روزنامه های کابل: ۱۸ دلو

مسایل امنیتی و اصلاحات در نظام انتخاباتی افغانستان در مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل از زاویه‌های گوناگون بازتاب یافته است.

ایمل فیضی سخنگوی دولت در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی در جامعه باز نوشته که " جنگ امریکا در افغانستان ادامه دارد" و اعلام "پایان ماموریت نظامی آمریکا" در افغانستان به معنای پایان نظامی "از نوع ۱۳ سال قبل آن" است. به نظر نویسنده تفاوت عمده در این دو مرحله تعداد سربازان خارجی در افغانستان است؛ ده هزار سرباز آمریکایی و ۷۸۵۹ سرباز خارجی غیرآمریکایی.

سخنگوی سابق حامد کرزی افزوده که در سیزده سال پیش آمریکایی‌ها در رهبری جنگ روزمره مشارکت داشتند، اما پس از این مشارکت ندارند و در عوض بیشتر بر حملات هواپیماهای بی‌سرنشین، شبه‌نظامیان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، نیروهای ویژه و قراردادی‌های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تمرکز خواهد شد.

فیضی افزوده که نقش نیروهای ویژه آمریکا در چارچوب ماموریت جنگی آمریکا علیه تروریسم در توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا مشخص نیست و فعالیت‌های شبه‌نظامیان سیا هم ذکری نشده است. به نوشته او، بمباران به وسیله هواپیماهای بی‌سرنشین در افغانستان در جهان در بالاترین سطح قرار دارد و حدود ۳۹ تا ۴۵ هزار نفر قراردادی وابسته به پنتاگون مشغول فعالیت‌های امنیتی و نظامی در افغانستان

هستند.

سخنگوی سابق حامد کرزی با این مقدمه به این نتیجه رسیده که جنگ آمریکا در افغانستان نه تنها پایان نیافته بلکه "به احتمال قوی و به دلیل واقعیت‌های عینی و وضعیت منطقه و جهان، دامنه جنگ و ناامنی می‌تواند گسترش یابد." به باور ایمل فیضی، افغانستان وارد یک مرحله جنگی جدید شده است. توصیه او این است که دولت افغانستان همکاری‌های خود را با "کشورهای بزرگ منطقه" افزایش دهد.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با اشاره به سفر اشرف غنی رئیس جمهوری به مونیخ برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ، تاکید کرده که با توجه به گسترش فعالیت گروه دولت اسلامی، داعش، و احتمال کشیده شدن دامنه فعالیت‌های آن در افغانستان، هیات افغانستان باید توجه جامعه جهانی را به اهمیت مبارزه با تروریسم در این کشور جلب کند.

اخیراً در رسانه‌های افغانستان از اعلام وفاداری شماری از شبه‌نظامیان وابسته به گروه‌های شورشی در این کشور به داعش زیر نام شاخه "ولایت خراسان" این گروه گزارش‌هایی منتشر شده است. براساس این گزارش‌ها، داعش افرادی را به عنوان مسئول و فرمانده خود در افغانستان و پاکستان تعیین کرده است.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان تاکید کرده که مقام‌های دولت افغانستان باید جامعه جهانی را قانع کنند که برای برقراری ثبات و امنیت در این کشور، نیاز به تلاش‌های مشترک همه کشورها است. به اعتقاد حفیظ‌الله زکی، دولت افغانستان باید به صورت آشکاری تاکید کند که امنیت من

طقه و جهان به امنیت در افغانستان بستگی دارد و تعلل در این مورد از سوی جامعه بین‌المللی می‌تواند امنیت منطقه جهان را با خطر رو به رو کند.

سرمقاله روزنامه افغانستان می‌افزاید که با توجه به اولویت بحث بر سر مسئله اوکرائین و خاور میانه، ممکن است موضوع افغانستان در صدر مسایل مورد بحث کنفرانس مونیخ قرار نداشته باشد و در اولویت سیاست‌های امنیتی مقامهای شرکت کننده در این کنفرانس نباشد، ولی استدلال منطقی و عقلایی هیئت افغانی می‌تواند توجه بسیاری را به اهمیت مسایل افغانستان جلب کند.

