روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۰ دلو

حق نشر عکس AFP
Image caption هرچند اشرف غنی در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی کرد، اما مسایل مربوط به افغانستان شامل موضوعهای اصلی مورد بحث در این کنفرانس نبود

اخیراً دولت افغانستان شش افسر نظامی را برای آموزش به پاکستان فرستاد. این امر انتقاد روزنامه‌های چاپ کابل را برانگیخته است. نکته دیگر نگرانی است که در مطالب تحلیلی این روزنامه‌ها نسبت به احتمال "فراموشی" افغانستان از سوی جامعه جهانی مطرح شده است.

ماندگار در سرمقاله خود از فرستادن شش افسر نظامی برای آموزش به پاکستان انتقاد کرده و نوشته که این امر از "خواسته‌های دیرینه اسلام‌آباد" بود که در زمان حکومت وحدت ملی افغانستان تحقق یافت. روزنامه افزوده که حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان با انجام بیش از ۲۰ سفر به پاکستان نتوانست بین دو کشور اعتمادسازی کند.

سرمقاله‌نویس ماندگار از قول آقای کرزی نوشته که پاکستان از افغانستان دو چیز می‌خواهد: اول به رسمیت شناختن مرز دیورند، دوم این که اتاق فرمان سیاست خارجی افغانستان در پاکستان باشد. به تعبیر روزنامه، افسران نظامی در راستای تحقق یکی از این دو هدف به پاکستان فرستاده شده‌اند؛ کاری که آقای کرزی هرگز به آن تن در نداد.

ماندگار در ادامه از رویکرد اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان انتقاد کرده و نوشته که او در در نخستین سفرش به پاکستان روابطش با پاکستان "بدعت‌های دیپلماتیک بسیاری" را پایه گذاشت، از جمله دیدار با مولانا فضل‌الرحمان که به پدر معنوی طالبان معروف است، رفتن به دیدار مقام‌های بلندپایه امنیتی پاکستان و دادن و گرفتن وعده‌های بسیار.

به نظر روزنامه، فرستادن افسران نظامی به پاکستان یکی از این وعده‌ها بود. هرچند روزنامه به رسمیت شناختن مرز دیورند را غیرقابل تحقق دانسته، اما افزوده که پاکستان در پی به دست گرفتن کنترل سیاست خارجی افغانستان است و نفوذ کردن در لایه‌های نظامی و حکومتی افغانستان می‌تواند این هدف را برآورده کند. ماندگار افزوده که برخی مقام‌های پیشین افغان هم از حضور "جاسوسان پاکستانی" در حکومت شکایت داشتند.

هادی صادقی در سرمقاله روزنامه اطلاعات روز پیامدهای امنیتی و اجتماعی اخراج پناهجویان افغان از پاکستان را بررسی کرده و نوشته که پس از حمله مرگبار تروریستی به یک مدرسه در شهر پیشاور، دولت پاکستان فشارها بر مهاجران افغان را افزایش داده که منجر به بازگشت دهها هزار پناهجو از پاکستان به افغانستان شده است.

به باور نویسنده، مشکلات در افغانستان زمانی افزایش می‌یابد که دولت این کشور نتواند با ورود سیل‌آسای مهاجران، زمینه اسکان، کار و ارائه خدمات به آنها را فراهم کند و خود همزمان در یک مرحله حساس و ویژه تحت فشارهای گوناگون دیگر نیز قرار داشته باشد. نگرانی سرمقاله‌نویس اطلاعات روز این است که گروه‌های شورشی به‌ویژه دولت اسلامی (داعش سابق) از مهاجران بازگشته بیکار "سوء استفاده" کنند.

هرچند نویسنده افزوده که تلاش مقام‌های افغان به‌ویژه دیدارهای جانان موسی‌زی با سیاستمداران پاکستانی برای کاهش فشارها بر مهاجران کارگر نیفتاده، اما در ادامه ابراز امیدواری کرده که پاکستان براساس اصول حسن همجواری، برادری و انسانی با مهاجران برخورد کند و شرایط داخلی افغانستان را در اخراج آنها در نظر بگیرد.

