روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۱۹ دلو

دولت افغانستان برای آموزش نظامی، شماری از سربازان ارتشش را به پاکستان فرستاده است.

نظریات موافق و مخالف با فرستادن سربازان ارتش افغانستان برای آموزش به پاکستان، آغاز نشست مونیخ در آلمان و آمادگی دولت افغانستان برای پاسخگویی به مشکلات کشاورزان در خشکسالی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۹ دلو/بهمن کابل است.

اعتمادسازی بین افغانستان و پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که گروهی از افسران ارتش ملی افغانستان به‌منظور فراگیری آموزش‌های نظامی به پاکستان فرستاده شده اند.

۸‌صبح نوشته که این اقدام، گام بلند کابل در راه اعتمادسازی است زیرا این اولین بار در تاریخ افغانستان است که افسران رسمی ارتش افغانستان به‌منظور فراگیری دانش نظامی به پاکستان فرستاده می‌شوند.

۸‌صبح افزوده که "ارتش‌های رسمی دولت‌های افغانستان، از زمان ظاهرشاه تا داکتر نجیب، ارتش پاکستان را تهدید بزرگ تعریف می‌کردند. به همین دلیل، دولت‌های پیشین افغانستان از هند و اتحاد شوروی که اولی دشمن و دومی رقیب بزرگ پاکستان بود، کمک‌های نظامی دریافت می‌کردند."

۸‌صبح می نویسد که پاکستان اما در تجهیز و آموزش گروه‌های مسلح دشمن دولت‌های افغانستان، به اندازه عمرش تجربه دارد اما این روزها گفته می‌شود که پاکستان، از سیاست راه‌اندازی جنگ نیابتی در افغانستان، خسته شده و می‌خواهد بازی را دگرگون کند.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح فرستادن سربازان ارتش افغانستان برای آموزش به کشور پاکستان را نیز یک دگرگونی بینادین در سیاست دولت می خواند و به این باور است که اکنون پاکستان نیز باید پاسخ همانند بدهد.

۸‌صبح نوشته که "ارتش پاکستان باید حداقل کارخانه‌های تولید انتحاری شبکه حقانی را ببندد. دارایی‌های گروه‌های مخالف نظام مشروع افغانستان را مصادره کند و بر رهبران طالبان، محدودیت‌های جدی وضع کند و آنها را وادار به مذاکره با کابل کند. "

اما روزنامه ماندگار این اقدام دولت وحدت ملی را سبب نگرانی مردم خوانده و نوشته که این کار اعتبار و اعتماد ارتش ملی افغانستان را خدشه دار می سازد.

ماندگار به کشته شدن اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده در منطقه ابیت آباد جایی که قرار است سربازان ارتش افغانستان آنجا آموزش ببینند، اشاره کرده و نوشته که این کار سبب بدبینی به حکومت وحدت ملی نیز می شود.

ماندگار افزوده که فرستادن سربازان ارتش افغانستان به پاکستان، تا زمانی که آن کشور حسن نیت خود را به افغانستان ثابت نسازد، اقدام نادرست است و باید در موردش تجدیدنظر شود.

"نشست مونیخ؛ نظمی در حال فروپاشی"

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که نشست امسال مونیح زیر نام "نظمی در حال فروپاشی، نگهبانان بی میل" راه اندازی شده است.

اطلاعات روز نوشته این عنوان نشان می‌دهد که جهان در وضعیت امنیتی خطرناکی قرار داشته و نشست امنیتی مونیخ، آجندا و برنامه‌های دشواری دارد.

اطلاعات روز افزوده که همه‌ساله در این اجلاس مسایل امنیتی در سراسر جهان در حضور رهبران کشورها به بحث و بررسی گرفته می‌شود و فرصت خوبی است تا رهبران کشورها مشکلات و تهدیدهای امنیتی، نگرانی‌ها و ملاحظات امنیتی‌شان را با هم‌دیگر شریک سازند.

اطلاعات روز می‌نویسد که از افغانستان رئیس جمهور غنی با وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی‌اش در این نشست حضور یافته و قرار است در جمع رهبران جهان سخنرانی کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، هرچند در این نشست هیچ‌گونه مصوبه و تصمیم‌های لازم‌الاجرا گرفته نمی‌شود؛ اما با آن‌هم مسایل امنیتی و سیاسی جهان از آن تأثیر می‌پذیرند و رویکرد‌های سیاسی و امنیتی بازیگران جهانی با در نظرداشت آن رنگ و جهت می‌گیرند.

حوادث طبیعی در افغانستان

روزنامه افغانستان در سرمقاله امروز خود به بحث آمادگی های دولت افغانستان در پاسخگویی به حوادث طبیعی در این کشور پرداخته است.

افغانستان می‌نویسد که اکثریت مردم در افغانستان کشاورز هستند و سالی بدون برف و باران برای آنها پیامدهای بسیار بدی دارد.

افغانستان نوشته که اگر دولت در سیزده سال گذشته از کمک‌های میلیونی جامعه جهانی برای ساخت زیربناهای اقتصادی به خصوص در بخش کشاورزی استفاده می‌کرد، شاید اکنون امیدی برای پاسخگویی و آمادگی برای مقابله با خشکسالی وجود می‌داشت.

اما به باور نویسنده سرمقاله افغانستان، دولت افغانستان این سرمایه ها را در سالهای گذشته حیف و میل کرد و اکنون توانایی کنترل و پاسخگویی به هیچ نوع حادثه طبیعی را ندارد.

افغانستان نوشته که از تمام کمک‌های جامعه جهانی در سالهای گذشته به شکل پروژه‌ای استفاده شده و این موضوع به اقتصاد این کشور صدمه بزرگی زده است.