دیگر کامل شود، تا کنون هیچ زنی حضور ندارد.

سه زنی که از سوی ریاست جمهوری به مجلس معرفی شده بودند، دو نفر از آنها به دلیل ناقص بودن مدارک تحصیلی و داشتن شهروندی دوگانه از فهرست حذف شدند یک تن دیگر از آنها نیز نتوانست رای اعتماد مجلس را بگیرد.

شبکه زنان افغان فهرستی از زنانی که دارای تحصیلات عالی هستند و تابعیت دوگانه هم ندارند را به ریاست جمهوری ارایه کرده تا به گفته آنها رهبران دولت وحدت‌ملی بهانه‌ای برای حذف زنان از صحنه سیاسی نداشته باشند.

در دوره دوم ریاست جمهوری حامد کرزی، سه وزارتخانه در اختیار زنان بود، ریاست کمیسیون حقوق بشر، ولایت بامیان، شهرداری نیلی از دیگر مقام‌هایی بود که زنان نخستین بار در دوران کرزی به آن دست یافتند.

حضور فعال سیاسی و اجتماعی برای زنان افغان همیشه دشوار بوده است.

روز گذشته سازمان حقوق بشر و دموکراسی افغانستان نتایج بررسی‌های دوساله خود را منتشر کرد که بر اساس آن در هفت سال گذشته محدودیت ها برای زنان در افغانستان هم در سیاست و هم در اجتماع بیشتر شده است.

حق نشر عکس AWN
Image caption زنان فهرستی از زنان تحصیل کرده نیز به رئیس جمهوری داده اند تا از میان آنها افراد شایسته را در سمت های دولتی بگمارد

مطالب مرتبط