کریکت افغانستان از اردوگاه‌های پیشاور تا جام جهانی در استرالیا

حق نشر عکس AFP

در زمستان سال ۱۹۹۷ بود که خبر شدم شماری از بازیکنان افغانستان به منظور بازی کریکت به شهر پیشاور پاکستان رفته اند.

کاپتان بازی، پرتاب‌گر سریع، الله‌داد نوری بود. شماره‌اش را گرفتم و به او زنگ زدم. او رهبری نخستین تیم افغانستان را بدست داشت.

کاپتان نوری در ایالت خیبر - پشتونخواه (سرحد شمالغربی آن زمان) با شماری از تیم‌های شهری مسابقاتی انجام داد و تیمش برنده نخستین بازی از این مسابقات شد.

نتیجه تلفن من مصاحبه بود با الله‌داد نوری که بعدا بی‌بی‌سی پشتو آنرا پخش کرد.

آن زمان رژیم طالبان در کابل تسلط داشت و تنها خبر از افغانستان خبر درد و رنج بود.

خبرهای بازی کریکت زبان به زبان در میان مردم پخش شد. یک دهه پیش اصلا این انتظار نمی‌رفت که تیم افغانستان بتواند در ده سال پیشرو در جام جهانی کریکت شرکت کند.

نخستین تلاش‌ها

آگاهی استخدام بازیکن‌ها یا در میدان‌های عادی در شهر پیشاور پاکستان یا هم در روزنامه‌های محلی منتشر می‌شد.

حق نشر عکس Getty

آن زمان بازیکن‌ها شکایت از این داشتند که یا اصلا از روند انتخاب بازیکن‌ها مطلع نمی‌شوند یا هم انتخاب بر مبنای روابط شخصی است.

مشکلات از این دست و عدم حمایت مالی موجب شد از سال ۱۹۹۷ به بعد کریکت افغانستان پیشرفتی نداشته باشد.

در سال ۲۰۰۲ که در افغانستان دولت جدید به رهبری حامد کرزی آغاز به کار کرد، بازیکن‌های کریکت برای پیشرفت این بازی شب و روز را یکی کردند.

رابطه بازیکن‌ها با هیات مدیره پرتنش بود. ناراضایتی‌های زیادی وجود داشت. با وصف مشکلات فراوان بازیکن‌ها به تلاش‌های خود ادامه دادند.

در سال ۲۰۰۴ بازیکن‌های افغان به مالزی رفتند، برنده یک تعداد بازی‌ها شدند و پس از آن در دو سه سال بعد دستآوردهای زیادی داشتند.

در سال ۲۰۰۸ برای نخستین بار تیم کریکت افغانستان بیرون از آسیا بازی کرد. در بازی‌های که در جزیره جرزی بریتانیا برگزار شد، تیم افغانستان تحت نظر سرمربی تاج ملوک، در میان ۱۲ کشور جهان که در مرحله پنجم راه‌یابی به مسابقات جهانی رقابت می‌کردند، برنده شد.

آن زمان به حمایت‌ مالی بخش آسیایی فدراسیون بین‌المللی کریکت (ICC) بازیکن‌های افغانستان تا جرزی رسیدند اما هیچ کمک دیگری به آنها صورت نگرفت.

یادم می‌آید که بازیکن‌‌های افغان غذای کافی نداشتند و پزشک هم برای درمان بازیکنان مصدوم وجود نداشت.

افغانستان محور توجه

ولی پیروزی افغانستان در جزیره جرزی توجه فدراسیون بین‌المللی کریکت را به این کشور جلب کرد. در آن زمان افغانستان هیات اداری کریکت نداشت و زیر چتر فدراسیون المپیک افغانستان فعالیت می‌کرد. این فدارسیون با کمک فدراسیون بین‌المللی و بخش آسیایی کریکت، کبیر خان، مربی پاکستانی را برای آموزش بازیکن‌های افغان برگزید.

قبل از انتصاب کبیر خان به عنوان مربی تیم افغانستان، این کشور در مالزی در برابر تیم هنگ کنگ بازی مهم راه‌یابی به جام ملت‌های آسیایی را باخته بود.

با حمایت‌های مالی جدید و رهنمایی کبیر خان تیم افغانستان مرحله چهارم راه‌یابی به مسابقات جهانی در تانزانیا و مرحله سوم را در آرژانتین برنده شد.

بازی‌های راه‌یابی به جام جهانی ۲۰۱۱ در سال ۲۰۰۹ در آفریقای جنوبی برگزار شد.

قرار بود چهارکشور به این جام راه‌ یابند؛ افغانستان پنجم شد و راه نیافت. در حالیکه افغانستان به بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۱ راه نیافت ولی مقام تیم بین‌المللی را در بازی‌‌های یک‌روزه (پنجاه دوره‌ای) بین‌المللی بدست آورد.

از آن پس بخش آسیایی و فدراسیون بین‌المللی کریکت توجه بیشتری به افغانستان کردند.

حق نشر عکس Getty

سپس افغانستان در سال ۲۰۱۰ برای نخستین بار به بازی‌های ۲۰-۲۰ دوره‌ای راه یافت.

در بازی‌های بین‌المللی ۲۰-۲۰ دوره‌ای که هر دوسال برگزار می‌شود، افغانستان توانست در این مسابقات در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ شرکت کند.

ولی تاریخی‌ترین پیروزی افغانستان راه‌یابی این کشور به بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۵ در استرالیا و نیوزیلند بود.

راه‌یابی به جام جهانی ۲۰۱۹ شاید مشکل‌تر از سال قبل باشد، به این دلیل که در بازی‌های راه یابی ۲۰۱۹، چهارده کشور نه بلکه ده کشور شرکت خواهند کرد.

افغانستان برای راه‌یابی به جام جهانی ۲۰۱۹ دو شانس دارد.

نخست، چون زمینه بازی با تیم‌های بزرگی را در سال ۲۰۱۷ دارد و اگر بتواند خوب بدرخشد، افغانستان در درجه بندی تیم‌های جهانی در موقف بهتری قرار می‌گیرد.

اگر افغانستان بتواند از درجه کنونی یازدهم به درجه هشتم در درجه بندی‌های فدراسیون جهانی ارتقاء کند، به شکل مستقیم به بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۹ راه خواهد یافت.

دوم، اگر به درجه هشتم نرسد، باید یک سلسله بازی‌های راه یابی را انجام دهد. اگر افغانستان در مسابقات راه یابی مقام اول یا دوم را بگیرد شامل بازی‌های جام جهانی خواهد شد.

درخشش در بازی های جام جهانی ۲۰۱۵ هم تاثیر زیادی بالای درجه بندی تیم افغانستان خواهد داشت. به این معنی که تیم افغانستان می‌تواند از همین حالا تلاش‌های خود را برای راه‌یابی به جام جهانی ۲۰۱۹ آغاز کند.