سالانه '۱۶هزار افغان' در اثر ابتلا به سرطان جان می‌دهند

حق نشر عکس PA
Image caption سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در میان زنان افغانستان است

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت افغانستان می‌گوید که براساس آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه حدود ۲۰ هزار نفر در افغانستان به بیماری سرطان مبتلا می شوند و از این میان ۱۶ هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان می دهند.

آقای فیروز که به مناسبت روزجهانی سرطان (چهارم فویریه) در کابل سخن می‌گفت، افزود که یکی از راه‌های جلوگیری از این بیماری اطلاع رسانی است که می‌تواند در جلوگیری، تشخیص به‌موقع، مداوا ومراقبت از بیماری، موثر باشد.

گزراش سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که از هر ۳۵۰۰ مورد سرطان در میان زنان بیش از ۳۱۰۰ مورد سرطان سینه است و بیش از ۸۰۰ مورد سرطان رحم.

در میان مردان نیز از هر ۳۵۰۰ مورد، بیش از ۱۱۰۰ مورد سرطان معده دیده شده و بعد از آن سرطان مری بیشتر بوده است.

سخنرانان این مراسم از نبود مراکز درمان و تشخیص بیماری سرطان درافغانستان سخن گفتند و تاکید اغلب آنان این بود که به دلیل عدم آشنایی مردم با این بیماری، اغلب بیماران سرطان زمانی برای درمانش اقدام می‌کنند که سرطان به مراحل رشد خود رسیده وجلوگیری ودرمان آن هم غیر ممکن می‌شود.

رولا غنی، بانوی اول افغانستان نیز که در این مراسم سخنرانی کرد، گفت که به دلیل عدم آگاهی کافی مردم از بیماری سرطان نیاز است که سال جاری به عنوان سال آگاهی از بیماری سرطان نامگذاری شود.

او گفت که اکنون بیشتر شهروندان افغان برای تشخیص و مداوای سرطان مجبورند به خارج از افغانستان بروند و این وضعیت برای دولت افغانستان قابل قبول نیست و باید تغییراتی به‌وجود آید.

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption سرطن معده نیز در میان مردان شایع ترین است

به گفته غنی به منظور مبارزه با سرطان نیاز است که دو اقدام عمده صورت گیرد. در قدم اول مردان و زنان افغان از این بیماری آگاهی یابند و در صورت مشاهده کوچک ترین علایم این بیماری به مراکز درمانی مراجعه کنند.

فهیم یک مسئولان مرکز ویزای هند می‌گوید که روزانه ۳۰۰ نفر برای دریافت ویزای این کشور مراجعه می‌کنند که مصاحبه با این افراد نشان می‌دهد که نزدیک به هفتاد درصد این افراد برای درمان به کشور هند سفر می‌کند.

بیشتر این افراد گفته اند به مراکز درمانی که در زمینه تشخیص و درمان سرطان در داخل افغانستان فعال اند، چه بخش خصوصی و چه بخش دولتی اعتماد ندارند.

شفیق ظفرزی، نماینده انجمن سرطان افغانستان می‌گوید که به دلیل عدم حمایت دولت از پِزشکانی که با هزینه شخصی شان در خارج از کشور شیوه‌های تشخیص و درمان سرطان را فرا گرفته‌اند، اکنون این افراد یا بیکارند و یا به صورت نامنظم به کار مشغول کارند.

مطالب مرتبط