حمایت جهانی از دانشجویان افغانستان در آمریکا

۱۱۷ دانشجو از ۶۷ کشور جهان، در حمایت از دانشجویان افغانستان، به جان کری، وزیر خارجه‌ آمریکا نامه نوشتند.

این دانشجویان که از طریق بورسیه مشهور فولبرایت در دانشگاه های مختلف آمریکا جذب شده اند، در سیمیناری در شهر آتلانتای آمریکا گردهم آمده بودند و در یک نامه مشترک از وزیر خارجه‌ آمریکا خواستند تا شرایط ویزا برای اعضای خانواده‌های دانشجویان افغانستان مقیم آمریکا، تغییر کند.

دانشجویان فولبرایت افغانستان، برعکس دیگر کشورها نمی‌توانند اعضای درجه یک خانواده (همسر و فرزندان) شان را در جریان دوره‌ آموزش در آمریکا با خود داشته باشند. در حالیکه دانشجویان سایر کشورها از این حق برخوردار اند.

سمیع مهدی، یکی از دانشجویان افغان که با استفاده از این بورسیه مشغول فراگیری دوره کارشناسی در آمریکا است، می‌گوید: "شرایط دشوار ویزا سبب مشکلات فراوان در زندگی دانشجویان شده است. در میان دانشجویان خانم هایی هستند که کودکان خردسال خود را تنها رها کرده و برای درس به آمریکا آمده اند."

آقای مهدی گفت: "دانشجویان افغانستان، ضمن سپاسگزاری از مردم آمریکا برای فراهم سازی زمینه‌ تحصیل برای آنها در دانشگاه‌های معتبر آمریکایی، به این نکته اشاره کرده اند که شرایط کنونی بورسیه‌ فولبرایت به گونه‌‌ای است که آنها را مجبور می سازد میان خانواده و تحصیل یکی را انتخاب کنند."

رشاد عثمانی دانشجوی مقطع دکتورا در آمریکا می‌گوید: "محدودیت ویزا برای خانواده‌های دانشجویان بصورت مشخص دو مشکل عمده را إیجاد می کند. اول، صدمه شدید روحی و روانی برای فرزندان دانشجو و دوم، دوری خانواده سبب می شود تا دانشجو با تمرکز درست به درسها ها رسیدگی نتواند و در نتیجه آثار ناگوار را در قبال خواهد داشت."

پرنیان احمدی امین، دانشجوی مقطع کارشناسی در آمریکا می‌گوید: "به عنوان سومین عضو خانواده، که از طریق برنامه فولبرایت به ادامه تحصیلات عالی ام مشغولم، بر علاوه افتخار و خوشی بابت گرفتن این بورسیه، دور بودن از مادر، دوری از همسر و جدایی از خانواده‌ام را احساس کرده‌ام. تعداد زیادی از دوستان به ویژه خانم ها با وجود داشتن استعداد عالی و شرایط قبولی برای بورسیه، خانواده را بر درس ترجیح میدهند. عده ای نیز قربانی میدهند و جدایی را حتی از طفل شیرخوار خود تحمل می‌کنند."

این در حالی است که سفارت آمریکا در کابل مشخصا در مورد شرایط بورسیه فولبرایت گفته که آنهایی‌که از طریق این بورسیه برای درس خواندن به آمریکا می‌روند، نمی‌توانند اعضای درجه یک خانواده هایشان را با خود به آمریکا ببرند و این موضوع قبلا به آگاهی متقاضیان رسانده می‌شود.

Image caption این دانشجویان که در سیمیناری در شهر آتلانتای آمریکا گردهم آمده بودند، در یک نامه مشترک از وزیر خارجه‌ آمریکا خواستند تا شرایط ویزا برای اعضای خانواده‌های دانشجویان افغانستان مقیم آمریکا، تغییر کند

پیش از این، برای دانشجویان افغانستان در آمریکا ویزای ورود مکرر داده نمی‌شد، ولی دانشجویان در یک نامه مشترک از وزیر خارجه‌ آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان خواسته بودند تا به این مشکل رسیدگی کنند.

پس از آن نامه، دولت آمریکا در کنفرانس لندن در مورد افغانستان که در دسامبر سال گذشته برگزار شد، اعلام کرد که شرایط ویزا برای دانشجویان افغانستان تغییر کرده است و حالا آنها می‌توانند ویزای ورود مکرر بگیرند.

سال گذشته ۷۵ نفر از دانشجو از افغانستان با بورسیه‌های فولبرایت، برای آموزش در مقطع های کارشناسی ارشد و دکترا به آمریکا رفته اند.

بورسیه‌ی فولبرایت که یکی از معتبرترین بورس‌یه‌ها در سطح جهان شناخته می‌شود، در سال ۱۹۴۶ توسط سناتور ویلیام فولبرایت تاسیس شد و از آن زمان تا کنون زمینه‌ آموزش ۳۲۵ هزار دانشجو در سطح جهان را در دانشگاه های معتبر آمریکایی فراهم کرده است.