گفت‌وگوی تلفنی اشرف غنی و نارندرا مودی

نارندرا مودی، نخست وزیر هند امروز در تماس تلفنی با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نخستین حضور تیم ملی کریکت افغانستان در جام جهانی را تبریک گفت و برای تیم افغانستان آرزوی موفقیت کرد.

قرار است جام جهانی کریکت ۲۰۱۵ استرالیا و نیوزیلند فردا آغاز شود و این نخستین باری است که افغانستان در این جام شرکت می‌کند.

براساس خبرنامه کاخ ریاست جمهوری افغانستان آقای مودی گفته خرسند است که یکی دیگر از اعضای اتحادیه همکاری‌های جنوب آسیا (سارک) شامل جام جهانی کریکت شده است.

در این خبرنامه همچنین آمده که رهبران افغانستان و هند در مورد سفر اشرف غنی به هند نیز صحبت کرده‌اند و تصمیم گرفتند تا نمایندگان دو کشور در مورد تاریخ و اهداف این سفر گفت‌وگو کنند.

هند در زمان حکومت حامد کرزی، یکی از نزدیکترین متحدان افغانستان و از کمک کنندگان مهم به این کشور به شمار می‌رفت.

پاکستان رقیب دیرینه هند از آنچه که نفوذ روبه افزایش هند در افغانستان می‌خواند، ابراز نگرانی می‌کرد و بارها از دولت افغانستان و آمریکا خواهان محدود شدن نقش هند در افغانستان شده بود.

اما با به قدرت رسیدن اشرف غنی، رئیس جمهوری جدید افغانستان، پاکستان از نخستین کشورهای بود که او به آن سفر کرد و چندین بار هم میزبان مقامات نظامی و غیرنظامی پاکستان در کابل بود و ظاهرا روابط دو کشور رو به بهبود گذاشته است.

آقای غنی تا کنون به هند سفر نکرده و شماری از تحلیلگران این اقدام او را تلاشی خوانده‌اند برای نزدیکی به پاکستان و جلب نظر مثبت این کشور نسبت به افغانستان.