روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۲ دلو

حق نشر عکس AFP
Image caption رسانه های محلی افغانستان گزارش داده اند که رئیس جمهور غنی درخواست خرید سلاح از هند را به تعلیق درآورده است

روز گذشته در رسانه های محلی افغانستان گزارشاتی مبنی بر تعلیق درخواست خرید سلاح های سنگین از هند از سوی رئیس جمهوری افغانستان منتشر شد.

تلاش افغانستان برای خوشی پاکستان، نقش این کشور در صلح افغانستان و اخبار خشونت علیه زنان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۲ دلو/بهمن کابل است.

خشونت علیه زنان

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که خبرهای وحشتناک خشونت علیه زنان، هرازگاهی رسانه‌ای می‌شود. خبر تجاوز جنسی گروهی بر یک زن حامله در شمال کشور و خشونت یک مرد معتاد با همسرش، موارد تازه هستند.

۸‌صبح نوشته که آمار خشونت علیه زنان روزبه‌روز بیشتر شده است و این وضعیت سبب شده که شماری از سازمان‌های جهانی، افغانستان را بدترین جای برای زندگی زنان بخوانند.

۸‌صبح می نویسد پول‌هایی هم که در این سال‌ها برای آگاهی‌دهی در مورد حقوق زنان به مصرف رسید، متاسفانه حیف‌ومیل شد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، تاکنون در پلیس و دادستانی نیز ظرفیتی ایجاد نشده که بتواند به موارد خشونت علیه زنان بر مبنای معیارهای حقوق شهروندی و حقوق بشری رسیدگی کند.

۸‌صبح تاکید می کند که لازم است تا زنان تحصیل‌کرده و کارشناس در عرصه حقوق به دیوان عالی و دیوان جزا معرفی شوند و ظرفیت‌های لازم در دادگاه‌ها برای مقابله با موارد خشونت علیه زنان در تمام دادگاه های محلی، ولایتی و مرکزی ایجاد شود.

افغانستان و تلاش برای خوشی پاکستان

روزنامه اطلاعات روز می نویسد در حالی که هند آمادگی ارسال سلاح به افغانستان را داشت؛ اما رئیس جمهور غنی در سفرش به پاکستان در ماه گذشته، ارسال این کمک‌ها از سوی هند را به منظور جلب اعتماد پاکستان، به تعلیق در‌آورد.

اطلاعات روز نوشته که افغانستان حوزه‌ رقابت شدید هند و پاکستان است و این دو همسایه‌ متخاصم و رقیب سال‌هاست که می‌کوشند یکدیگر را در افغانستان تحت فشار قرار دهند.

اطلاعات روز می نویسد که با فرستادن گروهی از سربازان ارتش به پاکستان برای آموزش و تعلیق کمک های نظامی هند به افغانستان، رئیس جمهوری افغانستان توازن این معادله منطقه ای را به نفع پاکستان تغییر داد. به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، رئیس جمهور غنی ظاهرا می‌خواهد با تغییر توازن این معادله به نفع پاکستان، همکاری این کشور در مبارزه با تروریسم و روند مصالحه را جلب کند؛ اما این راه پیموده شده و به نتیجه‌ای نرسیده است.

اطلاعات روز تاکید می کند که افغانستان ضرورت به یک نیروی نظامی قوی دارد و این ایجاب می‌کند که دولت افغانستان دریافت جنگ‌افزار و تجهیز نیروهای امنیتی‌اش را در اولویت تمام برنامه‌ها و سیاست‌هایش قرار بدهد.

روزنامه آرمان ملی نیز سرمقاله امروز خود را به نقش چین برای پادرمیانی بین افغانستان و پاکستان و در نتیجه تامین صلح در این کشور اختصاص داده است.

آرمان ملی می نویسد که روز دوشنبه نشست نمایندگان این سه کشور در کابل برگزار شد و تلاش برای آغاز دوباره روند صلح در افغانستان مورد بررسی قرار گرفت.

آرمان ملی نوشته که چین اکنون از کشورهای مقتدر جهان است و در اقتصاد از دولت آمریکا پیشی گرفته است و این کشور همسایه می تواند برای آوردن صلح در افغانستان بسیار سودمند واقع گردد.

آرمان ملی افزوده که روابط میان چین و پاکستان از سالیان درازی به این سو بسیار دوستانه و گسترده است، از این رو این تلاش ها می تواند امیدوارکننده باشد.

پروژه انتقال گاز از ترکمنستان به پاکستان و هند از خاک افغانستان

روزنامه افغانستان می نویسد که نوزدهمین و آخرین نشست مشترک کشورهای عضو پروژه تاپی امروز در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار می شود. بر اساس قرار داد پروژه تاپی قرار است گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند منتقل گردد.

افغانستان نوشته که استفاده بهینه از موقعیت جغرافیایی افغانستان می تواند مسیر خود اتکایی و توسعه اقتصادی این کشور را هموار کند.

افغانستان افزوده که پروژه تاپی یکی از بزرگترین پروژه های اقتصادی منطقه است که سالانه عواید اقتصادی زیادی را نصیب افغانستان می کند و نقش تاریخی افغانستان را به عنوان چهارراه تجارتی منطقه احیا و موقعیت این کشور را در منطقه و جهان ارتقا می بخشد.

اما افغانستان می نویسد که بی اعتمادی هایی که میان کشورهای عضو تاپی بخصوص پاکستان، هند و افغانستان وجود دارد، دورنمای این پروژه را آسیب پذیر و با ابهام روبرو می سازد.