پنتاگون اطلاعات محرمانه نیروهای امنیتی افغانستان را منتشر می‌کند

حق نشر عکس
Image caption سال ۲۰۱۴ پنتاگون اعلام کرد که آمار و ارقام مربوط به نیروهایش در افغانستان و اطلاعات مربوط به وضعیت نیروهای امنیتی افغان، جزء اطلاعات محرم است

وزارت دفاع آمریکا گفته است بخشی از اطلاعات مربوط به نیروهای امنیتی افغانستان را که قبلا محرمانه بود، در اختیار عموم قرار می‌دهد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که این تصمیم پنتاگون پس از آن اتخاذ شده است که اداره بازرسی عمومی آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) از آنچه که پنهانکاری غیرموجه پنتاگون در مورد نیروهای امنیتی افغان خواند، انتقاد کرده بود.

وزارت دفاع آمریکا قبلا گفته بود اگر اطلاعات مربوط به نیروهای امنیتی افغان را منتشر کند، گروه‌های شورشی مخالف دولت از آن بهره‌برداری خواهند کرد و انتشار این اطلاعات ممکن است جان نیروهای امنیتی افغان را به خطر اندازد.

مقام‌های آمریکایی همچنین می‌گویند دولت افغانستان از آنها خواسته بود جزئیات اطلاعات مربوط به نیروهای امنیتی این کشور را در اختیار عموم قرار ندهد.

اما حالا سخنگوی سیگار گفته است که وزارت دفاع آمریکا در این مورد تجدید نظر کرده و بخش اعظم اطلاعات را در اختیار سیگار قرار داده و فعلا سیگار مشغول بررسی این اطلاعات است.

یک سخنگوی ارتش آمریکا نیز تایید کرده که حالا زمان مناسبی است که بخش اعظم اطلاعاتی که سیگار خواستار غیر محرمانه شدن آن بود، در اختیار عموم قرار بگیرد.

وزارت دفاع آمریکا در شش سال گذشته، هر چهار ماه یکبار جزئیات مصارف و اطلاعات مربوط به نیروهای آمریکا در افغانستان، ماموریت این نیروها و وضعیت کلی نیروهای افغانستان را به سیگار می‌فرستاده ولی در آخرین چهارماهه سال ۲۰۱۴ پنتاگون اعلام کرد که آمار و ارقام مربوط به نیروهایش در افغانستان و اطلاعات مربوط به وضعیت نیروهای امنیتی افغان، جزء اطلاعات محرمانه است و آن را به سیگار نفرستاد.

ژنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته بود بخشی از اطلاعات بخاطر حفاظت از نیروهای امنیتی افغان باید سری نگهداشته می‌شد.

اما سیگار ارتش آمریکا را متهم به محروم کردن آمریکایی‌ها از دسترسی به اطلاعاتی کرده بود که به باور سیگار بدون آن اطلاعات، سنجش موفقیت یا عدم موفقیت برنامه‌های آمریکا در افغانستان امکانپذیر نیست.

ژنرال کمپبل می‌گوید پس از تقاضای سیگار، ارتش آمریکا اسناد و مدارک مربوط به نیروهای امنیتی افغان را مجددا بررسی کرد و آنچه را که قابل انتشار بود از طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه خارج کرد.

Image caption در ۱۳ سال گذشته آمریکا بیش از ۱۰۰ ملیارد دلار در افغانستان خرچ کرده که ۶۵ میلیارد آن در زمینه آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان هزینه شده است

اطلاعاتی که قبلا توسط نظامیان آمریکایی محرم خوانده شده بود، شامل مدارکی مربوط به وضعیت نیروی هوایی افغانستان و همچنین توانایی نیروهای امنیتی افغان،تجهیزات و و سایل آنها بوده است.

سیگار از پنتاگون پرسیده بود که چه مقدار پول را در عرصه سواد آموزی نیروهای افغان مصرف کرده و نیروی هوایی افغانستان چه تعداد هواپیما در اختیار دارد.

هنوز معلوم نیست چه مقدار از این اطلاعات که قبلا محرم خوانده شده بود، منتشر خواهد شد.

ماموریت نیروهای ایتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا در آخر سال ۲۰۱۴ به پایان رسید ولی حدود ۱۲ هزار تن از نظامیان خارجی که اکثر آمریکایی هستند در افغانستان باقی مانده‌اند. ماموریت اصلی این افراد، آموزش نیروهای افغان است.

در ۱۳ سال گذشته آمریکا بیش از ۱۰۰ ملیارد دلار در افغانستان خرچ کرده که ۶۵ میلیارد آن در زمینه آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان هزینه شده است.