ژنرال آمریکایی خواستار 'انعطاف‌پذیری' در برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شد

حق نشر عکس AFP

ژنرال جان کمبل، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان به سنای ایالات متحده گفته که خواهان "انعطاف بیشتر" در سرعت خروج نیروهای خارجی از افغانستان شده است.

ژنرال کمبل گفت که او همچنین مشغول بررسی این موضوع است که نیروهای آمریکایی در افغانستان در ماه‌های پیشرو در کدام مناطق این کشور مستقر شوند.

این فرمانده آمریکایی که در کمیته خدمات مسلح سنا صحبت می‌کرد، گفت که چندین گزینه‌ را در مورد روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به فرماندهان نظامی پیشنهاد کرده است.

به گفته ژنرال کمبل این گزینه‌ها به او اجازه می‌دهد تا ماموریت آموزش و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان را، به خصوص در تابستان و فصل تشدید جنگ، به خوبی پیش ببرد.

ژنرال کمبل پذیرفت که برای کاهش شمار نیروهای آمریکایی به سطح ۵ هزار و ۵۰۰ سرباز تا پایان امسال، مجبور است در "فصل جنگی" بعضی تاسیسات را تعطیل کند و تجهیزات و نیروها را تغییر مکان بدهد.

جان کمبل همچنین گفت که خواهان صلاحیت و اختیارات بیشتر در انتخاب موقعیت‌های استقرار نیروها شده است زیرا براساس برنامه کنونی بیشتر نیروهای آمریکایی تا پایان امسال در مناطق اطراف کابل مستقر خواهند شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption براساس ماموریت 'حمایت قاطع' ۱۰ هزار و ۸۰۰ نیروی آمریکایی و حدود ۲ هزار نیرو از دیگر کشورهای عضو ناتو به نیروهای امنیتی افغان آموزش و مشاوره می‌دهند

این فرمانده نیروهای آمریکایی گفت: "من مخصوصا در مورد تابستان ۲۰۱۵ نگران هستم. این نخستین فصل جنگی است که نیروهای افغان مسئولیت کامل را خود به عهده دارند."

ماموریت حفظ صلح در افغانستان به رهبری نیروهای آمریکایی در آخر سال ۲۰۱۴ به پایان رسید و پس از آن برنامه 'حمایت قاطع' به اجرا گذاشته شده که براساس آن ۱۰ هزار و ۸۰۰ نیروی آمریکایی و حدود ۲ هزار نیرو از دیگر کشورهای عضو ناتو به نیروهای امنیتی افغان آموزش و مشاوره می‌دهند.

براساس برنامه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قرار است تا پایان سال ۲۰۱۵ شمار این نیروها به ۵ هزار و ۵۰۰ کاهش یابد و تا پایان سال ۲۰۱۶ تمامی نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند.

شماری از سناتوران آمریکایی با این طرح مخالفت کرده و در دیدار با ژنرال کمبل نیز گفته‌اند که برنامه‌ای کنونی خروج نیروها "بسیار عجولانه" است.

جان مک‌کین، سناتور جمهوریخواه گفت: "عدم حضور ما خلا به وجود می‌آورد و ما دیدیم که چه چیزی این خلا را در عراق و سوریه پر کرد. مناطق بدون حکومت به تروریست‌ها امکان می‌دهد تا مصیبت عراق را بر سر افغانستان نیز بیاورند - بی‌ثباتی فزاینده، پناه‌گاه‌های امن تروریستی و تهدیدهای مستقیم علیه ایالات متحده آمریکا."

تا کنون باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد تغییرات در برنامه کنونی خروج اظهار نظری نکرده اماقرار است در هفته‌های پیش رو با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کند.