نگرانی کمیته جهانی صلیب سرخ از وضعیت افغانستان

کمیته جهانی صلیب سرخ با انتشار خبرنامه ای از کاهش کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

در این خبرنامه به نقل از نیکلاس مارتی رئیس دفتر صلیب سرخ در افغانستان گفته شده است که جنگ‌های شدید در افغانستان ادامه دارد، تخطی‌های جدی از قانون جنگ صورت می‌گیرد و وضعیت غیرنظامیان افغان اسفبار است.

آقای مارتی معتقد است که وضعیت برای قربانیان غیرنظامی منازعات در افغانستان ممکن است از این هم بدتر شود چون کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان کاهش یافته در حالی که نیاز به این کمک‌ها هم‌چنان وجود دارد.

آمار و بررسی های کمیته جهانی صلیب سرخ نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۴ به دلیل افزایش نا امنی‌ها، میزان دسترسی غیرنظامیان به مراکز درمانی ۱۸ درصد کاهش یافته است.

در خبرنامه کمیته صلیب سرخ آمده است که سال گذشته شمار مجروحانی که مراکز هفت‌گانه اورتوپیدی صلیب سره منتقل شده اند افزایش یافته و موارد قطع اعضا نسبت به سال قبل از آن، دو تا سه برابر شده است.

نگرانی دیگر کمیته جهانی صلیب سرخ این است که طرف‌های درگیر در افغانستان جنگجویان و غیر نظامیان را از هم تفکیک نمی‌کنند.

نیکولاس مارتی معتقد است که پس از سپری شدن سال خونین و پرتنش ۲۰۱۴، وضعیت همچنان شکننده است، نشانه روشنی برای پایان درگیری دیده نمی‌شود و این ترس کماکان وجود دارد که به دلیل کاهش کمک‌های بشر دوستانه به افغانستان، امسال وضعیت بدتر هم شود.

این درحالی است که به گفته مسئولان کمیته صلیب سرخ، نیاز افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نه تنها کاهش نیافته بلکه بیشتر هم شده است.

در همین حال زرلشت سرمست از مسئولان کمیته صلیب سرخ در کابل می‌گوید کمک های این سازمان در افغانستان مثل همیشه ادامه خواهد داشت و بودجه آن نسبت به سالهای گذشته کاهش نیافته است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ در سال ۱۹۸۷ میلادی فعالیت های خود را در افغانستان آغاز کرد و از آن زمان تاکنون در افغانستان فعال بوده است. از نظر وسعت فعالیت های این نهاد، دفتر آی سی آرسی در افغانستان با داشتن بودجه ۸۰ میلیون فرانک سویسی در جایگاه سوم قرار دارد. برای معلومات بیشتر در مورد فعالیت های آی سی آرسی در افغانستان در جریان سال ۲۰۱۴ به لینک ذیل مراجعه نمایید.