روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۴دلو

آغاز به کار هشت وزیر جدید مطالب اصلی و سرخط اکثر روزنامه‌های امروز چاپ کابل را بخود اختصاص داده و بسیاری از روزنامه های پرسیده اند آیا وزرای جدید می‌توانند برنامه های خود و وعده های رهبران دولت وحدت ملی را عملی کنند یانه؟

روزنامه جامعه باز با اشاره به آغاز کار هشت وزیر و رئیس اداره امنیت ملی نوشته که حالا این مقامها ملزم به برآورده کردن انتظارات ناشی از این وعده‌هایی هستند که خود در مجلس و رهبران دولت وحدت ملی در جریان مبارزات انتخاباتی داده اند.

نویسنده پرسیده حالا که هشت وزیر و یک رئیس کل به کار خود آغاز کرده، این آنها تا چه میزان به توقع‌های مردم پاسخ درخور خواهند گفت. به اعتقاد نویسنده، تجربه ۱۳ سال گذشته بیانگر آن است که تغییرات گسترده و مثبتی به میان نخواهد آمد.

به نظر نویسنده سرمقاله جامعه باز، مشکل اصلی "فراموشی" است، چرا که فراموش کردن وعده‌ها و فراموش شدن آنها از سوی مردم، به رویه نهادینه شده بین دولت و مردم تبدیل شده است. نویسنده افزوده که هم مردم و هم کارگزاران دولت آنچه را که بین‌شان تفاهم شده، به سادگی فراموش می‌کنند. بخشی از وعده‌های مشخص نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ظرف چهار ماه از یادها رفته است.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "نشان دهید که قصد خدمت‌گزاری دارید" و با اشاره به آغاز کار هشت وزیر و رئیس اداره امنیت ملی، تاکید کرده که آنها به‌جای حرف زدن، عملان نشان دهند که قصد خدمت دارند.

هشت صبح تاکید کرده که وزیران جدید، نخست از نهادهای تحت امر خود شروع کنند، جایی که ۹ ماه توسط افراد سرپرست اداره می‌شدند.

به نوشته این روزنامه، در این مدت سرپرست‌های وزارتخانه‌ها اختیار تصمیم‌گیری نداشتند و این نهادها در حالت "بلاتکلیفی" قرار داشتند و این وضعیت به گسترش فساد اداری و مالی کمک کرد.

نویسنده فاش شدن فساد در قراردادهای تدارکاتی وزارت دفاع در روزهای اخیر را بیانگر عمق فساد در این وزارتخانه‌ دانسته است.

اخیرا اشرف غنی رئیس جمهوری کار بخش تدارکات این وزارت را به حالت تعلیق درآورد و مسئولان آن را ضمن آن را که ممنوع‌الخروج کرد، به نهادهای قضایی دستور داد که این موضوع را بررسی کنند. قراردادهای خرید مواد سوخت و مواد خوراکی در وزارت دفاع ناشفاف و آلوده به فساد خوانده شده است.

هشت صبح تاکید کرده که مدیریت مدرن ایجاب می‌کند که صلاحیت‌ها تقسیم شده و از تمرکز صلاحیت‌ها در یک اتاق جلوگیری شود.

هشت صبح افزوده که بخش‌های مالی و تدارکاتی وزارتخانه باید از نظر منابع انسانی و فنی تقویت شوند و این بخش‌ها باید اختیارات لازم برای تنظیم قراردادها را داشته باشند و وزیر تنها از آنها نظارت کنند.

سرمقاله‌نویس هشت صبح با این مقدمه تاکید کرده که رئیس جمهوری اجازه ندهد که اختیارات مالی و تنظیم قراردادها در دفترهای وزیران منحصر شود و رئیس اجرائی زمینه آن را فراهم کند که وزیران نتوانند بدون توجه به اصل شایسته‌سالاری به استخدام دوستان شخصی خود بپردازند.

محمدیاسین صمیم در روزنامه اطلاعات روز نگاهی کرده به جابه‌جایی‌های اخیر در دفتر ریاست جمهوری افغانستان. اشرف غنی پس از آغاز کارش در ریاست جمهوری، رئیسان بخش‌های مختلف تشکیلات دفترش را تغییر داد و افراد جدیدی را استخدام کرد.

به نوشته صمیم، از ۲۸ رئیس در دفتر رئیس جمهوری، ۲۳ نفر پشتون، سه نفر تاجیک، یک نفر هزاره و یک نفر ازبک هستند.

نویسنده اطلاعات روز حضور پشتون‌ها در فهرست رئیسان ارشد دفتر ریاست جمهوری را غیرعادلانه خوانده و افزوده که "رئیس جمهوری با این انتصاب‌ها نشان داد که "افغان‌ها" با هم برابر نیستند. و این فقط افغان‌های خاص اند که از شایستگی مدیریت و رهبری بست‌های کلیدی برخوردارند."

یاسین صمیم با این تحلیل به این نتیجه رسیده که آقای غنی برخلاف شعارش مبنی بر "مخالفت با سهمیه‌بندی" پست‌های دولتی، خود بنیانگذار سهمیه‌بندی در حکومت شده است. به نظر نویسنده، اگر او معتقد به شایسته‌سالاری و مخالف سهمیه‌بندی می‌بود، این کار را باید از دفتر خود شروع می‌کرد و زمینه "عدالت و اصل مشارکت " را فراهم می‌کرد.

روزنامه ماندگار با اشاره به ترور هفت مامور پلیس توسط دو همکارش در ولایت قندهار، انتقاد کرده که ضعف نهادهای اطلاعاتی باعث شده که "نیروی ستون پنجم" در درون نهادهای امنیتی قدرت بگیرند.

این روزنامه در سرمقاله خود افزوده که "دشمن" با استفاده از رویه‌های مختلف می‌تواند وارد صفوف نیروهای امنیتی شود و در فرصت‌های گوناگون سربازان، افسران و نیروهای خارجی را هدف قرار دهد.

روز دوشنبه (۱۳ دلو/بهمن) گزارش شد که دو مامور پلیس هفت همکار خود را در پاسگاهی در ولسوالی میوند ولایت قندهار کشته‌اند. براساس گزارش، شماری از آنها سر بریده شده و بعضی دیگر به ضرب گلوله از پا درآمده‌اند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و سخنگوی این گروه این حمله را "عملیات فنی" توسط نفوذی‌های این گروه خوانده است.

به نظر ماندگار، علاوه این که شماری در درون نیروهای امنیتی به ورود "دشمن" به درون این نیروها کمک می‌کنند، ضعف روندهای استخدامی و قومی‌سازی زیر نام ملی‌سازی زمینه رخنه کردن شورشیان به نهادهای امنیتی را فراهم کرده است.

ماندگار افزوده که در مواردی، تهدید اعضای خانواده‌های سربازان توسط شورشیان و همچنین عوامل روحی و روانی نیز باعث وقوع حملات خودی شده است.

نویسنده تاکید کرده که این وضعیت ایجاب می‌کند که دولت بخش‌های اطلاعاتی را در درون نهادهای نظامی و امنیتی فعال کند.

به نوشته ماندگار، این بخش‌ها در وزارت دفاع و داخله/کشور یا اصلا فعال نیستند یا اگر هستند فعالیت آنها موثر نیست.