تظاهرات نمایندگان شوراهای ولایتی افغانستان برای کسب حق نظارت بر عملکرد حکومت

حق نشر عکس

صدها تن از اعضای شوراهای ولایتی کابل و برخی از ولایت‌های افغانستان در اعتراض به تصمیم دولت در مورد این شوراها روز پنجشنبه در کابل راهپیمای کردند.

معترضان خشمگین از رئیس جمهوری افغانستان خواسته‌اند فرمانی تقنینی بدهد تا بر اساس آن نمایندگان شوراهای ولایتی حق نظارت بر کارکردهای حکومت را داشته باشد.

تجمع پنج ساعته این معترضان در ورودی فرودگاه بین‌المللی کابل مانع رفت و آمد مسافران به فرودگاه شد و گفته می‌شود که تعدادی از پروازها هم به همین دلیل لغو شد.

معترضان تصمیم اخیر حکومت وحدت ملی و به دنبال آن تصویب مجلس نمایندگان در مورد سلب نقش نظارتی شوراهای ولایتی را ناقض حق خود تلفی کرده و خواسته‌اند که این تصمیم مورد بازنگری قرار گیرد.

شریف هوتک یکی از شرکت کنندگان این راهپیمایی گفت که کمیسیون هماهنگی شوراهای ولایتی طرحی را در مورد صلاحیت‌‌ها و اختیارات اعضای این شوراها آماده کرده بود که از سوی اعضای مجلس نمایندگان تایید نشد.

حق نشر عکس .
Image caption رئیس جمهوری افغانستان از نقش نظارتی شوراهای محلی حمایت کرده است

آقای هوتک می‌گوید که گنجاندن نقش نظارتی در لایحه وظایف نمایندگان شورای ولایتی نیازمند فرمان تقنینی رئیس جمهوری است.

مجلس نمایندگان افغانستان اخیرا با تعدیل موادی از قانون شوراهای ولایتی فیصله کرده که نمایندگان شوراهای ولایتی دیگر حق ندارند بر کارکردهای حکومت نظارت کنند.

در همین حال تواب غورزنگ سخنگوی اداره ارگان‌های محلی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که رئیس جمهوری افغانستان در طرحی جدید که از سوی ارگان‌های محل تدوین شده از اعضای شورای ملی خواسته است به نمایندگان شوراهای ولایتی حق نظارت بر کارکرد نهادهای حکومتی را بدهند اما ارگان‌های محل می‌گوید که مجلس نمایندگان با دادن نقش نظارتی موافقت نکرده است.

با این حال معترضان می‌گویند طرحی که قرار بود ارگان‌های محل برای بررسی قانون شوراهای ولایتی به رئیس جمهوری بفرستد زمان‌گیر است و از طرفی هم چون به مجلس اعتماد ندارند می‌خواهند فرمان تقنینی صادر شود تا از حق زیر نظر داشتن کارکردهای حکومت برخوردار شوند.

به دنبال حذف نقش نظارتی شوراهای ولایتی، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به اداره مستقل ارگانهای محلی این کشور دستور داد تا طرح نظارتی شورای ولایتی را دو تا سه هفته دیگر تدوین کند.

حق نشر عکس d
حق نشر عکس f