روزنامه های کابل: چهار‌شنبه، ۱۵ دلو

به دنبال تاکید نماینده اتحادیه اروپا بر اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان، روزنامه‌های افغانستان در مطالب خبری و تحلیلی خود به صورت گسترده‌ای به این موضوع پرداخته‌اند.

فرانز میشل ملبین، نماینده اتحادیه‌ی اروپا در افغانستان دو روز پیش گفت که بدون اصلاح نظام و نهادهای انتخاباتی برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده در افغانستان را نمی‌توان حتی تصور کرد. آقای ملبین گفته که در صورت عدم تحقق این اصلاحات، اتحادیه اروپا انتخابات آینده افغانستان را حمایت مالی و نظارت نخواهد کرد.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "اصلاح نظام انتخاباتی را در دستور کار قرار دهید"، تاکید کرده که سران حکومت وحدت ملی باید هرچه زودتر به اصلاح نظام انتخاباتی کشور بپردازند و "تاخیر بیشتر در اصلاحات [این نظام] موجه نیست". روزنامه افزوده که اعاده حد اقلی اعتماد مردم به انتخابات و تحقق پیش شرط‌های جامعه جهانی، رهبران حکومت وحدت ملی باید این کار را انجام دهند.

قرار است سال آینده انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی برگزار شود. به باور نویسنده هشت صبح، اگر نظام انتخاباتی اصلاح نشود، تنها داشتن پول برای برگزاری انتخابات کافی نیست؛ چرا که به تعبیر روزنامه، برگزاری انتخابات پارلمانی بدون اصلاح نظام انتخاباتی، کشور وارد "دور جدیدی از منازعه و کشمکش" خواهد شد و در آن صورت این ادعا تقویت می‌شود که دموکراسی در افغانستان پاسخ نمی‌دهد.

به نظر سرمقاله‌نویس هشت صبح، برای کارآمدسازی نظام انتخابات کشور، نیاز با "اصلاحات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری" است. روزنامه بازنگری قوانین انتخاباتی را در بخش نرم‌افزاری اصلاح نظام انتخاباتی ضروری دانسته است. اشکال کار در آن است که پارلمان در سال آخر کارش نمی‌تواند قانون انتخابات را در دستور کارش قرار دهد. روزنامه صدور فرمان تقنینی از سوی رئیس جمهوری را راه حل این کار دانسته است.

اصلاح در نهادهای انتخاباتی از کارهایی است که برای اصلاح سخت‌افزاری نظام انتخاباتی از نظر هشت صبح لازم است که انجام داده شود. روزنامه افزوده که هرچند محافلی هستند که منافع آنها با اصلاح نهادهای انتخاباتی به خطر می‌افتد، آنها می‌کوشند از انجام اصلاحات جلوگیری کنند، ولی سران حکومت ملی باید اصلاحات لازم را در این زمینه انجام دهند.

ماندگار اصلاح نهادهای انتخاباتی را "مهم‌ترین اولویت دولت وحدت ملی" دانسته، در سرمقاله خود اما نوشته که "بی‌توجهی" به اصلاح این نهادها، بی‌توجهی به توافقنامه سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی و پیش رفتن در راه "ناصواب" است. روزنامه هشدار داد که اگر انجام اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی تحقق نیابد، مفهوم دولت وحدت ملی تحقق نخواهد یافت.

به نظر ماندگار، آغاز به کار هشت وزیر و ناقص ماندن کابینه نشان داد که دولت وحدت ملی هنوز در "اول راه" است. روزنامه افزوده که تنها اصلاح نهادهای انتخاباتی نیست که در پی تشکیل دولت وحدت ملی برای تحقق مفهوم "وحدت ملی" مورد بی‌توجهی قرار گرفته بلکه "مشارکت سیاسی عادلانه" هم مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. اشاره روزنامه به تعیین افرادی از قوم پشتون در راس نهادهای امنیتی است.

