روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۲۱ دلو

کشته شدن مسئول سربازگیری گروه موسوم به "دولت اسلامی" در عملیاتی هوایی در هلمند افغانستان، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های چاپی این کشور داشته و بیشتر روزنامه‌های چاپ کابل سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی خود را این به این موضوع اختصاص داده‌ است.

روزنامه ۸صبح در سرمقاله‌اش نوشته که "بالاشدن پرچم داعش در برخی از ولایت‌ها نگرانی‌هایی را در جامعه خلق کرده است" و از نیروهای امنیتی افغانستان خواسته که در زمینه حضور افراد گروه "دولت اسلامی" اطلاع رسانی دقیق کنند چون جزئیات حضور این گروه و این که چه کسی زیر پرچم سیاه هستند، روشن نیست.

۸صبح نوشته: "گفته می‌شود گروه دولت خراسان که شاخه داعش در این منطقه است، در نظر دارد از افغانستان به عنوان محل ترانزیت استفاده کند و به آسیای میانه برود."

نویسنده ۸صبح، در ادامه نوشته با توجه به این که کابل با فرستادن دانشجویان نظامی به پاکستان در صدد رسیدن به توافق با پاکستان و طالبان است که اگر تلاش‌ها به نتیجه برسد این مساله شماری از فرماندهان گروه طالبان را به زیر پرچم داعش خواهد کشاند از این رو به باور نویسنده سازمان امنیت ملی افغانستان باید کانال‌هایی را که داعش از طریق آن در افغانستان شبکه‌سازی می‌کند شناسایی و منهدم کند.

گروه داعش که در سال‌های اخیر پا به عرصه وجود گذاشته از گروه‌های خطرناک اسلام‌گرا است. اخیرا ویدیویی از ملا عبدالرئوف از فرماندهان محلی گروه طالبان که گفته شده در نقاط مرزی افغانستان و پاکستان ضبط شده است منتشر شد که در آن فردی با دستار و ریش سیاه در میان تعدادی از افراد مسلح ظاهر می‌شود و با ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش اعلام بیعت می‌کند.

امنیت ملی افغانستان دیروز اعلام کرد که ملا عبدالرئوف به دست نیروهای امنیت ملی کشته شده است.

روزنامه جامعه‌باز در سرمقاله‌ای زیر عنوان "پایان طالب، آغاز داعش" نوشته "آنچه که ‌این رویداد را مهم کرده، مرگ یک تروریست نیست؛ بلکه عنوان و جایگاهی است که به او هویت می‌دهد: "فرمانده داعش در افغانستان."

جامعه‌باز در ادامه نوشته که در افغانستان همه به این باور رسیده‌اند که "زمان زوال طالبان فرا رسیده است."

نویسنده سرمقاله در ادامه نوشته که "فضاسازی رسانه‌های غربی نشان می‌دهد که کم‌کم باید آماده پذیریش واقعیت جدیدی باشیم؛ واقعیتی به نام داعش، گروهی که در زمانی بسیار کوتاه، گسترده‌ترین ویرانی‌ها و کشتارها را از خود به یادگارگذاشته است و در صدد تأسیس خلافتی است که فراتر از مرزهای دولت‌های ملی کنونی در جهان اسلام باشد."

تهدید داعش برای افغانستان

روزنامه ماندگار نیز در سرمقاله خود به این موضوع پرداخته و نوشته "فراموش نکنیم که گروه داعش که حالا خود را دولت اسلامی می‌خواند، طرحی را برای خراسان نیز در نظر گرفته و بر اساس آن، امیر خراسان از سوی این گروه انتخاب شده است. طرح داعش برای منطقه، وسیع‌تر از چیزی‌ست که در گذشته گروه‌های مشابه آن مثل طالبان ادعا داشتند."

به باور نویسنده ماندگار، به اساس این طرح، افغانستان و بسیاری از کشورهای منطقه جایگاه یک حوزه کوچک در حد شهرستان را دارند و این می‌رساند که "توطئه‌ای کلان در جریان است و اگر با هوشیاری و درایت نسبت به آن برخورد نشود، احتمال دارد که وضعیتِ کشور از آن‌چه که هست بدتر شود."

نویسنده در ادامه موضع گیری های مقام‌های دولت افغانستان در مورد نفوذ داعش در این انتقاد کرده و گفته که اظهارات اخیر اشرف غنی رئیس جمهوری در مونیخ با اظهارات مقام‌های امنیتی متناقض بود. ماندگار نوشته که تهدید گروه داعش در افغانستان حالا از تهدیدی "بالقوه" به تهدیدی بالفعل بدل شده است.

روزنامه اطلاعات‌روز سرمقاله خود موضع گیری‌های دولت افغانستان در مورد حضور داعش در این کشور را مهم دیده و آن را متناقض خوانده است.

اطلاعات‌روز نوشته که نگرانی از حضور داعش در افغانستان در چند ماه اخیر اوج گرفته است. حضور هزاران مرد و زن مسلح ناشناخته و بیگانه در ولایت‌های مختلف افغانستان که هیچ تشابه و اشتراکی با مردم این کشور ندارند، این نگرانی را به وجود آورده که ممکن است آن‌ها جنگ‌جویان وابسته به گروه دولت اسلامی یا داعش باشند.

نویسنده نوشته "حقیقت این است که دولت افغانستان در ارتباط با حضور داعش در افغانستان، در یک وضعیت متناقض قرار دارد. از یک‌سو سخنگوی وزارت امور داخله حضور داعش در کشور را مطلقا رد می‌کند؛ اما از سوی دیگر، ریاست عمومی امنیت ملی می‌گوید، یک فرمانده و چند جنگ‌جوی داعش را کشته و این فرمانده داعش را یکی از اهداف عمده‌ی نیروهای امنیتی در یک‌ماه اخیر دانسته است."

نویسنده در پایان نوشته که گروه داعش از چند ماه به اینسو از شکل تبلیغی در افغانستان گذشته و جنگجویان آن عملا در بخش‌هایی از افغانستان مشغول سازماندهی و برنامه ریزی و جلب و جذب شده‌اند.