طالبان مسیر ولسوالی ناری در ولایت کنر را مین‌گذاری کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption مقامهای محلی‌ می‌گویند، برای بازکردن راه ولسوالی ناری دست به کار شده اند و پس از پاکسازی مین نیروهای امنیتی در این مسیر مستقر خواهند شد

مخالفان مسلح دولت افغانستان راه یکی از ولسوالی‌ها در ولایت کنر در شرق افغانستان را مین‌گذاری کرده اند.

مسئولان محلی و اهالی محلی به بی‌بی‌سی گفته اند، رابطه ساکنان این ولسوالی با مرکز ولایت کنر کاملا قطع شده است. شیر زمین، از اعضای شورای ولایتی کنر به بی‌بی‌سی گفت اگر دولت برای بازگشایی راه فورا وارد عمل نشود، مردم با مشکل نبود مواد خوراکی،‌ بهداشت و درمان مواجه خواهند شد. آقای شیر زمین گفت:‌ " در این ولسوالی بیمارستان مجهزی وجود ندارد و انتقال بیماران به مرکز مشکل شده است." هرچند گروه طالبان مسئولیت بستن راه ولسوالی موسوم به ناری را به عهده گرفته اما گفته اند که هدف از بستن راه جلوگیری از رفت و آمد نیروهای نظامی است و با غیرنظامیان کاری ندارند. اما برخی از مردمان محل می‌گویند که به آنها هم اجازه رفت و آمد داده نمی‌شود و اگر کسی جرات کند از راه عبور کند، با مین برخورد می‌کند.

محمد رحمان دانش ولسوال ولسوالی ناری کنر می‌گوید که برای بازگشایی راه اصلی ولسوالی اقدام کرده اند. آقای دانش گفت:‌ "اقدامات شروع شده قرار است نیروهای امنیتی در مسیر راه جا بجا شوند."

کنر از ولایت‌های نا امن در شرق افغانستان است که با پاکستان مرز مشترک دارد.

افراد گروه طالبان و شورشیان محلی در ولسوالی‌های این ولایت حضور دارند و با نیروهای مسلح دولتی می‌جنگند.

ماه گذشته نبرد نیروهای امنیتی با شورشیان در ولایت کنر، هفته‌ها ادامه یافت.

ولسوالی ناری در هفتاد کیلومتری اسدآباد مرکز کنر است و با ولسوالی‌های نا امن نورستان از جمله کامدیش و برگ متال هم مرز است. راه اصلی ولسوالی ناری کنر در اوایل سال هم مسدود شده بود که با پا درمیانی بزرگان محل باز شد.

همچنین در روزهای اخیر گزارش شده بود که افراد مسلح به یک مرکز بهداشتی و یک مکتب/مدرسه دخترانه در همین ولسوالی را منفجر کردند.