سرمقاله‌نویس ماندگار نوشته که امیدواری این بود که دولت‌مردان براساس تجربه "ناکامی‌های تاریخ معاصر"، اصلاحات را از "بالا به پایین" اعمال کنند و با مشارکت نخبگان اقوام کشور در تمام نهادهای سیاسی، آغازی نو را رقم زنند. نویسنده اما هشدار داد که اگر این مسایل با سکوت برگزار شود، "دیری نخواهد پایید که عقده‌ها و اعتراض‌ها از هر گوشه کشور سر باز کنند و ادامه کار را برای دولت موجود ناممکن سازد".

هادی صادقی در سرمقاله اطلاعات روز از حکومت وحدت ملی انتقاد کرده که در مورد اصلاح نظام انتخاباتی "سکوت معناداری" را در پیش گرفته، در حالی که تحقیق این امر از مواد اصلی توافقنامه هر دو تیم تشکیل دهنده این حکومت است. روزنامه افزوده که این موضوع نه تنها برای هر دو تیم بلکه برای مردم افغانستان و جامعه جهانی هم اهمیت دارد.

روزنامه انتقاد کرده حالا که چهار ماه از امضای توافقنامه سیاسی هر دو تیم می‌گذرد، هیچ گامی در راستای اصلاح نظام انتخاباتی برداشته نشده و هنوز هم کسانی که در "تقلب" انتخاباتی دست داشته‌اند، بر سر کارند و راهکارهای ناقص انتخاباتی هم همچنان به حال خود باقی است. نویسنده اطلاعات روز انتقاد کرده که این مسایل "به فراموشی سپرده شده است".

به باور نویسنده، "سکوت معنادار رهبران حکومت وحدت ملی در این خصوص، مردم افغانستان و جامعه جهانی را نگران کرده است". روزنامه اظهارات اخیر نماینده اتحادیه اروپا را مثالی از نگرانی جامعه جهانی در این مورد دانسته است. سرمقاله‌نویس اطلاعات روز تاکید کرده که بدون برکناری مسئولان نهادهای انتخاباتی و اصلاح راهکارها و قوانین انتخاباتی، برگزاری انتخابات در سال آینده امکان‌پذیر نیست.

نویسنده در آخر افزوده که اگر اشرف غنی به اصلاح نظام انتخاباتی توجه نکند، به شعارهای رئیس جمهوری در این مورد و سایر شعارهای او نمی‌توان باور کرد. به نظر نویسنده اطلاعات روز "بی‌اعتنایی" حکومت وحدت ملی به نهادهای به تعبیر نویسنده "فاسد" انتخاباتی، به معنای باور نداشتن رهبران حکومت وحدت ملی به اصل شفافیت است.

روزنامه افغانستان با اشاره به اظهارات اخیر اشتون کارتر، نامزد وزارت دفاع آمریکا مبنی بر امکان بازنگری ب رنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان این پرسش را مطرح کرده که اگر نیروهای آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۶ از افغانستان بیرون شوند، نیروهای امنیتی داخلی توانایی مقابله با تهدیدهای بالفعل و بالقوه را خواهند داشت یا نه.

روزنامه افزوده که بحث رفتن و ماندن نیروهای آمریکایی در افغانستان همواره مطرح بود و برخی با حضور آنها مخالفت کرده و عده‌ای دیگر هم حمایت. سردبیر روزنامه افغانستان معتقد است که ادعای بی‌نیازی از نیروهای خارجی در وضعیت فعلی "نه پذیرفتنی است و نه با واقعیت‌های جاری همخوانی دارد".

استدلال حفیظ‌الله زکی این است که اگر حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان اگر هیچ سودی نداشته باشد، دست کم از نظر روانی می‌تواند برای نیروهای امنیتی و مردم افغانستان سودمند است، چرا که این حضور از یک سو بیانگر حمایت جامعه جهانی از افغانستان خواهد بود و از سوی دیگر تاکیدی بر این موضوع که افغانستان دیگر به "لانه تروریسم" تبدیل نخواهد شد.