دادستانی کل افغانستان: فهرست مقام‌های فاسد به رئیس جمهور داده نشده

دادستانی کل افغانستان گزارش‌هایی را رد کرده که حاکی است این نهاد فهرستی از مقام‌های متهم به دست داشتن در فساد را به اشرف غنی رئیس جمهوری ارائه کرده است.

بصیر عزیزی، سخنگوی این اداره به دنبال انتشار این گزارش‌ها در رسانه‌های افغانستان، در یک نشست خبری حضور یافت و گفت که چنین فهرستی اصلاً وجود ندارد و رسیدگی به اتهام فساد هم کار رئیس جمهوری نیست، بلکه این اداره خود به آن رسیدگی می‌کند.

او گفت: "لیستی که دادستان‌ها یا اشخاصی که در اداره دادستانی کل کشور ایفای وظیفه می‌کنند، ترتیب نشده که گویا آنها در فساد اداری دست دارند یا لیست شان به مرجع دیگری سپرده شده باشد."

با وجود این، آقای عزیزی وجود فساد در این نهاد را رد نکرد و گفت که اخیراً هشت نفر از کارمندان دادستانی کل کشور، از جمله چهار دادستان به اتهام دست داشتن در فساد بازداشت شده‌اند که پرونده‌های آنها زیر بررسی هستند.

سخنگوی دادستانی کل کشور افزود که از دو ماه پیش پرونده‌های اتهام فساد علیه هفت وزیر دولت حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین به دادگاه عالی فرستاده شده که قرار است با تشکیل دادگاهی ویژه به این پرونده‌ها رسیدگی شود.

مبارزه با فساد از شعارهای انتخاباتی اشرف غنی رئیس جمهوری بود و او در مراسم تحلیف خود هم به مردم وعده داد که به صورت جدی به ریشه کن کردن فساد در نهادهای دولتی می‌پردازد.

باز کردن پرونده کابل بانک و تعلیق قراردادهای تدارکاتی وزارت دفاع، از مهم‌ترین کارهای آقای غنی در چهار ماه کار او شمرده می‌شود، ولی ناظران معتقدند که مبارزه با فساد جدیت بیشتر از این می‌خواهد.

دولت افغانستان یکی از فاسدترین دولت‌های جهان است. سازمان شفافیت بین‌الملل دسامبر سال ۲۰۱۴ افغانستان را در میان ۱۷۵ کشور جهان، در ردیف ۱۷۲ قرار داد. تنها کشورهای سودان، کره شمالی و سومالی در رده‌های بعد از این کشور قرار دارند.

اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در فوریه سال ۲۰۱۳ در گزارشی اعلام کرد که شهروندان افغانستان در یک سال پیش از انتشار گزارش، ۳.۹ میلیارد دلار رشوه پرداخته بودند.

این میزان کم‌تر از نصف بودجه ملی سال ۱۳۹۳، دوبرابر درآمد داخلی افغانستان و یک چهارم کمک‌های تعهد شده جامعه جهانی در کنفرانس توکیو در ژاپن است.

مطالب مرتبط