اطلاعات روز همچنین در خبری از قول صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور نوشته که گروه طالبان وسایل فنی ایستگاه رادیویی از پاکستان به ولایت لوگر آورده و با پخش برنامه‌هایی علیه نیروهای امنیتی و دولت، جوانان را به پیوستن به این گروه تشویق می‌کند. اطلاعات روز افزوده که هنوز مشخص نیست که طالبان چند ایستگاه رادیویی را فعال کرده‌اند.

Image caption فرستادن شش افسر نظامی افغانستان برای آموزش به پاکستان مورد انتقاد تند روزنامه ها واقع شده

خلیل پژواک با اشاره به سخنان رئیس جمهوری افغانستان در کنرانس امنیتی مونیخ، در سرمقالهجامعه باز نوشته که سخنرانی او در این نشست را می‌توان در حد "راهبرد جدید افغانستان در مواجهه با هراس‌افگنی" دانست. انتقاد از "برخورد انفرادی" با تروریسم و تفکیک عوامل بحران در خاور میانه و شمال آفریقا با آنچه که در افغانستان و پاکستان می‌گذرد، به نظر نویسنده، از نکته‌های قابل توجه در سخنان آقای غنی بود.

سرمقاله افزوده تعریفی که اشرف غنی از موقعیت افغانستان ارائه کرد هم قابل توجه بود و آن این‌که افغانستان "محل تلاقی اکولوژی تروریسم" است و پیامدهای به فراموشی سپردن افغانستان را باید جدی گرفت و همچنین "برای رسیدن به صلح، مبارزه و سرکوب هراس‌افگنان نیز نیاز است". به باور نویسنده، این اظهارات بیانگر آن است که اولویت گفتگو با طالبان و مدارا با تروریسم جهانی دیگر مورد مصرف ندارد.

نویسنده اطلاعات روز در تحلیل خود آورده در حالی که حکومت حامد کرزی به لحاظ "تضرع و تمنا" در برابر طالبان مورد انتقاد بود، سخنان اخیر آقای غنی بیانگر آن که پس از این دیگر سیاست "بی‌مبالاتی و تساهل" در برا طالبان کنار گذاشته خواهد شد و "سخت گیری" در پیش گرفته خواهد شد، سیاستی که به تعبیر نویسنده به معنای تغییر نگاه دستگاه دیپلماسی کشور نسبت به تروریسم نیز خواهد بود.

نویسنده با این تحلیل نتیجه‌گیری کرده که "به نظر می‌رسد که تجدید نظر در رویکرد با تروریسم به شمول طالبان، قطعی است"، اما نکته این است که سخنان رئیس‌جمهور در کنفرانس مونیخ یک "تعارف سیاسی" نباشد و صرفاً در حد "حرف" باقی نماند. سرمقاله اطلاعات روز تاکید کرده که مردم دوست دارند سیاست‌های آقای غنی عملاً تغییر کند.

اما روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که هرچند آقای غنی در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی تلاش کرد که توجه جامعه جهانی را به مسایل کشورش جلب کند، اما حالا دیگر مسایل خاور میانه توجه جامعه جهانی را جلب کرده و افغانستان دیگر در اولویت قرار ندارد.

نویسنده افزوده که گرفتاری جهانیان در خارو میانه قابل درک است، اما هشدار داده که فراموشی دوباره افغانستان هم "اشتباه بزرگی" است. هشت صبح تاکید کرده که جامعه جهانی باید به توسعه اقتصادی، اجتماعی و حمایت مالی و راهبردی از دولت افغانستان ادامه دهد و به تعهدات خود در این زمینه عمل کند.

روزنامه افزوده که "توسعه اقتصادی و اجتماعی افغانستان، با منافع امنیتی غرب سازگاری دارد" و با سرمایه‌گذاری در این عرصه، تمامی زمینه‌های سربازگیری گروه‌های ضدتمدن معاصر از روستاهای افغانستان از میان می‌رود، چیزی که به باور نویسنده، منافع امنیتی غرب را هم تامین می‌کند.

پس از خروج نیروهای شوروی سابق افغانستان در سال ۱۳۶۷، کشورهای غربی افغانستان را فراموش کردند، اما هشت صبح معتقد است که اگر بار دیگر غرب و به‌ویژه آمریکا افغانستان را فراموش کند، این امر "تکرار اشتباه" خواهد بود و بدون تردید مشکلات امنیتی جدیدی را برای جهان خلق خواهد کرد.