محدودیت ورود بنزین ایران به افغانستان به دلیل کیفیت پائین 'همچنان باقی است'

حق نشر عکس AP
Image caption افغانستان بنزین و گازوئیل تولیدی ایران را فاقد کیفیت لازم دانسته است

صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به افغانستان همچنان با محدودیت مواجه است.

روز سه‌شنبه، ٢١ بهمن (١٠ فوریه)، خبرگزاری تسنیم گزارش کرد که برخلاف اعلام گمرک ایران، محدودیت صادراتی فرآورده‌های نفتی ایران به افغانستان برطرف نشده و "طرف افغانی اصرار بر اجرای مصوبه ملی این کشور مبنی بر واردات فرآورده‌های نفتی با کیفیت دارد." این گزارش می‌افزاید که افغانستان واردات بنزین و گازوئیل از ایران را مشروط به داشتن استانداردهای یورو ٤ و یورو ٥ کرده بود.

در این مورد، سفیر افغانستان در ایران گفته است که اخبار مربوط به سرطان‌زا بودن بنزین تولیدی در ایران در تصمیم به ممنوعیت ورود سوخت از ایران به افغانستان موثر بوده است.

به گزارش تسنیم، سفیر افغانستان گفته است که "کیفیت فرآورده‌های نفتی در گذشته هم مورد توجه ما بوده اما در پی شکایت‌های صورت گرفته، به تمامی کشورهای صادرکننده فرآورده‌های نفتی به افغانستان اعلام شد که باید استاندارد مورد نظر فرآورده‌های نفتی را رعایت کنند."

صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به افغانستان از پنجاه روز پیش متوقف بوده اما به گزارش تسنیم، روز گذشته رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد که "با هماهنگی وزارت خارجه و استانداری خراسان جنوبی، مشکل حل شده است و همین الان به من خبر دادند که ٤٠٠ کامیون حامل سوخت در حال خروج از مرز است."

این خبرگزاری می‌افزاید که تا کنون تنها به تعدادی از تانکرهایی که مدتی طولانی منتظر عبور از مرز بوده‌اند مجوز ورود به افغانستان داده شده و افغانستان با توجه به مصوبه ملی آن کشور، به سایر نفتکش‌ها چنین اجازه‌ای نداده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت افغانستان نگران تاثیر نامطلوب بنزین بی‌کیفیت بر سلامت ساکنان شهرهای آن کشور است

حدود یک ماه پیش، گزارش شد که دولت افغانستان واردات فرآورده های نفتی از ایران را متوقف کرده و برای از سرگیری واردات، شرایط جدیدی گذاشته است. در آن زمان، گمرک ولایت نیمروز در غرب افغانستان گفت که از بیست روز پیشتر، ورود مواد نفتی تولید ایران متوقف شده و تا زمانی که ایران کیفیت بنزین و گازوئیل صادراتی خود را بهبود نبخشد، افغانستان اجازه واردات این اقلام را نخواهد داد.

سخنگوی وزارت مالیه افغانستان گفته بود که رعایت استانداردهای جدید تنها مربوط به اقلام صادراتی ایران نیست بلکه واردات از همه کشورها را شامل می‌شود. به گفته این مقام وزارت مالیه افغانستان، واردات مواد نفتی بی‌کیفیت در کنار عوامل دیگر باعث آلودگی هوا و محیط زیست در افغانستان شده و جان شهروندان آن کشور را به مخاطره انداخته است.

موضوع بیماری‌زا بودن بنزین تولیدی ایران از چند سال پیش مطرح بود اما تنها در اوایل سال جاری شمسی بود که سازمان محیط زیست ایران اعلام کرد که بنزین تولید شده در صنایع پتروشیمی ایران حاوی مواد ایجاد کننده سرطان است.

تولید بنزین در تاسیسات پتروشیمی حدود پنج سال پیش در دولت محمود احمدی‌نژاد و با گسترده شدن دامنه تحریم‌ها آغاز شد و ایران که بخشی از بنزین مصرفی خود را وارد می‌کرد، تولید بنزین در صنایع پتروشیمی را آغاز کرد. سال گذشته، وزیر نفت اعلام کرد که موادی که در بنزین پتروشیمی‌ها وجود دارد آلاینده و خارج از استاندارد است و قطعا دیگر این نوع بنزین‌ توزیع نخواهد شد.

بنزین تولیدی در پالایشگاه‌های ایران نیز از کیفیت مناسب برخوردار ننوده و به گفته کارشناسان به طرز قابل توجهی محیط زیست را آلوده می‌کند. در سال جاری، وزارت نفت اعلام کرد که به منظور کاهش آلودگی ناشی از استفاده از بنزین، اقداماتی برای بالابردن کیفیت این محصول تا استاندارد یورو ۴ در پالایشگاه‌های ایران در دست اجراست و به تدریج، کیفیت بنزین تولیدی داخل ارتقا خواهد یافت.

مطالب مرتبط