وزیر بهداشت افغانستان از طرح استاندارد سازی شفاخانه‌های کشور خبرداد

Image caption وزیر بهداشت افغانستان می گوید حتی یک شفاخانه معیاری در این کشور وجود ندارد

وزارت بهداشت افغانستان از طرح ایجاد شفاخانه‌های معیاری در این کشور خبر می‌دهد.

فیروزالدین فیروز وزیر جدید صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید که سالانه بیش از سیصد میلیون دلار از افغانستان خارج می شود زیرا بسیاری از مردم این کشور مجبورند برای درمان به خارج سفر کنند.

او امروز در یک نشست خبری گفت که در افغانستان حتی یک شفاخانه معیاری دولتی و غیردولتی وجود ندارد و تنها پنجاه درصد مردم این کشور به خدمات بهداشتی دسترسی دارند.

آقای فیروز افزود که برنامه‌ای را روی دست دارد تا با ایجاد یک شفاخانه معیاری تخصصی از سوی دولت و بخش خصوصی در دو سال آینده، دست کم از خارج شدن نیمی از پول‌های مداوای بیماران افغان به خارج از کشور، جلوگیری کند.

استخدام مشاوران و حیف و میل کمک‌های خارجی

وزیر بهداشت افغانستان می‌گوید که این کشور به دلیل محدودیت در مقدار بودجه تنها قادر است سالانه شش درصد میزان دسترسی به خدمات صحی در افغانستان را افزایش دهد.

به گفته وی، در سیزده سال گذشته با وجود کمک‌های خارجی فراوانی که به این کشور در بخش صحت شده است، تنها ۲۱ درصد نیازمندی‌های صحی افغان‌ها از مجرای این کمک‌ها تامین شده است.

آقای فیروز از نحوه مصرف این کمک‌‌ها انتقاد می‌کند و می‌گوید که بخش بزرگی از این پول‌ها صرف استخدام و حقوق مشاورین در وزارت بهداشت شده است.

او می‌گوید که اکنون وزارت صحت ۴۵۰ مشاور دارد.

وزیر بهداشت افغانستان وعده سپرد که از مصرف بیجای کمک‌های خارجی جلوگیری کرده و سیستمی شفاف برای جمع آوری درآمدهای این وزارت بسازد.

او افزود که از این راه تلاش می‌کند خدمات صحی در این کشور بهبود یابد و هیچ افغانی مجبور به سفر به خارج برای مداوا نشود.

وزیر جدید بهداشت افغانستان پس از اخذ رای اعتماد از مجلس نمایندگان به تازگی کارش را در این وزارت آغاز کرده است.

او شماری از این وعده‌ها را در جلسه پرسش و پاسخ از وزیران پیشنهادی در مجلس نمایندگان نیز اعلام کرده بود.