هشت صبح در سرمقاله خود از تصمیم اخیر اشرف غنی رئیس جمهوری انتقاد کرده و نوشته که او تعهدات خود در توافقنامه سیاسی که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد را "فراموش کرده است". روزنامه افزوده که "اگر رئیس‌جمهوری به این توافق عمل نکند و یا توافق سیاسی را به نحوی دور بزند، جامعه جهانی یک دلار هم برای برگزاری انتخابات پارلمانی نمی‌پردازد."

آقای غنی اخیراً به سرور دانش معاون دوم خود دستور داد که در مشورت با مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات، مواردی که در نظام انتخاباتی نیاز به اصلاح دارد، مشخص کند. اما هشت صبح معتقد است که شیوه اصلاح نظام انتخاباتی در توافقنامه حکومت وحدت ملی پیش‌بینی شده و نهادهای انتخاباتی که حالا دولت با آنها مشورت می‌کند، خود کارنامه درخشانی ندارند.

سرمقاله‌نویس هشت صبح هشدار داده که اگر نظام انتخاباتی اصلاح نشود، تجربه انتخابات ریاست جمهوری و ریاست جمهوری ۱۳۹۳ در انتخابات پارلمانی تکرار و باعث کشمکش و "بی‌اعتمادی سیاسی" خواهد شد. نویسنده تاکید کرده که رئیس جمهوری و رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی باید بر اصلاحات دموکراتیک تمرکز کنند و آن را در اولویت قرار دهند.

هشت صبح افزوده: "تاخیر در اصلاح نظام انتخاباتی یا پشت پا زدن به توافقی که اساس تشکیل حکومت وحدت ملی است، زیان جدی را متوجه کشور و مردم افغانستان می‌سازد. بنابراین اصلاحات دموکراتیک، از جمله اصلاح نظام انتخاباتی و تعدیل قانون اساسی، ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. اصلاح نظام انتخاباتی اعم از اصلاح قوانین و نهاد‌ها، باید در صدر اولویت‌های رییس‌جمهور قرار گیرد."

ماندگار هم به همین موضوع پرداخته و از آقای غنی با این تعبیر که او "گ رگ را چوپان گله" تعیین کرده، انتقاد کرده است. به نوشته روزنامه، نهادهای انتخاباتی خود در تقلب در دو انتخابات ۱۳۹۳ دست داشتند، حالا چطور می‌شود آنها موارد نیازمند اصلاح در نظام انتخابات را تشخیص دهند. نویسنده افزوده که این نهادها اعتماد مردم را از بین بردند.

ماندگار معتقد است که صدور فرمان ریاست جمهوری عنوانی معاون دومش برای مشورت با مسئولان نهادهای انتخاباتی برای انجام اصلاحات در نهادهای انتخاباتی، "حکایتی نیست جز این‌که رئیس‌جمهوری هیچ عزم و اراده‌ای برای اصلاحِ نهادهای انتخاباتی ندارد و صرفاً می‌خواهد ذهنیتِ عامه را با این نوع فرمان‌ها اغفال کند."

نویسنده ماندگار به این باور است که "مشکل نهادهای انتخاباتی بسیار آشکار است و نیاز به هیچ طرحِ مبسوطی وجود ندارد. باید اصلاحاتِ لازم از الف تا یایِ کمیسیون‌های انتخاباتی صورت گیرد و در قدم نخست، باید مسئولان عالی‌‎رتبۀ نهادهای انتخاباتی برکنار شوند و بعد، باید اصلاحات عمیق و گسترده در ساختارِ هر دو نهاد" انجام شود.

ماندگار در ادامه افزوده که "این مأمول با شتاب‌زد‌گی ممکن نیست؛ از این‌رو باید برای تحقق اصلاحاتِ بنیادی، برگزاری انتخاباتِ پارلمانی به تعویق بیفتد و فرصتِ کافی برای این کار در اختیارِ اصلاح‌گران قرار گیرد. رئیس‌جمهوری نیز باید درک کند که واقعیت‌ها را نمی‌توان نادیده انگاشت و از اجرای مفادِ توافق‌نامۀ سیاسی و انتظاراتِ برحقِ مردم روی گشتاند."